Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie z Innym wymaga czasu – podcast

Nowy odcinek podcastu „Słuchając drogi” tworzonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II jest już dostępny. Tematem najnowszej audycji jest kultura, która buduje mosty i praca z uchodźcami. Opowie o tym Magdalena Zaborowska-Gumieniak, pedagożka i animatorka kultury pracująca na co dzień w Fundacji dla Wolności.

Wspólnie szukamy odpowiedzi na pytania:

  • Jak tak naprawdę wygląda nasza otwartość na innego? I od czego zależy?
  • Jak sztuka może być pomocna w budowaniu kultury spotkania?
  • Jak zdobyć zaufanie społeczności odmiennych kulturowo?

A także rozmawiamy o:

  • Fundacji Dla Wolności i Etnolidze.
  • Umiejętności słuchania rzeczywistości, w którą wchodzimy.
  • tym, że nie każde pomaganie jest na dłuższą metę pomocne

Moja  rozmówczyni przypomina nam, że kultura ma w sobie moc budowania mostów. Dzisiaj w obliczu wszechobecnych „wojen kulturowych” bardzo potrzebujemy wracać do takiej wizji kultury, która nie jest źródłem cierpienia ani nienawiści i konfliktu, ale ma w sobie moc tkania nici spotkania i dialogu.

Zapraszam do rozmowy. Dołącz do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl

Marcin Nowak

 

********

 

„Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą nam pomóc żyć z sensem. Cykl składa się z rozmów o współczesnym życiu i otaczającej nas rzeczywistości. Ich prowadzącym jest Marcin Nowak – autor projektów kulturalnych i społecznych z obszaru muzyki, filmu, sztuk wizualnych, psychologii i duchowości. Każdy odcinek podcastu ma dedykowaną, autorską treść. Do każdej audycji zostali zaproszeni inni goście, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Materiały do posłuchania skupiają się wokół tematów: kultura cyfrowa, społeczeństwo, rodzina, przyroda, duchowość, psychologia oraz podróże.

Opublikowano 29.09.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 5 czerwca odbędzie się zamknięta debata ekspercka poświęcona rozumieniu sprawczości politycznej.
Wykorzystajcie nadchodzący czas na zapoznanie się z kryteriami przyznawania stypendiów. W tym miesiącu zapraszamy także na koncert naszego Chóru, wykłady oraz Dzień Stypendysty.
Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! To unikalny w warszawskiej przestrzeni projekt integracji międzykulturowej poprzez sztukę filmową.
Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności.