Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie IV: potrzebujący!

Pierwsze warsztaty Papolandii w nowym roku odbyły się 09.01.2010 i miały szczególny charakter. Tym razem postanowiliśmy zająć się tematyką ludzi potrzebujących, którzy to zajmują wyraźne miejsce w nauczaniu Jana Pawła II.

Nasze spotkanie w zimowej atmosferze rozpoczęliśmy od zabawy, aby skutecznie rozruszać nasze zmarznięte kości. Następnie żeby nieco zapomnieć o śniegu za oknami i ocieplić atmosferę przenieśliśmy się do Ameryki Południowej. Naszym przewodnikiem w tej podróży był ksiądz Stefan Kukuła – misjonarz, który kilkanaście lat pracował jako duszpasterz w krajach Ameryki Łacińskiej. Nasz gość przybliżył nam specyfikę tych krajów, opowiedział o pomocy, jaką świadczą misjonarze i misjonarki w tamtych krajach. Nie zabrakło także osobistych wspomnień księdza Stefana Kukuły z jego spotkania z papieżem Janem Pawłem II. Dzięki wizycie księdza-misjonarza mogliśmy zapoznać się z konkretnym wymiarem pomagania potrzebującym, jakim są Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci.

Po wizycie księdza przyszedł czas na przeniesienie się w świat gier. W małych grupach przystąpiliśmy do gry planszowej w trakcie, której każdy uczestnik musiał zmierzyć się z sytuacjami, które spotykamy, na co dzień. Zastanawialiśmy się m.in. nad tym, jakie hasło najlepiej mogłoby wypromować akcję charytatywną, czy warto pomagać ludziom proszącym o pieniądze na ulicy, na jaki cel najlepiej przeprowadzić zbiórkę pieniędzy?

Na koniec jeszcze raz powróciliśmy do Ameryki Łacińskiej. Oglądając film z pierwszej wizyty papieża w Brazylii rozważaliśmy sens gestu, jaki Jan Paweł II wykonał w czasie swej pielgrzymki, podarowując mieszkańcom dzielnic biedy swój pierścień.

Nasze kolejne spotkanie odbędzie się już 20 lutego 2010 roku. Zapraszamy!

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.