Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkanie 19 stycznia

Wolontariusze „Inkubatora Miłosierdzia” w natarciu na Pałac Kultury i Nauki

Podczas drugiego spotkania członków „Inkubatora Miłosierdzia” – 19 stycznia – wolontariusze wybrali się na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Warszawa nocą prezentowała się wyjątkowo pięknie: biliony migocących światełek, mleczne drogi zakorkowanych ulic i falujące gwiazdozbiory outdoorowych reklam…

Później w jednej z sal konferencyjnych PKiN odbyła się dyskusja panelowa, która rozpoczęła się prezentacją „Warszawa w liczbach”. Przedstawiono wiele ciekawych danych statystycznych dotyczących stolicy. Można by je ująć w kategoriach „Warszawa możliwości” (ze względu na skupisko centrów kultury i biznesu oraz placówek oświatowych) oraz „Warszawa potrzeb” (mieści sie tu wiele ośrodków służby zdrowia, placówek pomocy społecznej oraz stowarzyszeń działających na rzecz niepełnosprawnych i ubogich).
W Warszawie około 10 procent mieszkańców stanowią osoby niepełnosprawne, natomiast 16 procent – studenci. W dyskusji zauważono, że gdyby studenci bardziej zaangażowali się w działania na rzecz innych osób, rozwiązano by wiele problemów osób niepełnosprawnych.

Honorowym gościem spotkania był Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Opowiedział on studentom o początkach istnienia stowarzyszenia, o przyjaciołach, którzy przyczynili się do poszerzenia jego działalności, a także o prowadzonych działaniach i sukcesach. Mówił również o własnej niepełnosprawności, o ograniczeniach, jakie się z nią wiążą, ale również – paradoksalnie – o korzyściach wynikających z przewartościowań w swoim życiu.
Dla nas było to bardzo cenne wyznanie. Angażując się w projekty wolontarystyczne, również doświadczamy zmian w postrzeganiu rzeczywistości oraz nabieramy przekonania, że jesteśmy w stanie wspólnie pomóc potrzebującym. Centrum Myśli Jana Pawła II pomaga nam natomiast realizować nasze pomysły.
Na zakończenie spotkania studenci otrzymali kilka numerów czasopisma „Integracja” oraz pomarańczowe bransoletki zwolenników stowarzyszenia. Każdy wolontariusz wsypał do szklanego naczynia odpowiednią liczbę kolorowych kryształków soli, która odpowiada ilości czasu poświęconego działaniom wolontarystycznym. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania (kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć):

[nggallery id=61]

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.