Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie V: wyjazd do Radomia!

Co łączy Sopot, Gdynię, Zakopane, Radom i Warszawę? Zastanawiali się nad tym uczestnicy kolejnych warsztatów „Papolandia”. Tym razem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o miejsce człowieka w społeczeństwie udali się do Radomia. Wybór nieprzypadkowo padł na to miasto w południowej części województwa mazowieckiego, gdyż w 1991 roku gościł tam Jan Paweł II. Papolandczycy podążyli śladami Ojca Świętego…

„Wyprawę rozpoczęliśmy na Dworcu Wschodnim w Warszawie. W trakcie podróży do Radomia, która trwała 2,5 godziny, mogliśmy lepiej się poznać i powspominać zakończone tydzień wcześniej ferie.

Zwiedziliśmy Muzeum Wsi Radomskiej – tam opowiedziano nam o zwyczajach związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą, kultywowanych na tym terenie. Jednym z elementów miejscowej tradycji były palemki wielkanocne, które samodzielnie wykonywaliśmy.

4 czerwca 1991 roku gościł w Radomiu Jan Paweł II. Na lotnisku w Sadkowie odprawił mszę świętą, w której uczestniczyło około 500 tysięcy wiernych. Nawiązując do tematu pielgrzymki, skoncentrował się na V przykazaniu Dekalogu. Po zakończeniu uroczystej celebry udał się do Wyższego Seminarium Duchownego na krótki odpoczynek, by następnie przejechać obok pomnika poświęconego ofiarom Czerwca ’76. Stamtąd Jan Paweł II w przejechał do katedry Opieki Najświętszej Marii Panny. Dziewiętnaście lat po tym wydarzeniu również i my poszliśmy do tego niezwykłego miejsca.

Zwiedzanie katedry rozpoczęliśmy od gry terenowej. Zadaniem trzech drużyn było odnalezienie w wystroju świątyni konkretnych obiektów i odpowiedź na zagadki, które każda ekipa otrzymała od mistrza gry. Grę podsumował wolontariusz Michał, który wyjaśnił uczestnikom, że tematem wszystkich zagadek był region. Podkreślił znaczenie tradycji i zwyczajów w kształtowaniu naszej tożsamości. W tym kontekście stało się jeszcze bardziej wymowne motto naszej podróży – słowa Ojca Świętego: „Pragnę was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości” (Sopot, 1999)”.

…w drodze do Warszawy, około godziny 20:30, wszyscy juz wiedzieli, że Sopot, Gdynię, Warszawę, Radom i Zakopane łączy przede wszystkim Jan Paweł II. Papież podkreślał specyfikę tych regionów i niepowtarzalność ich mieszkańców.

[nggallery id=108]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.