Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie V: wyjazd do Radomia!

Co łączy Sopot, Gdynię, Zakopane, Radom i Warszawę? Zastanawiali się nad tym uczestnicy kolejnych warsztatów „Papolandia”. Tym razem w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o miejsce człowieka w społeczeństwie udali się do Radomia. Wybór nieprzypadkowo padł na to miasto w południowej części województwa mazowieckiego, gdyż w 1991 roku gościł tam Jan Paweł II. Papolandczycy podążyli śladami Ojca Świętego…

„Wyprawę rozpoczęliśmy na Dworcu Wschodnim w Warszawie. W trakcie podróży do Radomia, która trwała 2,5 godziny, mogliśmy lepiej się poznać i powspominać zakończone tydzień wcześniej ferie.

Zwiedziliśmy Muzeum Wsi Radomskiej – tam opowiedziano nam o zwyczajach związanych z Wielkim Postem i Wielkanocą, kultywowanych na tym terenie. Jednym z elementów miejscowej tradycji były palemki wielkanocne, które samodzielnie wykonywaliśmy.

4 czerwca 1991 roku gościł w Radomiu Jan Paweł II. Na lotnisku w Sadkowie odprawił mszę świętą, w której uczestniczyło około 500 tysięcy wiernych. Nawiązując do tematu pielgrzymki, skoncentrował się na V przykazaniu Dekalogu. Po zakończeniu uroczystej celebry udał się do Wyższego Seminarium Duchownego na krótki odpoczynek, by następnie przejechać obok pomnika poświęconego ofiarom Czerwca ’76. Stamtąd Jan Paweł II w przejechał do katedry Opieki Najświętszej Marii Panny. Dziewiętnaście lat po tym wydarzeniu również i my poszliśmy do tego niezwykłego miejsca.

Zwiedzanie katedry rozpoczęliśmy od gry terenowej. Zadaniem trzech drużyn było odnalezienie w wystroju świątyni konkretnych obiektów i odpowiedź na zagadki, które każda ekipa otrzymała od mistrza gry. Grę podsumował wolontariusz Michał, który wyjaśnił uczestnikom, że tematem wszystkich zagadek był region. Podkreślił znaczenie tradycji i zwyczajów w kształtowaniu naszej tożsamości. W tym kontekście stało się jeszcze bardziej wymowne motto naszej podróży – słowa Ojca Świętego: „Pragnę was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości” (Sopot, 1999)”.

…w drodze do Warszawy, około godziny 20:30, wszyscy juz wiedzieli, że Sopot, Gdynię, Warszawę, Radom i Zakopane łączy przede wszystkim Jan Paweł II. Papież podkreślał specyfikę tych regionów i niepowtarzalność ich mieszkańców.

[nggallery id=108]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.