Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rytualny ubój… Świąt

Czy zbliża się koniec świąt w chrześcijańskim wymiarze? Porozmawiajmy o tym! 

Ducha Bożego Narodzenia coraz mocniej przygniata konsumpcjonizm. Do tego coraz częściej w mediach słychać o Ramadanie czy Chińskim Nowym Roku niż o świętach katolickich. Czy to koniec dominacji chrześcijańskich świąt w Europie? Dla katolików, szczególnie tych mocno przywiązanych do tradycji, to zmartwienie. Dla handlu – dobrze, bo każde święta – bez względu na kulturę – zwiększają popyt na towary i „nakręcają” gospodarkę. Z punktu widzenia biznesu zatem, im więcej świąt w roku, tym lepiej. Czy Europa sprzedaje swoją tożsamość? 

Data: 11 grudnia
Godzina: 18.00
Miejsce: 1Piętro, ul. Foksal 11, Warszawa, lok. 30
Goście:

  • Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Nauk Politycznych, prowadzi badania m.in. z pogranicza psychologii, obyczajowości i polityki;
  • Emina Ragipović, kulturoznawca-bałkanista, bośniacka muzułmanka, ukończyła szkołę religijną (koraniczną) w Novim Pazarzie-Region Sandzak, koordynatorka Fundacji Helsińskiej na Bałkanach, od 2005 roku mieszka w Polsce (była uchodźcą), a obecnie studiuje stosunki międzynarodowe w Collegium Civitas, fundator „Fundacji Kultury bez Granic”;
  • o. Damian Cichy, misjonarz-werbista zajmujący się duszpasterstwem w Ośrodku Migranta Fu-Shen-Fu;
  • Łukasz Kobeszko, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

Współorganizatorem spotkania jest Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

 

Opublikowano 09.12.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.