Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie o Marii Tarnowskiej i Powstaniu Warszawskim

1 października 2019 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie „Maria hr. Tarnowska – Warszawa 1944. Siła geniuszu kobiety”.

Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu posługiwał się pojęciem geniuszu kobiety. Po raz pierwszy prawdopodobnie sformułował go w 1987 roku w przemówieniu do łódzkich włókniarek. Zdefiniował ten geniusz jako bezwarunkową wrażliwość na dobro. Chodziło mu o kobiecość, która jest gwarantem, że w rozwoju społeczeństwa nie zabraknie wrażliwości na człowieka.

W tym kontekście rozmawiali uczestnicy spotkania o Marii Tarnowskiej. Kobiecie, w której był jakiś pierwiastek nieugiętości, odwagi przekraczającej własne ograniczenia i możliwości, a jednocześnie troska o człowieka także tego zupełnie nieznanego jej z imienia i nazwiska.
W ważnych listach społecznych Jan Paweł II upominał świat o docenienie geniuszu kobiety. Miał świadomość, że kwestie jakości życia, służba zdrowia, usługi socjalne, migracje muszą zostać dopełnione kobiecym punktem widzenia i radzeniem sobie z różnorakimi kryzysami. W 2019 roku Centrum Myśli Jana Pawła II, wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Związkiem Rodu Tarnowskich, przypominają o Marii Tarnowskiej, która wywarła szczególny wpływ na losy mieszkańców stolicy w czasie Powstania Warszawskiego.

Organizatorzy: Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż, Związek Rodu Tarnowskich.

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Pamięci Narodowej (oddział Warszawa), Uniwersytet Warszawski

Patroni: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Fot. Emilia Bąk, CogitoMedia/Sławomir Dynek

Opublikowano 03.10.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.