Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie ‘79 – spacer po Warszawie śladami Jana Pawła II

Drugiego czerwca w mediach społecznościowych Centrum Myśli Jana Pawła II opublikowany został dokument w reżyserii Adama Buki, poświęcony pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II.

Dwunastominutowy film przywołuje ducha wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie w pierwszych dniach niezwykle gorącego czerwca 1979 roku. Ponad 40 lat później w podróż po tętniącym życiem mieście zabiera nas przewodnik miejski i historyk – Michał Rukat. Wspólnie z nim będziemy śledzić kroki niezwykłego gościa sprzed lat. Powędrujemy przez ul. Żwirki i Wigury, Stare Miasto, Belweder, na plac Piłsudskiego, dotrzemy do Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz przed kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Usłyszymy bardzo dobrze nam znane słowa Jana Pawła II na zaskakującym tle współczesnej stolicy. Wybrzmią one jeszcze mocniej, gdzie przestrzeń i pamięć zostały przez nie naznaczone.

„Psychologiczny rezultat tej papieskiej podróży jest nie do ogarnięcia i zmierzenia. Jest też coś niezwykle sensacyjnego tak po ludzku mówić o historii Narodu, jak potrafił to Papież, w tym kraju, który od tak wielu lat poddawany jest totalnym przeobrażeniom, ale który zawsze i dawniej, i dziś należy do starej Europy” (Stefan Kisielewski, Gdzie tu są komuniści? „Der Spiegel” z 11.06.1979, „Kościół odpowiedzialny za prawdę”, „Przegląd” wyd. specjalne, 1979, s. 77).
Niezwykła, o historycznym znaczeniu pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 roku rozpoczęła się w Warszawie. Wypowiedziane tutaj słowa dały społeczeństwu polskiemu siłę i nadzieję. Jak wpłynęły one na tożsamość miasta i jego mieszkańców przez obecność śladów tego wydarzenia? Próba odpowiedzi pojawiła się poprzez pamięć przestrzeni, tak ślady materialne, jak i słowa, które zostały wypowiedziane do tłumów zebranych w stolicy. Innymi słowy, nie tylko przez topograficzne odniesienie, ale poprzez odwołanie się do społecznych emocji i skojarzeń związanych z określonym miejscem. Warszawskie miejsca pamięci związane z pierwszym dniem pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku zostają ukazane z perspektywy zarówno uczestników tych wydarzeń, jak przede wszystkim osób niemających relacji z tą pamięcią lub miejscem.

 

Do obejrzenia filmu zaprasza Marek Zając – polski dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina.

„Spotkanie ‘79”
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2021 Barwny, 12 min

NARRATOR
Michał Rukat

REŻYSERIA
Adam Buka

PRODUCENT
Centrum Myśli Jana Pawła II

Opublikowano 02.06.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online