Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie 19 stycznia

Wolontariusze „Inkubatora Miłosierdzia” w natarciu na Pałac Kultury i Nauki

Podczas drugiego spotkania członków „Inkubatora Miłosierdzia” – 19 stycznia – wolontariusze wybrali się na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Warszawa nocą prezentowała się wyjątkowo pięknie: biliony migocących światełek, mleczne drogi zakorkowanych ulic i falujące gwiazdozbiory outdoorowych reklam…

Później w jednej z sal konferencyjnych PKiN odbyła się dyskusja panelowa, która rozpoczęła się prezentacją „Warszawa w liczbach”. Przedstawiono wiele ciekawych danych statystycznych dotyczących stolicy. Można by je ująć w kategoriach „Warszawa możliwości” (ze względu na skupisko centrów kultury i biznesu oraz placówek oświatowych) oraz „Warszawa potrzeb” (mieści sie tu wiele ośrodków służby zdrowia, placówek pomocy społecznej oraz stowarzyszeń działających na rzecz niepełnosprawnych i ubogich).
W Warszawie około 10 procent mieszkańców stanowią osoby niepełnosprawne, natomiast 16 procent – studenci. W dyskusji zauważono, że gdyby studenci bardziej zaangażowali się w działania na rzecz innych osób, rozwiązano by wiele problemów osób niepełnosprawnych.

Honorowym gościem spotkania był Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Opowiedział on studentom o początkach istnienia stowarzyszenia, o przyjaciołach, którzy przyczynili się do poszerzenia jego działalności, a także o prowadzonych działaniach i sukcesach. Mówił również o własnej niepełnosprawności, o ograniczeniach, jakie się z nią wiążą, ale również – paradoksalnie – o korzyściach wynikających z przewartościowań w swoim życiu.
Dla nas było to bardzo cenne wyznanie. Angażując się w projekty wolontarystyczne, również doświadczamy zmian w postrzeganiu rzeczywistości oraz nabieramy przekonania, że jesteśmy w stanie wspólnie pomóc potrzebującym. Centrum Myśli Jana Pawła II pomaga nam natomiast realizować nasze pomysły.
Na zakończenie spotkania studenci otrzymali kilka numerów czasopisma „Integracja” oraz pomarańczowe bransoletki zwolenników stowarzyszenia. Każdy wolontariusz wsypał do szklanego naczynia odpowiednią liczbę kolorowych kryształków soli, która odpowiada ilości czasu poświęconego działaniom wolontarystycznym. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania (kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć):

[nggallery id=61]

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.