Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rytualny ubój… Świąt

Czy zbliża się koniec świąt w chrześcijańskim wymiarze? Porozmawiajmy o tym! 

Ducha Bożego Narodzenia coraz mocniej przygniata konsumpcjonizm. Do tego coraz częściej w mediach słychać o Ramadanie czy Chińskim Nowym Roku niż o świętach katolickich. Czy to koniec dominacji chrześcijańskich świąt w Europie? Dla katolików, szczególnie tych mocno przywiązanych do tradycji, to zmartwienie. Dla handlu – dobrze, bo każde święta – bez względu na kulturę – zwiększają popyt na towary i „nakręcają” gospodarkę. Z punktu widzenia biznesu zatem, im więcej świąt w roku, tym lepiej. Czy Europa sprzedaje swoją tożsamość? 

Data: 11 grudnia
Godzina: 18.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa, lok. 30
Goście:

  • Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Nauk Politycznych, prowadzi badania m.in. z pogranicza psychologii, obyczajowości i polityki;
  • Emina Ragipović, kulturoznawca-bałkanista, bośniacka muzułmanka, ukończyła szkołę religijną (koraniczną) w Novim Pazarzie-Region Sandzak, koordynatorka Fundacji Helsińskiej na Bałkanach, od 2005 roku mieszka w Polsce (była uchodźcą), a obecnie studiuje stosunki międzynarodowe w Collegium Civitas, fundator „Fundacji Kultury bez Granic”;
  • o. Damian Cichy, misjonarz-werbista zajmujący się duszpasterstwem w Ośrodku Migranta Fu-Shen-Fu;
  • Łukasz Kobeszko, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

Współorganizatorem spotkania jest Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

 

Opublikowano 09.12.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.