Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

„Solidarność” – polska rewolucja

„Solidarność” była największą polską rewolucją. Sensu tego, co się wtedy stało, należy szukać głębiej niż w polityce czy gospodarce. Należy go szukać w sile ludzkiego ducha. To tam kryje się prawdziwy skarb solidarności.

Centrum Myśli Jana Pawła II przypomina wydaną w 2015 roku dwujęzyczną (polsko-angielską) publikację, która w pięciu krokach odpowiada na pytania: czym jest solidarność i jak działa? Czy warto być solidarnym? Jak budować wspólnotę i zarządzać sytuacją kryzysową? Jak dbać o dobro wspólne? Czy rozwiązania wypracowane 40 lat temu pozostają nada aktualne? Autorzy na przykładzie „Solidarności” jako ruchu społecznego pokazują, jakie warunki są potrzebne by zbudować solidarność społeczną. Inspiracją dla powstania książki było nauczanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na temat idei solidarności oraz znaczenia działań papieża dla przemian demokratycznych w Polsce i na świecie.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu „Historia jednej fotografii”, w którym Jerzy Kośnik opowiada co łączyło słynnego aktora Jacka Nickolsona z „Solidarnością”:


Solidarność oznacza stałą gotowość do przyjmowania i realizowania takiej części, jaka każdemu przypada w udziale z tej racji, że jest członkiem określonej wspólnoty. Człowiek solidarny nie tylko spełnia to, co do niego należy z racji członkostwa wspólnoty, ale czyni to „dla dobra całości”, czyli dla dobra wspólnego. Karol Wojtyła, Osoba i czyn.

Opublikowano 31.08.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.