Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie 4 marca

„Nowa wyobraźnia miłosierdzia…”
– IM w trosce o potrzebujących

Wolontariusze „Inkubatora Miłosierdzia” zebrali się 4 marca, by wymienić się refleksjami na temat swojej pracy. Dzięki temu dowiedzieli się o różnych rodzajach świadczenia bezinteresownej pomocy. Spotkanie, które rozpoczęto projekcją filmu „Miasto wolontariuszy”, odbyło się w Domu Kultury „Śródmieście”.

Bohaterowie filmu, prezentując swoje zajęcia, pokazali, że wolontariusze nierzadko muszą liczyć się z niewygodami pracy. Wśród utrudnień wymieniali problemy związane z dobrami – brak pieniędzy, ubrań, żywności, pomieszczeń socjalnych, oraz przeszkody natury mentalnej – brak zaradności, gorycz i obrzydzenie. Film wywołał żywą dyskusję wśród uczestników spotkania.

Co miłosierdzie wnosi do wolontariatu? Pokorę? Cierpliwość? Współcześnie wolontariat jest modny, ale niekoniecznie bywa łączony z pojęciem miłosierdzia. Wolontariusze sformułowali różne definicje miłosierdzia, posiłkując się wypowiedziami Jana Pawła II na ten temat.

foto

Uczestnicy spotkania zastanawiali się, co mogliby zrobić, żeby ulżyć choć trochę cierpieniom potrzebujących. W ten sposób powstało kilkanaście miniprojektów. Wśród nich znalazły się pomysły na zajęcia artystyczno-sportowe dla dzieci i osób niepełnosprawnych, spotkania tematyczne z pensjonariuszami hospicjum, zajęcia dla uchodźców. Zaproponowano też „Fascynacje” – projekt skierowany do samych wolontariuszy, który miałby polegać na lepszym poznaniau swoich talentów i umiejętności.

foto

Wolontariusze, głosując na zaprezentowane projekty, oceniali chęć wzięcia w nich udziału. W realizacji pomysłów przydatne mogą się okazać przygotowane warsztaty. Warto uczęszczać na spotkania IM – panuje na nich tak przyjacielska atmosfera, że trudno się rozejść do domów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: –> Galeria

Załączamy także fragmenty tekstów Jana Pawła II, które czytaliśmy na spotkaniu.
Warto jeszcze raz do nich zajrzeć. Można tam też znaleźć dodatkowe materiały do lektury.

Załączniki

cytaty.pdf – Jana Paweł II o Miłosierdziu

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.