Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie II: rodzina!

„Wychowanie pełnego człowieka, wychowanie do prawdy i wychowanie w duchu chrześcijańskiej polskiej tradycji rozpoczyna się w rodzinie (…)”
Jan Paweł II

Tym razem Papolandia podjęła temat posiadania rodziny!
Na początku warsztatów powróciliśmy myślami do wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w 1997 roku, jako , że właśnie tu, w jednym z najstarszych miast Polski papież skierował swoją uwagę na rodzinę.
Po wysłuchaniu fragmentu homilii papieskiej, szukaliśmy plusów i minusów posiadania rodziny. Po długich debatach i zażartych dyskusjach uczestnicy warsztatów przygniatającą większością głosów poparli wartość posiadania rodziny….

Dla rozruszania naszych kości zainicjowaliśmy zabawę „słońce świeci dla…”, gdzie między innymi dowiedzieliśmy się kto umie śpiewać, kto chodzi na basen, a kto nie lubi matematyki.

W dalszej części warsztatów wolontariusze zaprezentowali film o Irenie Sendlerowej i rodzinie Ulmów. Przybliżenie historii tych osób odznaczonych tytułami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, uzmysłowiło nam, że sami również nie tylko w sytuacji wojny możemy i powinniśmy pomagać rodzinom znajdującym się w potrzebie. Przeprowadziliśmy burzę mózgów, której efektem było skonstruowanie domu, zbudowanego z „cegieł – dobrych uczynków”, które możemy podjąć sami, aby poprawić los innych rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji.

Tuż przed końcem spotkania dla wszystkich stypendystów przygotowaliśmy mały upominek w postaci „Listu do dzieci”, który Jan Paweł II skierował do najmłodszych. Jedna z wolontariuszek krótko przybliżyła treść tego listu, i zaznajomiła uczestników warsztatów ze świętymi katolickimi, które papież w tym dokumencie opisuje.

Na zakończenie wzięliśmy udział w jeszcze jednej zabawie aktywizującej, aby potem zaprosić uczestników warsztatów na kolejne spotkanie Papolandii już 5 grudnia. Wtedy tematem naszego spotkania będzie kościół i jego miejsce w nauczaniu papieskim.

[nggallery id=106]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.