Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie z prof. Stefano Zamagnim – relacja z wydarzenia

14 listopada naszym gościem był prof. Stefano Zamagni, włoski ekonomista, który wygłosił wykład w ramach cyklu JP2 Memorial Lectures. Spotkanie było połączone z dyskusją, w której udział wzięli prof. Paul Dembinski, prof. Jan Komorowski oraz dr Tomasz Kwarciński. Spotkanie prowadziła dr Agnieszka Wincewicz-Price.

Uczestnicy panelu  podjęli próbę zdefiniowania pojęcia dobra oraz dobra wspólnego, a także  próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób przenieść te rozważania na obszar badań biznesowych. Debata w dużym stopniu skupiła się na pytaniu o obszar edukacji i zainteresowania młodych, skoncentrowanych na modelach biznesowych przedsiębiorstw i ich znaczeniu dla rozwoju osoby.

Dyskutanci przekonywali, że zjawiska globalizacji i czwarta rewolucja przemysłowa zmuszają do aktualizacji zasad i wartości, w obliczu szybko zmieniającego się świata. Właśnie to tempo innowacji i transformacji skłania nas zrozumienia nauczania Jana Pawła II, w tym jego intuicji zawartych w encyklikach społecznych Laborem exercens, Sollicitudo rei socialis, a szczególnie Centesimus annus.

W ramach wykładów JP Memorial Lectures zapraszani są kontynuatorzy myśli Jana Pawła II – ludzie odznaczający się chrześcijańsko-demokratyczną wrażliwością, którzy wpływają na dyskurs na  temat reform społecznych i politycznych. Celem wykładów jest upowszechnianie przesłania Ojca Świętego poprzez wdrażanie idei opartych na fundamentach jego założeń społecznych oraz stymulowanie dyskursu naukowego i publicznego w odniesieniu do istotnych dla niego wartości. Celem spotkań jest pokazanie, że w budowaniu poczucia odpowiedzialności za przyszłość wspólnej, europejskiej tożsamości – wiara i rozum, teologia i filozofia, teoria i praktyka – mogą się wzajemnie wzmacniać.

Organizatorzy spotkania: Centrum Myśli Jana Pawła II i Fundacja Konrada Adenauera.

Opublikowano 17.11.2018

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.