Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rozpoczyna się Wielki Post.

Dziś Środa Popielcowa, pierwszy dzień Wielkiego Postu.


W Kościele katolickim to czas pokuty i nawrócenia. Droga do tych celów przybiera różne formy – ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych.
Z liturgii znika w tym czasie radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

W Środę Popielcową kapłani na głowach wiernych czynią popiołem znak krzyża św., mówiąc jednocześnie: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię."

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju w Kościele pojawiła się jednak dopiero w VIII w. Jako obowiązujący w całym Kościele wprowadził go w XIw. papież Urban II. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

W ten dzień obowiązuje post ścisły – od 14 roku życia nie spożywa się pokarmów mięsnych, od 18 roku życia do 60 – ogranicza się ilość posiłków do trzech: jednego sytego oraz dwóch skromnych. W Środę Popielcową nie obowiązuje dyspensa.

* * *

Papież Benedykt XVI, zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej audiencji generalnej, wyraził pragnienie, by Wielki Post był czasem odnowy duchowej.

Papież powiedział po polsku: "Drodzy bracia i siostry, rozpoczynamy Wielki Post. Niech to będzie czas tradycyjnego nawrócenia, abyśmy odnowieni duchowo mogli uczestniczyć w tajemnicy Odkupienia i radować się w dniu zmartwychwstania. Niech to będzie czas zawierzenia miłosierdziu Boga. Serdecznie Wam błogosławię."

Opublikowano 05.02.2008

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.