Król – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej
9. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Organizator wydarzenia – Centrum Myśli Jana Pawła II – zaprasza na interdyscyplinarny, wielkopostny festiwal, który potrwa od 14 lutego do 25 marca.
Do rodzinnych aktywności organizator Festiwalu Nowe Epifanie zaprasza warsztatami przygotowanymi przez Fundację Sto Pociech. Wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat mogą posłuchać baśni „Stworzenie świata, czyli Bóg jest artystą”, „Jozue i zdobycie Jerycha” czy „Dawid i Goliat”, którym towarzyszyć będą instrumenty i zabawy ruchowe. Dzieci w wieku
5-9 lat zapraszamy na warsztaty „Jego wysokość zamek błyskawiczny”, podczas których animatorzy razem z dziećmi będą działać pod królewskim sztandarem. Zawitają w wysokie progi, gdzie zastanowią się, na czym polega majestat i bogactwo, jak zabezpieczyć twierdzę przed wrogiem i co zrobić dla zbudowania dobrego wizerunku.
Warsztaty Dzieci Króla – Czytogranie
Fundacja Sto Pociech
25.02.2018, g.16:00 – „Stworzenie świata, czyli Bóg jest artystą” Marcin Wroński
04.03.2018, g.16:00 – „Jozue i zdobycie Jerycha” Wojciech Widłak
11.03.2018, g.16:00 – „Dawid i Goliat” Jarosław Mikołajewski
Wstęp wolny, zapisy
http://noweepifanie.pl/wydarzenia/dzieci-krola-czytogranie/
Warsztaty „Towarzystwa w Przestrzeni”
Fundacja Sto Pociech
18.03.2018, g.16:00 – „Jego wysokość zamek błyskawiczny”
Wstęp wolny, zapisy
http://noweepifanie.pl/wydarzenia/wysokosc-zamek-blyskawiczny/
We współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym prezentujemy zestaw pokazów filmowych, a ich tematyka wskazuje, że obowiązywać będą iście królewskie maniery – każdemu widzowi od 3 roku życia pokazane zostaną trzy filmy krótkometrażowe w godzinnym pokazie filmowym, a tematy pokazów to „Król”, „Królowa” i oczywiście nieocenieni „Rycerze”.
Cykl pokazów i krótkich warsztatów „Królewskie maniery w Małym Kinie”
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
1.03.2018, g. 10:00 – 11:00
Temat: Król
8.03.2018, g. 10:00 – 11:00
Temat: Królowa
15.03.2018, g. 10:00 – 11:00
Temat: Rycerze
Wstęp wolny, zapisy
http://noweepifanie.pl/wydarzenia/krolewskie-maniery-malym-kinie/
Najmłodszych widzów Festiwalu zapraszamy do Teatru Lalka na spektakl „Król Maciuś I” (7+). Baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, Korczak kieruje tyleż do dzieci, co do dorosłych. I traktuje ich z jednakową powagą. Ludzką twarz władcy spróbuje odkryć również Daria Kopiec w swoim spektaklu o Królowej Nieba i Ziemi „Mater Dolorosa”. W końcu czy święta matka Boga mogła być też zwyczajną kobietą? Stawiać pytania razem z reżyserką mogą widzowie już od 10 roku życia. Natomiast dylemat władzy od strony poddanego rozważyć może nawet ośmiolatek na spektaklu „Król Marionetek”. Marionetki wiedzione dźwiękiem skrzypiec będą wędrować w poszukiwaniu szczęścia. Czy po drodze dowiedzą się, kto kieruje ich życiem?
Spektakl „Król Maciuś”
http://noweepifanie.pl/wydarzenia/krol-macius-i/
Spektakl „Król Marionetek”
http://noweepifanie.pl/wydarzenia/krol-marionetek/
Spektakl „Mater Dolorosa”
http://noweepifanie.pl/wydarzenia/mater-dolorosa/
Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny na: www.noweepifanie.pl
Aktualności: www.facebook.com/noweepifanie
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek który w sposób bogaty, twórczy i różnorodny przybliża nauczanie papieża-Polaka. W ramach swoich działań podejmuje aktywny dialog ze światem artystycznym w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Współpracuje ze środowiskiem naukowym i opiniotwórczym, budując w ten sposób papieski think-tank. Kształtuje liderów, w których zaszczepia ideę solidarności i odpowiedzialności za dobro wspólne i drugiego człowieka.
Festiwal Nowe Epifanie organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwal otrzymał patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018.
Cykl koncertów odbywa się pod patronatem Jego Eminencji Ks. Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.
Partnerzy – Polskie Radio Program 2, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Teatr Polski im.
A. Szyfmana w Warszawie, Teatr Lalka, Zamek Królewski w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, STUDIO teatrgaleria, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Nowy Teatr, Fundacja Nowych Działań, Centrala, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Narodowa, Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydział Artes Liberales UW, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Polona, Fundacja Sto Pociech, Narodowe Centrum Kultury.
Partnerzy wspierający – PZU, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., PKN ORLEN S.A.
Patroni medialni – Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, Teatralia.com.pl, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrdlawas.pl, Aleteia.org, Cojestgrane24.pl, Empik.