Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Różne wyznania – wspólna troska o ojczyznę

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona przez przedstawicieli różnych wyznań. 11 listopada w wielu warszawskich domach modlitwy i świątyniach odbyła się specjalna modlitwa za ojczyznę.

W Synagodze Nożyków za Polskę modlitwę odmówił rabin Michael Schudrich. W cerkwi pw. św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze za Polskę modlił się będą wyznawcy prawosławia, a wyznawcy islamu w tej intencji spotkali się w meczecie w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej na Ochocie. Z kolei ewangelicy specjalną modlitwę za ojczyznę odmówili podczas swojego nabożeństwa w niedzielę 14 listopada. Tradycyjnie w Święto Niepodległości metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczył mszy św. w intencji ojczyzny o godz. 10.00 w Świątyni Opatrzności Bożej.

11 listopada 1918 r. był czasem niezwykłej radości na ulicach Warszawy, łączącej mieszkańców miasta bez względu na pochodzenie, status społeczny czy różnice religijne – tamtego dnia za odzyskaną niepodległość żarliwie dziękowali nie tylko polscy katolicy, ale i żydzi, muzułmanie, protestanci oraz prawosławni. Przywołuję ten epizod, ponieważ patriotyzmu i obywatelskiej postawy nie da się zamknąć w żadnym kulturowym czy religijnym stereotypie. Przeciwnie, głębokim wyrazem tych wartości jest szacunek dla odmienności – tylko wtedy będziemy w stanie stworzyć prawdziwą wspólnotę – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Modlitwa za ojczyznę, którą mają odmówić przedstawiciele różnych wyznań w warszawskich domach modlitwy, wyraźnie wskazuje, że kultywowana od kilkuset lat tradycja wielokulturowej Warszawy jest wciąż żywa. Dla mnie jako gospodarza tego miasta to wielka wartość, dzięki której możemy razem, w oparciu o poczucie troski o nasze miasto, budować przyszłość stolicy jako otwartej na każdego i sprzyjającej różnorodności – dodaje prezydent.

Żydzi są częścią narodu polskiego od ponad 1000 lat. Razem budowaliśmy ten kraj, razem za niego walczyliśmy i razem będziemy się za niego modlić. W każdy Szabat modlimy się o dobro Polski i nie inaczej będzie 11 listopada. Modlimy się za naszą Polskę, która przyjęła nas, gdy inne kraje nas odrzuciły i modlimy się, aby Polska była nieustająco wzbogacana przez mieszkańców różnych kultur i religii, ponieważ właśnie to od zawsze czyni ją tak wyjątkowym miejscem do życia – podkreśla Rabin Michael Schudrich.

Dzień Niepodległości to czas, kiedy wierni Kościoła Prawosławnego w Polsce w sposób szczególny modlą się za swoją Ojczyznę. Nasi przodkowie na polach Grunwaldu, Chocimia, stepach Ukrainy, pod Wiedniem, Smoleńskiem, Monte Casino, Bolonią, w powstańczych szańcach, partyzanckich lasach, na barykadach walczącej Warszawy… przelewali za Nią swą krew.  Wraz z rodziną Fedoreńko, z Grzegorzem Peradze, gen. Sawą Sowietowym… przeszli cały szlak bojowy II wojny światowej, który prowadził ich przez wszystkie linie frontu i kończył się, czy to w Katyniu, czy w bezimiennych mogiłach powstańczej stolicy, na obczyźnie, a nawet w Oświęcimiu. Bo Ojczyzna to miłość, którą wlewasz w ziemię, która dała ci życie. Ojczyzna to pamięć przodków i przyjaźń współczesnych. Ojczyźnie się daje, a nie zabiera. Gdy błądzi – naprawiasz ją, gdy płacze – pocieszasz, gdy ginie – oddajesz za nią życie. Dlatego Kościół Prawosławny na każdym nabożeństwie modli się za pomyślność Ojczyzny i mądrość Jej władz. 11.11. te modlitwy będą szczególnie gorące. Mimo pandemii zgromadzimy się w naszych świątyniach, w warszawskich parafiach uczcimy tę datę sprawując liturgię eucharystyczną o godz. 9.00 – podsumowuje ks. Doroteusz Sawicki, duchowny Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Modlitwa za ojczyznę była sprawowana m.in. w:

  • Synagodze im. Nożyków –  ul. Twarda 6; 11.11.2021 godz. 9.00;
  • Ośrodku Kultury Muzułmańskiej (meczet) – ul. Bohaterów Września 23; 11.11.2021 godz. 11.30;
  • Katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny (cerkiew) – Al. Solidarności 52; 11.11.2021 godz. 9.00;
  • Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego – 14.11.2021 godz. 10.30 (również online: trojca.waw.pl);
  • Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie – 11.11.2021 godz. 10.00.

Opublikowano 10.11.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu z cyklu „Słuchając drogi”. Gościem odcinka jest Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie.
Wrzesień z Centrum Myśli Jana Pawła II upłynie pod znakiem wielowyznaniowych spacerów. Przed nami także ostatni pokaz filmowy, przesłuchania do chóru i start naboru do stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów.
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II otwiera nabór! Weź udział w przesłuchaniach i dołącz do wspólnej muzycznej przygody.
Poznawaj z nami Warszawę wielokulturową! 1 września 2024 rozpoczynamy realizację nowego projektu “Warszawa-miasto wielu religii”.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.