Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rozpoczynamy Europejski Rok Wolontariatu

17 stycznia godz. 17.30. Nasze myśli krążą wokół zbliżającej się sesji. Jednak między wizytą w bibliotece a czytaniem notatek i opasłych podręczników udaje nam się znaleźć czas na spotkanie Inkubatora Miłosierdzia. Miejsce jest szczególne: warszawski Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów. Spotykamy się w jadłodajni dla ubogich, do której prowadzi furta klasztorna od strony ul. Kapucyńskiej. To tutaj codziennie około 300 osób bezdomnych i ubogich zgłasza się po talerz ciepłej zupy. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia finansowego różnych instytucji oraz bezinteresownej pomocy wolontariuszy. Panuje tu specyficzny klimat, który trudno opisać.

foto

Spotkanie rozpoczynamy od gier integracyjnych. Gdy już wszyscy się znamy, przechodzimy do części oficjalnej spotkania. Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. To dobra okazja, by zastanowić się, czym w dzisiejszym świecie jest wolontariat. Szukając odpowiedzi na to pytanie, zgłębiamy teksty Jana Pawła II. Papież zwracał uwagę na to, jak ważna w dzisiejszym społeczeństwie jest wynikająca z głębi serca bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi.

foto
foto
foto

Większość z nas od dłuższego czasu działa wolontarystycznie. Są i tacy, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z wolontariatem. Aby ich zachęcić i rozwiać pojawiające się wątpliwości, dzielimy się swoimi doświadczeniami. Mówimy o tym, czym dla nas jest wolontariat, jak wpłynął na nasze życie, jakie mieliśmy obawy na początku tej drogi oraz które sytuacje zapamiętaliśmy szczególnie. Dołącza do nas także brat Piotr Wardawa, który opowiada o prowadzonej jadłodajni i pomocy niesionej najuboższym. Udziela też odpowiedzi na nasze pytania i podpowiada, jak możemy pomóc bezdomnym, szczególnie teraz, zimą.

Na koniec odbywają się warsztaty. Pełni entuzjazmu dzielimy się na grupy. Każdy otrzymuje brystol, na którym przedstawia swoją wizję wolontariusza. Jak się okazuje, każda część ciała bierze aktywny udział w pracy wolontariackiej :). Zabawy mamy przy tym co niemiara! I tak w doskonałych humorach opuszczamy jadłodajnię, już myśląc o marcowym spotkaniu.

foto

Zapraszamy do obejrzenia reszty zdjęć:

–> Galeria

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nasz Chór wrócił z pierwszą nagrodę w swojej z Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Od czego zacząć wyruszenie w las? Jak robić to świadomie, angażując wszystkie zmysły? Na czym polega terapia leśna oraz kąpiel leśna? I co na temat zdrowotnych korzyści obcowania z lasem mówią nam badania?
Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła przyciągnęło miłośników spokojnego i aktywnego wypoczynku. Dziękujemy, że byliście z nami!
„Europa – jedność czy rozpad?” – już 4 czerwca premiera magazynu „Myśl w Centrum”, a w nim m.in. rozmowa z prof. Chantal Delsol. Zapisz się, aby uzyskać dostęp w dniu premiery.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.