Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie 4 marca

„Nowa wyobraźnia miłosierdzia…”
– IM w trosce o potrzebujących

Wolontariusze „Inkubatora Miłosierdzia” zebrali się 4 marca, by wymienić się refleksjami na temat swojej pracy. Dzięki temu dowiedzieli się o różnych rodzajach świadczenia bezinteresownej pomocy. Spotkanie, które rozpoczęto projekcją filmu „Miasto wolontariuszy”, odbyło się w Domu Kultury „Śródmieście”.

Bohaterowie filmu, prezentując swoje zajęcia, pokazali, że wolontariusze nierzadko muszą liczyć się z niewygodami pracy. Wśród utrudnień wymieniali problemy związane z dobrami – brak pieniędzy, ubrań, żywności, pomieszczeń socjalnych, oraz przeszkody natury mentalnej – brak zaradności, gorycz i obrzydzenie. Film wywołał żywą dyskusję wśród uczestników spotkania.

Co miłosierdzie wnosi do wolontariatu? Pokorę? Cierpliwość? Współcześnie wolontariat jest modny, ale niekoniecznie bywa łączony z pojęciem miłosierdzia. Wolontariusze sformułowali różne definicje miłosierdzia, posiłkując się wypowiedziami Jana Pawła II na ten temat.

foto

Uczestnicy spotkania zastanawiali się, co mogliby zrobić, żeby ulżyć choć trochę cierpieniom potrzebujących. W ten sposób powstało kilkanaście miniprojektów. Wśród nich znalazły się pomysły na zajęcia artystyczno-sportowe dla dzieci i osób niepełnosprawnych, spotkania tematyczne z pensjonariuszami hospicjum, zajęcia dla uchodźców. Zaproponowano też „Fascynacje” – projekt skierowany do samych wolontariuszy, który miałby polegać na lepszym poznaniau swoich talentów i umiejętności.

foto

Wolontariusze, głosując na zaprezentowane projekty, oceniali chęć wzięcia w nich udziału. W realizacji pomysłów przydatne mogą się okazać przygotowane warsztaty. Warto uczęszczać na spotkania IM – panuje na nich tak przyjacielska atmosfera, że trudno się rozejść do domów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: –> Galeria

Załączamy także fragmenty tekstów Jana Pawła II, które czytaliśmy na spotkaniu.
Warto jeszcze raz do nich zajrzeć. Można tam też znaleźć dodatkowe materiały do lektury.

Załączniki

cytaty.pdf – Jana Paweł II o Miłosierdziu

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.