Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie Pokolenia JP2

W niedzielę 3 lutego 2008 roku odbyło się kolejne Spotkanie Pokolenia JP2 oraz została odprawiona uroczysta Msza święta Pokolenia JP2 z udziałem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, zorganizowana przez stypendystów z Centrum Myśli Jana Pawła II i Ośrodek Akademicki przy kościele św. Anny.


 

Tym razem mszę poprzedził wykład, który wygłosiła

red. Elżbieta Staniszewska,

spotkanie prowadziła stypendystka Centrum Myśli Jana Pawła II

Daria Wackerman.

 

Elżbieta Staniszewska – dziennikarka Redakcji Katolickiej Polskiego Radia, publicystka, autorka kilkudziesięciu audycji dokumentalnych o Janie Pawle II oraz płyt z pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny wydanych przez Polskie Radio. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i Podyplomowe Studium Dziennikarstwa. Pracę w Polskim Radiu rozpoczęła w 1976 roku. Od 1991 roku pracuje w Redakcji Katolickiej, gdzie pojawiła się tuż po jej powstaniu.

 

Podczas naszego spotkania pani Elżbieta Staniszewska opowiedziała o kulisach radiowych nagrań ze spotkań z Janem Pawłem II oraz o współpracy pomiędzy Polskim Radiem a Radiem Watykańskim w gromadzeniu materiałów dotyczących papieskich wizyt w Polsce. Nagrania te stały się podstawą do wydania przez Polskie Radio cyklu płyt CD dokumentujących pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Pani redaktor mówiła także o aktorskim warsztacie Jana Pawła II. Zwróciła szczególną uwagę na sposób, w jaki Papież mówił, na dykcję, tembr i barwę głosu oraz emocjonalny przekaz. Wszystko to sprawiało, że wypowiedziane słowo nabierało głębokiego znaczenia i docierało do człowieka tak, jakby było kierowane do niego osobiście. Jednocześnie pani redaktor podkreślała niepowtarzalność i spontaniczność wypowiedzi Jana Pawła II, szczególnie tych kameralnych i nieoficjalnych. Poruszyła także kwestię medialności Papieża; wskazywała na jego charakterystyczny, pełen szacunku sposób zachowania wobec audytorium, ofiarność oraz gotowość do rzetelnego wypowiadania się.

 

Wreszcie, porównując papieski wizerunek w radio i telewizji, pani Elżbieta Staniszewska, kierując się swoim doświadczeniem, podsumowała, że wizualnie Jan Paweł II był tak absorbującym człowiekiem, że dobrze jest go najpierw posłuchać i pozwolić zadziałać wyobraźni, a potem dopiero z pełną świadomością obejrzeć…

 

Dziękujemy Pani Elżbiecie Staniszewskiej
i zapraszamy na kolejne spotkania!
Uwaga:

Najnowszy album Bogu dziękujcie. Ducha nie gaście obejmujący zbiór wypowiedzi Papieża z IV pielgrzymki do Polski, wydany przez Centrum Myśli Jana Pawła II i Polskie Radio SA jest już dostępny w Sklepie Internetowym Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

Zobacz Zdjęcia

 


Opublikowano 03.02.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.