Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie V: wyjazd do Radomia!

Co łączy Sopot, Gdynię, Zakopane, Radom i Warszawę? Zastanawiali się nad tym uczestnicy kolejnych warsztatów „Papolandia”. Tym razem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o miejsce człowieka w społeczeństwie udali się do Radomia. Wybór nieprzypadkowo padł na to miasto w południowej części województwa mazowieckiego, gdyż w 1991 roku gościł tam Jan Paweł II. Papolandczycy podążyli śladami Ojca Świętego…

„Wyprawę rozpoczęliśmy na Dworcu Wschodnim w Warszawie. W trakcie podróży do Radomia, która trwała 2,5 godziny, mogliśmy lepiej się poznać i powspominać zakończone tydzień wcześniej ferie.

Zwiedziliśmy Muzeum Wsi Radomskiej – tam opowiedziano nam o zwyczajach związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą, kultywowanych na tym terenie. Jednym z elementów miejscowej tradycji były palemki wielkanocne, które samodzielnie wykonywaliśmy.

4 czerwca 1991 roku gościł w Radomiu Jan Paweł II. Na lotnisku w Sadkowie odprawił mszę świętą, w której uczestniczyło około 500 tysięcy wiernych. Nawiązując do tematu pielgrzymki, skoncentrował się na V przykazaniu Dekalogu. Po zakończeniu uroczystej celebry udał się do Wyższego Seminarium Duchownego na krótki odpoczynek, by następnie przejechać obok pomnika poświęconego ofiarom Czerwca ’76. Stamtąd Jan Paweł II w przejechał do katedry Opieki Najświętszej Marii Panny. Dziewiętnaście lat po tym wydarzeniu również i my poszliśmy do tego niezwykłego miejsca.

Zwiedzanie katedry rozpoczęliśmy od gry terenowej. Zadaniem trzech drużyn było odnalezienie w wystroju świątyni konkretnych obiektów i odpowiedź na zagadki, które każda ekipa otrzymała od mistrza gry. Grę podsumował wolontariusz Michał, który wyjaśnił uczestnikom, że tematem wszystkich zagadek był region. Podkreślił znaczenie tradycji i zwyczajów w kształtowaniu naszej tożsamości. W tym kontekście stało się jeszcze bardziej wymowne motto naszej podróży – słowa Ojca Świętego: „Pragnę was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości” (Sopot, 1999)”.

…w drodze do Warszawy, około godziny 20:30, wszyscy juz wiedzieli, że Sopot, Gdynię, Warszawę, Radom i Zakopane łączy przede wszystkim Jan Paweł II. Papież podkreślał specyfikę tych regionów i niepowtarzalność ich mieszkańców.

[nggallery id=108]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! To unikalny w warszawskiej przestrzeni projekt integracji międzykulturowej poprzez sztukę filmową.
Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności.
Centrum Myśli Jana Pawła II wspiera współpracę m.st. Warszawy z organizacjami wyznaniowymi różnych religii i denominacji. Co roku organizujemy spotkanie przedstawicieli mniejszości religijnych z Prezydentem m.st. Warszawy.