Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie VIII: Podsumowanie!

W majowe przedpołudnie odbyło się ostatnie tegoroczne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Papolandia”. Tym razem zebraliśmy się w Centrum Myśli Jana Pawła II, aby zastanowić się, co nam zostanie ze wspólnie spędzonych chwil i podjętych przez ten rok działań.

Powróciliśmy do tematów naszych dotychczasowych spotkań. Każda z czterech grup otrzymała arkusz papieru, na którym miała umieścić skojarzenia związane z tematami: „rodzina”, „Kościół”, „ojczyzna”, „ludzie potrzebujący”. Jednak skojarzenia te musiały zaczynać się od kolejnych liter alfabetu. Spośród zebranych pojęć każda grupa wybrała pięć najważniejszych haseł, które zestawiliśmy z innymi. W ten sposób odkryliśmy tajemnicę naszej obecności w społeczeństwie. Powróciliśmy do ważnego aspektu nauczania papieskiego, które w październiku wyraziliśmy w haśle „Ja wobec drugiego”.
Po tym zadaniu analizowaliśmy biografię Karola Wojtyły. Grupy otrzymały kalendaria z ważnymi datami z życia Papieża, a następnie musiały odnaleźć wyjaśnienia wylosowanych wcześniej dat. Okazało się, że w życiu Karola Wojtyły nieustannie obecne były te wszystkie wartości (rodzina, Kościół, ojczyzna, region, ludzie potrzebujący, Europa), o których mówiliśmy przez cały rok podczas naszych spotkań. Trudno zatem nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że to, co Papież do nas mówił, było również jego osobistym doświadczeniem.
Na zakończenie spotkania stoczyliśmy „balonową bitwę”. Po zbiciu balonu przeciwnika, każdy z nas mógł odczytać, co dla drugiej osoby było w tych całorocznych działaniach najważniejsze.
Warsztaty podsumowaliśmy pokazem najciekawszych fotografii. Nie obyło się bez wzruszeń i obietnic rychłego spotkania po wakacjach. Każdy otrzymał pamiątkowy kalendarz, który nie pozwoli mu zapomnieć o „Papolandii” i Janie Pawle II.
Miejmy nadzieję, że warsztaty zainicjują wcielanie w życie słów Papieża Polaka: „Najbardziej twórczą ze wszystkich prac jest praca nad sobą, która pozwala odnajdywać urok młodości”.

W imieniu swoim i wolontariuszy pracujących
przy projekcie edukacyjnym „Papolandia”
bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział
w tegorocznych spotkaniach z Janem Pawłem II.
Pragnę podziękować Centrum Myśli Jana Pawła II
i wszystkim, bez których warsztaty nie mogłyby się odbyć.

Michał Misztal – koordynator projektu – z Zespołem „Papolandii”

Uwaga! Wszystkich uczestników warszatów „Papolandia” zapraszamy po odbiór płyt ze zdjęciami ze wszystkich spotkań w ciągu roku

[nggallery id=111]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Chór został szczególnie doceniony przez jurorów za wykonanie klasycznego repertuaru cerkiewnego.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.