Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie III: Azja

Podczas styczniowego spotkania (7.01) wyruszyliśmy w podróż do Azji! Tym razem udaliśmy się do Izraela, aby bliżej zapoznać się z kulturą żydowską, a także dowiedzieć się, kogo Papież Jan Paweł II nazywał „naszymi starszymi braćmi w wierze”.

Aby rozruszać nasze szare komórki, zajęcia zaczęliśmy od stworzenia wspólnej opowieści rozpoczynającej się od słów „Dawno, dawno temu…”. Każdy mógł dopisać jedno zdanie. Powstała niesamowita historia! Później bawiliśmy się w perskie oko, dzięki czemu rozruszaliśmy także nasze ciała, a przede wszystkim oczy.

Kolejnym punktem spotkania było wspólne rozwiązywanie krzyżówki, dzięki czemu zdobyliśmy podstawową wiedzę o narodzie izraelskim – jego państwie, kulturze i religii. Teraz wiemy już, gdzie leży Izrael, jak wygląda jego herb i flaga, jak brzmi hymn narodowy i jaki nosi tytuł oraz co symbolizują i do czego służą elementy tradycyjnego stroju żydowskiego.

Mieliśmy okazję zapoznać się również z kalendarzem żydowskim i skomplikowanymi nazwami miesięcy. Próba znalezienia ich polskich odpowiedników zakończyła się jednak niepowodzeniem. Dopiero mając przed oczami cały wykaz obco brzmiących nazw, byliśmy w stanie określić, w którym żydowskim miesiącu wypadają nasze urodziny.

Żydzi obchodzą wiele świąt. My poznaliśmy trzy z nich.

Chanuka to święto światła, podczas którego tańczy się tradycyjne tańce. My nauczyliśmy się kroków jednego z nich.

Purim to święto przyjaźni i radości, podczas omawiania którego, poznaliśmy postać Jerzego Klugera – przyjaciela Papieża, który był Żydem. Wykonaliśmy statek orgiami specjalnie dla naszego najlepszego przyjaciela, który mieliśmy mu podarować podczas najbliższego spotkania. Wiele radości i emocji wzbudziło rozpoznawanie z zawiązanymi oczami koszernych (czyli takich, które mogą być stosowane w kuchni żydowskiej) przypraw.

Jom Kippur z kolei, to święto przebaczenia. Rozmawialiśmy o tym, czym jest przebaczenie, czy łatwo jest przebaczać, a także co na ten temat mówił błogosławiony Jan Paweł II.

Następnie zatrzymaliśmy się przed Ścianą Płaczu. Dzięki kamerze internetowej mogliśmy na żywo zobaczyć, co dzieje się tam w chwili, gdy my uczestniczyliśmy w warsztatach Papolandii. Rozmawialiśmy o symbolice i znaczeniu Ściany Płaczu, a także o chwilach, które Papież spędził tam podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 roku.

Świat i jego wody stają przed nami otworem i kuszą swoją głębią. Ciekawe, co nas spotka podczas kolejnej wyprawy? Ale to już po feriach…

[nggallery id=115]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.