Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie II: Europa

Boże Narodzenie – święto Dziecka

17 grudnia 2011 roku, tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu Papolandia, podczas którego „wypłynęliśmy na europejskie wody”! Ich mottem uczyniliśmy fragment watykańskiego Listu do Dzieci Jana Pawła II: „Boże Narodzenie jest świętem Dziecka – nowo narodzonego Dziecka. Jest to zatem wasze święto! Wy tam bardzo na niego czekacie i przygotowujecie się do niego z radością. Liczycie po prostu dni i godziny, które was jeszcze dzielą od Świętej Nocy Betlejemskiej”. Motyw dziecka towarzyszył nam więc przez całe spotkanie.

Na początku sprawdziliśmy wypełnienie domowej „misji”. Po raz kolejny mieliśmy okazję przedstawić innym drzemiące w nas talenty, wypisując je na palcach odrysowanej na kartce dłoni. Później spędziliśmy kilkanaście minut na zabawie integrując się i odpędzając poranną senność. Nie obyło się też bez przypomnienia imion.

Następnie, po konturach narysowanej mapy rozpoznaliśmy, że jesteśmy w Europie. Tu naszą przygodę zaczęliśmy od zrobienia Gwiazdy Betlejemskiej – motywu związanego ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Pamiętaliśmy o tym, że gwiazdy niegdyś prowadziły żeglarzy na morzach, tak, jak Gwiazda Betlejemska prowadziła Mędrców ze Wschodu do nowonarodzonego Jezusa.

Zastanawialiśmy się również, czy to możliwe, że Jan Paweł II był kiedyś dzieckiem. Sprawdzaliśmy swoją wiedzę dotyczącą dzieciństwa Papieża, rozwiązując quiz oraz mogliśmy porównać je z naszym dzieciństwem, sami odpowiadając na pytania.

Karol Wojtyła będąc młodzieńcem marzył o byciu aktorem. Przekonaliśmy się, że nie jest to prosty zawód, kiedy przedstawialiśmy różne emocje za pomocą mimiki i gestów. Nie zawsze to, co chcemy pokazać, da się wyrazić robiąc miny.

Mieliśmy okazję zobaczyć, jak Papież zachowywał się w otoczeniu dzieci, kiedy oglądaliśmy fragment nagrania z konferencji z 1991 roku, zrealizowanej w programie „Ziarno”. Dzieci wówczas zadawały mu przeróżne pytania: czy lubi rzuć gumę Turbo albo co najbardziej lubi jeść? Każdy z nas zapisał na kartkach swoje pytania do Jana Pawła II, które chciałby mu zadać podczas spotkania.
Na zakończenie każde dziecko, jako prezent gwiazdkowy, otrzymało List do dzieci Tra pochi giorno Ojca Świętego Jana Pawła II z 1994 roku. Życzyliśmy sobie radosnych Świąt i wielu wrażeń podczas kolejnej podróży, która czeka nas już w Nowym Roku.

[nggallery id=114]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II