Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie VI: przyroda!

Nie sposób siedzieć w szkolnych murach, gdy wszystko za oknem wskazuje na nadejście długo oczekiwanej wiosny…

Nie sposób nie skorzystać, odwrócić twarz, by choć przez chwilkę ogrzać twarz w ciepłych promieniach słońca….

Nie sposób w końcu w czterech ścianach rozmawiać o papieskim nauczaniu dotyczącym przyrody…

Nie sposób usiedzieć w miejscu, gdy przyroda i przygoda wzywa!

Marcowe warsztaty Papolandii odbyły się dzień przed symboliczną datą rozpoczęcia wiosny. Wykorzystując pogodę za oknem nasze spotkanie przenieśliśmy do jednego z największych stołecznych parków.

Po krótkiej prezentacji zasad gry terenowej i podziale na grupy, udaliśmy się na pobliskie Pola Mokotowskie. Każde z zadań miało na celu przybliżyć uczestnikom odradzającą się wokół nich naturę oraz związaną z nią myśl papieża Jana Pawła II.

Każda z drużyn musiała udać się w sześć miejsc, w których umieszczone były kolejne zadania gry terenowej. Uczestnicy musieli między innymi rozwiązać quiz z wiedzy o sporcie, zaplanować intensywnie jeden dzień wakacji. Na każdym etapie gry otrzymywali od wolontariuszy czuwających nad przebiegiem całości – punkty, które potem umożliwiły wskazanie zwycięzców rywalizacji. Wykonanie zadania wiązało się z otrzymaniem jednej mini-fotografii przedstawiającej różne formy spędzania wolnego czasu: kajaki, góry, maski teatralne, książki, itp. Na zakończenie rywalizacji wszyscy uczestnicy warsztatów nie mieli wątpliwości, iż wszystkie fotografie łączy osoba Jana Pawła II. Papież swoim życiem wskazywał w jaki sposób winniśmy spędzać czas wolny, wyrażać swój stosunek do przyrody. Jan Paweł II był również wielkim propagatorem uprawiania sportu, sam bowiem jeździł na nartach, pływał kajakami, grał w piłkę nożną.

Tekst: Katarzyna Bielesz

[nggallery id=109]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.