Różne wyznania – wspólna troska o ojczyznę

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona przez przedstawicieli różnych wyznań. 11 listopada w wielu warszawskich domach modlitwy i świątyniach odbyła się specjalna modlitwa za ojczyznę.

W Synagodze Nożyków za Polskę modlitwę odmówił rabin Michael Schudrich. W cerkwi pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze za Polskę modlił się będą wyznawcy prawosławia, a wyznawcy islamu w tej intencji spotkali się w meczecie w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej na Ochocie. Z kolei ewangelicy specjalną modlitwę za ojczyznę odmówili podczas swojego nabożeństwa w niedzielę 14 listopada. Tradycyjnie w Święto Niepodległości metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczył mszy św. w intencji ojczyzny o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej.

11 listopada 1918 r. był czasem niezwykłej radości na ulicach Warszawy, łączącej mieszkańców miasta bez względu na pochodzenie, status społeczny czy różnice religijne – tamtego dnia za odzyskaną niepodległość żarliwie dziękowali nie tylko polscy katolicy, ale i żydzi, muzułmanie, protestanci oraz prawosławni. Przywołuję ten epizod, ponieważ patriotyzmu i obywatelskiej postawy nie da się zamknąć w żadnym kulturowym czy religijnym stereotypie. Przeciwnie, głębokim wyrazem tych wartości jest szacunek dla odmienności – tylko wtedy będziemy w stanie stworzyć prawdziwą wspólnotę – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Modlitwa za ojczyznę, którą mają odmówić przedstawiciele różnych wyznań w warszawskich domach modlitwy, wyraźnie wskazuje, że kultywowana od kilkuset lat tradycja wielokulturowej Warszawy jest wciąż żywa. Dla mnie jako gospodarza tego miasta to wielka wartość, dzięki której możemy razem, w oparciu o poczucie troski o nasze miasto, budować przyszłość stolicy jako otwartej na każdego i sprzyjającej różnorodności – dodaje prezydent.

Żydzi są częścią narodu polskiego od ponad 1000 lat. Razem budowaliśmy ten kraj, razem za niego walczyliśmy i razem będziemy się za niego modlić. W każdy Szabat modlimy się o dobro Polski i nie inaczej będzie 11 listopada. Modlimy się za naszą Polskę, która przyjęła nas, gdy inne kraje nas odrzuciły i modlimy się, aby Polska była nieustająco wzbogacana przez mieszkańców różnych kultur i religii, ponieważ właśnie to od zawsze czyni ją tak wyjątkowym miejscem do życia – podkreśla Rabin Michael Schudrich.

Dzień Niepodległości to czas, kiedy wierni Kościoła Prawosławnego w Polsce w sposób szczególny modlą się za swoją Ojczyznę. Nasi przodkowie na polach Grunwaldu, Chocimia, stepach Ukrainy, pod Wiedniem, Smoleńskiem, Monte Casino, Bolonią, w powstańczych szańcach, partyzanckich lasach, na barykadach walczącej Warszawy… przelewali za Nią swą krew.  Wraz z rodziną Fedoreńko, z Grzegorzem Peradze, gen. Sawą Sowietowym… przeszli cały szlak bojowy II wojny światowej, który prowadził ich przez wszystkie linie frontu i kończył się, czy to w Katyniu, czy w bezimiennych mogiłach powstańczej stolicy, na obczyźnie, a nawet w Oświęcimiu. Bo Ojczyzna to miłość, którą wlewasz w ziemię, która dała ci życie. Ojczyzna to pamięć przodków i przyjaźń współczesnych. Ojczyźnie się daje, a nie zabiera. Gdy błądzi – naprawiasz ją, gdy płacze – pocieszasz, gdy ginie – oddajesz za nią życie. Dlatego Kościół Prawosławny na każdym nabożeństwie modli się za pomyślność Ojczyzny i mądrość Jej władz. 11.11. te modlitwy będą szczególnie gorące. Mimo pandemii zgromadzimy się w naszych świątyniach, w warszawskich parafiach uczcimy tę datę sprawując liturgię eucharystyczną o godz. 9.00 – podsumowuje ks. Doroteusz Sawicki, duchowny Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Modlitwa za ojczyznę była sprawowana m.in. w:

  • Synagodze im. Nożyków –  ul. Twarda 6; 11.11.2021 godz. 9.00;
  • Ośrodku Kultury Muzułmańskiej (meczet) – ul. Bohaterów Września 23; 11.11.2021 godz. 11.30;
  • Katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny (cerkiew) – Al. Solidarności 52; 11.11.2021 godz. 9.00;
  • Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego – 14.11.2021 godz. 10.30 (również online: trojca.waw.pl);
  • Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie – 11.11.2021 godz. 10.00.

Opublikowano 10.11.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.