Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Spotkania Pokolenia JP2

W niedzielę 6 kwietnia 2008 roku odbyło się kolejne Spotkanie Pokolenia JP2.
Tym razem wykład wygłosił Bohdan Cywiński – historyk, publicysta, działacz katolicki i społeczny.

Temat: Papieska „Solidarność” – Polska „Laborem Exercens” ?


 
 "Program „Solidarności” i encyklika Laborem exercens ukazały się w tym samym tygodniu, więc nie mogły stanowić dla siebie wzajemnej inspiracji. Encyklika była poważnym dokumentem papieskim skierowanym do całego kościoła, a nasz program był mało ideologiczny, raczej konkretny, praktyczny. (…) zupełnie różne, niemniej podobieństwo ducha było bardzo duże – bo było coś w atmosferze lat 80-tych, którą wdychał Papież w kraju, a potem starał się wdychać z Rzymu…"

Bohdan Cywiński 

– w 1981 roku, w momencie ukazania się Laborem Exercens, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Solidarność”

 
 

 

 

Najważniejsze fragmenty wypowiedzi p. Bohdana Cywińskiego:

 

Praca jest sposobem bytowania człowieka na ziemi. Tu zacytuję Papieża: „Człowiek staje się bardziej człowiekiem przez pracę”.

 

 

– "Czyn ludzki jest elementem współtworzącym osobę ludzką. (…) osoba aktualizuje się w czynie" (Karol Wojtyła,Osoba i czyn).

 

– Człowiek jest podmiotem pracy, jest jej autorem.

 

– Praca jest elementem produkcji… – to nie tak powiada Papież. Sens pracy jest większy niż wartość produkcji, bo bez pracy nie bylibyśmy do końca ludźmi.

 

– Papież mówił o człowieku pracy językiem chrześcijańskim, mówił o pierwszeństwie pracy przed kapitałem. Kapitał jest owocem i instrumentem pracy, ale praca jest ważniejsza od kapitału, tak jak człowiek jest ważniejszy od wszelkiej rzeczy.

 

– Błąd ekonomizmu to przykładanie tylko kryteriów ekonomicznych do wszystkich spraw ludzkich, wtedy zapomina się o godności człowieka i ludzkim sensie pracy.

 

– Jeśli ulegasz tej jednostronnej tendencji do widzenia tylko wymiarów ekonomicznych pracy, to już nie znajdziesz drogi do prawdy o człowieku…

 

 

 

 

 

Opublikowano 08.04.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

31 maja
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.
21 czerwca rozpocznie się jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego miasta stołecznego Warszawy imienia Jana Pawła II. To czas, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty.
Nasz Chór zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.