Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie II: rodzina!

„Wychowanie pełnego człowieka, wychowanie do prawdy i wychowanie w duchu chrześcijańskiej polskiej tradycji rozpoczyna się w rodzinie (…)”
Jan Paweł II

Tym razem Papolandia podjęła temat posiadania rodziny!
Na początku warsztatów powróciliśmy myślami do wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 roku, jako , że właśnie tu, w jednym z najstarszych miast Polski papież skierował swoją uwagę na rodzinę.
Po wysłuchaniu fragmentu homilii papieskiej, szukaliśmy plusów i minusów posiadania rodziny. Po długich debatach i zażartych dyskusjach uczestnicy warsztatów przygniatającą większością głosów poparli wartość posiadania rodziny….

Dla rozruszania naszych kości zainicjowaliśmy zabawę „słońce świeci dla…”, gdzie między innymi dowiedzieliśmy się kto umie śpiewać, kto chodzi na basen, a kto nie lubi matematyki.

W dalszej części warsztatów wolontariusze zaprezentowali film o Irenie Sendlerowej i rodzinie Ulmów. Przybliżenie historii tych osób odznaczonych tytułami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, uzmysłowiło nam, że sami również nie tylko w sytuacji wojny możemy i powinniśmy pomagać rodzinom znajdującym się w potrzebie. Przeprowadziliśmy burzę mózgów, której efektem było skonstruowanie domu, zbudowanego z „cegieł – dobrych uczynków”, które możemy podjąć sami, aby poprawić los innych rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji.

Tuż przed końcem spotkania dla wszystkich stypendystów przygotowaliśmy mały upominek w postaci „Listu do dzieci”, który Jan Paweł II skierował do najmłodszych. Jedna z wolontariuszek krótko przybliżyła treść tego listu, i zaznajomiła uczestników warsztatów ze świętymi katolickimi, które papież w tym dokumencie opisuje.

Na zakończenie wzięliśmy udział w jeszcze jednej zabawie aktywizującej, aby potem zaprosić uczestników warsztatów na kolejne spotkanie Papolandii już 5 grudnia. Wtedy tematem naszego spotkania będzie kościół i jego miejsce w nauczaniu papieskim.

[nggallery id=106]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 5 czerwca odbędzie się zamknięta debata ekspercka poświęcona rozumieniu sprawczości politycznej.
Wykorzystajcie nadchodzący czas na zapoznanie się z kryteriami przyznawania stypendiów. W tym miesiącu zapraszamy także na koncert naszego Chóru, wykłady oraz Dzień Stypendysty.
Poznawaj kino na leżakach i z międzykulturowej perspektywy! To unikalny w warszawskiej przestrzeni projekt integracji międzykulturowej poprzez sztukę filmową.
Festiwal Muzyka Pokoju Muzyka Wiary to przestrzeń dla twórców, którzy są otwarci na tradycje różnych kultur i religii. Obejmuje on koncerty i spotkania poświęcone wielokulturowości, tolerancji i wolności.