Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie ‘79 – spacer po Warszawie śladami Jana Pawła II

Drugiego czerwca w mediach społecznościowych Centrum Myśli Jana Pawła II opublikowany został dokument w reżyserii Adama Buki, poświęcony pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II.

Dwunastominutowy film przywołuje ducha wydarzeń, które miały miejsce w Warszawie w pierwszych dniach niezwykle gorącego czerwca 1979 roku. Ponad 40 lat później w podróż po tętniącym życiem mieście zabiera nas przewodnik miejski i historyk – Michał Rukat. Wspólnie z nim będziemy śledzić kroki niezwykłego gościa sprzed lat. Powędrujemy przez ul. Żwirki i Wigury, Stare Miasto, Belweder, na plac Piłsudskiego, dotrzemy do Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz przed kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Usłyszymy bardzo dobrze nam znane słowa Jana Pawła II na zaskakującym tle współczesnej stolicy. Wybrzmią one jeszcze mocniej, gdzie przestrzeń i pamięć zostały przez nie naznaczone.

„Psychologiczny rezultat tej papieskiej podróży jest nie do ogarnięcia i zmierzenia. Jest też coś niezwykle sensacyjnego tak po ludzku mówić o historii Narodu, jak potrafił to Papież, w tym kraju, który od tak wielu lat poddawany jest totalnym przeobrażeniom, ale który zawsze i dawniej, i dziś należy do starej Europy” (Stefan Kisielewski, Gdzie tu są komuniści? „Der Spiegel” z 11.06.1979, „Kościół odpowiedzialny za prawdę”, „Przegląd” wyd. specjalne, 1979, s. 77).
Niezwykła, o historycznym znaczeniu pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 roku rozpoczęła się w Warszawie. Wypowiedziane tutaj słowa dały społeczeństwu polskiemu siłę i nadzieję. Jak wpłynęły one na tożsamość miasta i jego mieszkańców przez obecność śladów tego wydarzenia? Próba odpowiedzi pojawiła się poprzez pamięć przestrzeni, tak ślady materialne, jak i słowa, które zostały wypowiedziane do tłumów zebranych w stolicy. Innymi słowy, nie tylko przez topograficzne odniesienie, ale poprzez odwołanie się do społecznych emocji i skojarzeń związanych z określonym miejscem. Warszawskie miejsca pamięci związane z pierwszym dniem pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku zostają ukazane z perspektywy zarówno uczestników tych wydarzeń, jak przede wszystkim osób niemających relacji z tą pamięcią lub miejscem.

 

Do obejrzenia filmu zaprasza Marek Zając – polski dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina.

„Spotkanie ‘79”
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2021 Barwny, 12 min

NARRATOR
Michał Rukat

REŻYSERIA
Adam Buka

PRODUCENT
Centrum Myśli Jana Pawła II

Opublikowano 02.06.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.