Rytualny ubój… Świąt

Czy zbliża się koniec świąt w chrześcijańskim wymiarze? Porozmawiajmy o tym! 

Ducha Bożego Narodzenia coraz mocniej przygniata konsumpcjonizm. Do tego coraz częściej w mediach słychać o Ramadanie czy Chińskim Nowym Roku niż o świętach katolickich. Czy to koniec dominacji chrześcijańskich świąt w Europie? Dla katolików, szczególnie tych mocno przywiązanych do tradycji, to zmartwienie. Dla handlu – dobrze, bo każde święta – bez względu na kulturę – zwiększają popyt na towary i „nakręcają” gospodarkę. Z punktu widzenia biznesu zatem, im więcej świąt w roku, tym lepiej. Czy Europa sprzedaje swoją tożsamość? 

Data: 11 grudnia
Godzina: 18.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa, lok. 30
Goście:

  • Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Nauk Politycznych, prowadzi badania m.in. z pogranicza psychologii, obyczajowości i polityki;
  • Emina Ragipović, kulturoznawca-bałkanista, bośniacka muzułmanka, ukończyła szkołę religijną (koraniczną) w Novim Pazarzie-Region Sandzak, koordynatorka Fundacji Helsińskiej na Bałkanach, od 2005 roku mieszka w Polsce (była uchodźcą), a obecnie studiuje stosunki międzynarodowe w Collegium Civitas, fundator „Fundacji Kultury bez Granic”;
  • o. Damian Cichy, misjonarz-werbista zajmujący się duszpasterstwem w Ośrodku Migranta Fu-Shen-Fu;
  • Łukasz Kobeszko, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

Współorganizatorem spotkania jest Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

 

Opublikowano 09.12.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

materiały
Mapy dobrych praktyk i debata „Jak żyć pod wspólnym dachem? Szanse i wyzwania integracji migrantów w Polsce” – zobacz materiały pokazujące dobre praktyki w integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym.
Trzy głośne filmy o dziecięcej perspektywie i prawach dziecka, spotkania z ekspertami oraz dyskusje o współczesnych wyzwaniach w ochronie najmłodszych – tak zapowiada się tegoroczna odsłona cyklu „Człowiek w Centrum” w Centrum Myśli Jana Pawła II.
W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.