Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie III: Azja

Podczas styczniowego spotkania (7.01) wyruszyliśmy w podróż do Azji! Tym razem udaliśmy się do Izraela, aby bliżej zapoznać się z kulturą żydowską, a także dowiedzieć się, kogo Papież Jan Paweł II nazywał „naszymi starszymi braćmi w wierze”.

Aby rozruszać nasze szare komórki, zajęcia zaczęliśmy od stworzenia wspólnej opowieści rozpoczynającej się od słów „Dawno, dawno temu…”. Każdy mógł dopisać jedno zdanie. Powstała niesamowita historia! Później bawiliśmy się w perskie oko, dzięki czemu rozruszaliśmy także nasze ciała, a przede wszystkim oczy.

Kolejnym punktem spotkania było wspólne rozwiązywanie krzyżówki, dzięki czemu zdobyliśmy podstawową wiedzę o narodzie izraelskim – jego państwie, kulturze i religii. Teraz wiemy już, gdzie leży Izrael, jak wygląda jego herb i flaga, jak brzmi hymn narodowy i jaki nosi tytuł oraz co symbolizują i do czego służą elementy tradycyjnego stroju żydowskiego.

Mieliśmy okazję zapoznać się również z kalendarzem żydowskim i skomplikowanymi nazwami miesięcy. Próba znalezienia ich polskich odpowiedników zakończyła się jednak niepowodzeniem. Dopiero mając przed oczami cały wykaz obco brzmiących nazw, byliśmy w stanie określić, w którym żydowskim miesiącu wypadają nasze urodziny.

Żydzi obchodzą wiele świąt. My poznaliśmy trzy z nich.

Chanuka to święto światła, podczas którego tańczy się tradycyjne tańce. My nauczyliśmy się kroków jednego z nich.

Purim to święto przyjaźni i radości, podczas omawiania którego, poznaliśmy postać Jerzego Klugera – przyjaciela Papieża, który był Żydem. Wykonaliśmy statek orgiami specjalnie dla naszego najlepszego przyjaciela, który mieliśmy mu podarować podczas najbliższego spotkania. Wiele radości i emocji wzbudziło rozpoznawanie z zawiązanymi oczami koszernych (czyli takich, które mogą być stosowane w kuchni żydowskiej) przypraw.

Jom Kippur z kolei, to święto przebaczenia. Rozmawialiśmy o tym, czym jest przebaczenie, czy łatwo jest przebaczać, a także co na ten temat mówił błogosławiony Jan Paweł II.

Następnie zatrzymaliśmy się przed Ścianą Płaczu. Dzięki kamerze internetowej mogliśmy na żywo zobaczyć, co dzieje się tam w chwili, gdy my uczestniczyliśmy w warsztatach Papolandii. Rozmawialiśmy o symbolice i znaczeniu Ściany Płaczu, a także o chwilach, które Papież spędził tam podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 roku.

Świat i jego wody stają przed nami otworem i kuszą swoją głębią. Ciekawe, co nas spotka podczas kolejnej wyprawy? Ale to już po feriach…

[nggallery id=115]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.