Sella Turcica

Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczenie ich ze społeczeństwa znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość.

 

Jan Paweł II, List Do moich braci i sióstr – ludzi w podeszłym wieku

„Sella Turcica” cz. I. Codzienność

reż. Grzegorz Artman

 

Przemijanie daje znać o sobie chwilami, ale jego pełnia objawia się u kresu życia – na starość, kiedy jego skutki są już trwale obecne. Niesprawne ciało, choroby, problemy z pamięcią, poczucie bezużyteczności i rodzaj społecznego ostracyzmu. Ale przemijanie to również subtelna świadomość ulotności życia, jego różnorodności ukrytej w kolejnych etapach życia oraz bogactwo doświadczeń. To także dostępny obraz procesu przemiany, który na tej ziemi ukoronuje śmierć – być może dając początek nowemu etapowi.

 

Jednak czas poprzedzający śmierć – starość – rzadko poddany jest wnikliwej obserwacji; codzienna niecodzienność podeszłego wieku rzadko też goszczą na scenie.

 

Próbę przybliżenia jesieni wieku podejmuje Grzegorz Artman w spektaklu Codzienność, w pierwszej części trylogii pt. „Sella Turcica”. Łaciński tytuł oznacza siodełko tureckie – siedzisko przysadki mózgowej, odpowiedzialnej za funkcjonowanie organizmu i jego rozwój. Ten w przypadku pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kielcach ma charakter duchowy i artystyczny. A wszystko dzięki aktywności teatralnej, na jaką się odważyli…

 

Jak zatem wygląda dzień w DPS? Jaką przybiera formę sceniczny performance życia codziennego, w którym bywa obecna nawet śmierć? Bo czasami któryś z nich odchodzi na zawsze – opowiada Monika Rosmanowska – zwalniając miejsce przy stole, łóżko… i krzesło na scenie. Dlatego seniorzy mawiają: … byle życia starczyło!

Opublikowano 26.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.