„RÓŻNE OBLICZA SOLIDARNOŚCI”: wymiana polsko-ukraińsko-izraelska

22 lipca rozpoczęła się polsko-ukraińsko-izraelska wymiana młodzieżowa „Różnorodne oblicza solidarności”, organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z ukraińską organizacją Impuls i izraelską organizacją SparkPro.

Grupa 18 studentów z Polski, Ukrainy i Izraela spotyka się na 10 dni w Warszawie, by dzielić się doświadczeniami swoich krajów w kontekście obywatelskiego współdziałania. Polska „Solidarność” i przemiany w 1989 r., ukraiński EuroMajdan i izraelski ruch kibucowy potraktowane zostaną jako studium przypadków, uczących solidarności. Młodzi ludzie podczas warsztatów i spotkań będą śledzić kontekst społeczno-kulturowy tych wydarzeń i zastanawiać się nad potencjałem leżącym w solidarności.

A czym jest solidarność według uczestników: zobacz film

Zapraszamy na debatę podsumowującą projekt, która odbędzie się we czwartek 30 lipca o godz. 18:00. Wezmą w niej udział uczestnicy wymiany. Debatę poprowadzi stypendysta Centrum Myśli Jana Pawła II Robert Trzciński (absolwent Europeistyki na UW).

 Relacja z debaty podsumowującej projekt:

Zapraszamy też na bloga projektu, prowadzonego przez stypendystkę Centrum Myśli Jana Pawła II Anastasiię Tretiak:
http://variousshadesofsolidarity.blogspot.com/

 

 EU flag-Erasmus+_vect_POS

Nowy odcinek podcastu „Słuchając drogi” tworzonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II jest już dostępny.

https://www.buzzsprout.com/1189352/11903533

Razem z ojcem Maksymilianem Nawarą, zastanówmy się nad tym;

  • Czym jest medytacja chrześcijańska?
  • Czym różni się od mindfulness i innych medytacji?
  • Jaka jest rola ciała, a jaka umysłu podczas medytacji?
  • Od czego zacząć i na co uważać?
  • Co jest absolutnie niezbędne, a co najtrudniejsze?
  • I czy medytacja może być drogą do pokoju?

Nasza rozmowa to także okazja do wspomnienia Ojca Jana Berezy i działalności Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu.

Rozmówcą Marcina Nowaka jest polski benedyktyn, publicysta, dr teologii patrystycznej. Prowadzi także  Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej w klasztorze benedyktynów w Lubiniu, od 2018 r. jest opatem prezesem benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, zaangażowany w dialog międzyreligijny.

Zapraszamy do rozmowy. Dołączcie do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi 

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2-pl

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej ze środków programu „Uczenie się przez całe życie” – Erasmus.

Dodano: