Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

RÓŻNICA – wystawa o bezdomności

Listopad to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji Centrum Myśli Jana Pawła II postanowiło przybliżyć mieszkańcom Warszawy temat bezdomności za pomocą wystawy czasowej „Różnica” w wykonaniu artysty młodego pokolenia – Jacka Hajnosa. Ekspozycję można oglądać do 27 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Wystawa „Różnica” jest efektem projektu artystyczno-społecznego prowadzonego przez Jacka Hajnosa. Autor spędził z bezdomnymi pięć lat, podczas których odkrywał, czym jest w rzeczywistości bezdomność. Przez kilka lat z ogromnym zaangażowaniem i empatią portretował spotkane przez siebie osoby dając im poczucie ważności i niezapomnienia. Dzieła z jednej strony są podziwiane pod względem artystycznym przez znawców sztuki, a z drugiej zaskakują także techniką wykonania. Portretując ludzi bezdomnych i chcąc podkreślić niezbywalną godność człowieka, autor używał odrzuconych przedmiotów np. kartonu znalezionego na śmietniku czy zużytej deski do krojenia mięsa z restauracji.

„«Różnica» to projekt, który uczy nas, czym jest prawdziwa bezdomność. Bezdomność bowiem to nie brak materialnego domu. To coś, co może być bliżej Ciebie, niż myślisz. Bezdomność to przede wszystkim brak relacji. W tym kontekście każdy z nas może być bezdomny. Ile znasz osób, które mają problemy w relacjach z najbliższymi osobami? Ile z nas żyje w ciągłym strachu, że straci pracę, zdrowie, pieniądze, wszystko…” – pisze Jacek Hajnos i dodaje – „Gonimy za materią tracąc to, co najcenniejsze – relacje.”

Ekspozycja prezentowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II składa się z 77 grafik i rysunków poświęconych bezdomności. Można ją oglądać od 13 do 27 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66) w godzinach otwarcia biblioteki.

***

Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II

Partner wystawy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Partnerzy projektu: Akademia Sztuk Pięknych, Fundacja Atelier, Vera Icon, Dom Kultury Śródmieście, CSW- Zamek Ujazdowski, Dom Kultury Kadr, Służewski Dom Kultury

Patroni Medialni: Notes na 6 tygodni, Arteon magazyn o sztuce, Sztuka Publiczna

Wystawa zorganizowana jest w ramach projektu „Sztuka na brzegu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy

Centrum Myśli Jana Pawła II

e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

tel. 533 318 541

Opublikowano 12.11.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W Warszawie rozpoczyna się właśnie Warszawski Tydzień Kobiet. To dobra okazja, aby przypomnieć jeden z ważnych tematów, które podjęliśmy w ramach podcastów „Słuchając drogi”
To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu