22 lipca rozpoczęła się polsko-ukraińsko-izraelska wymiana młodzieżowa „Różnorodne oblicza solidarności”, organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z ukraińską organizacją Impuls i izraelską organizacją SparkPro.
Grupa 18 studentów z Polski, Ukrainy i Izraela spotyka się na 10 dni w Warszawie, by dzielić się doświadczeniami swoich krajów w kontekście obywatelskiego współdziałania. Polska „Solidarność” i przemiany w 1989 r., ukraiński EuroMajdan i izraelski ruch kibucowy potraktowane zostaną jako studium przypadków, uczących solidarności. Młodzi ludzie podczas warsztatów i spotkań będą śledzić kontekst społeczno-kulturowy tych wydarzeń i zastanawiać się nad potencjałem leżącym w solidarności.
A czym jest solidarność według uczestników: zobacz film
Zapraszamy na debatę podsumowującą projekt, która odbędzie się we czwartek 30 lipca o godz. 18:00. Wezmą w niej udział uczestnicy wymiany. Debatę poprowadzi stypendysta Centrum Myśli Jana Pawła II Robert Trzciński (absolwent Europeistyki na UW).
Relacja z debaty podsumowującej projekt:
Zapraszamy też na bloga projektu, prowadzonego przez stypendystkę Centrum Myśli Jana Pawła II Anastasiię Tretiak:
http://variousshadesofsolidarity.blogspot.com/
https://www.buzzsprout.com/1189352/11903533 Razem z ojcem Maksymilianem Nawarą, zastanówmy się nad tym; Nasza rozmowa to także okazja do wspomnienia Ojca Jana Berezy i działalności Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu. Rozmówcą Marcina Nowaka jest polski benedyktyn, publicysta, dr teologii patrystycznej. Prowadzi także Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej w klasztorze benedyktynów w Lubiniu, od 2018 r. jest opatem prezesem benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania, zaangażowany w dialog międzyreligijny. Zapraszamy do rozmowy. Dołączcie do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2-pl
Nowy odcinek podcastu „Słuchając drogi” tworzonego przez Centrum Myśli Jana Pawła II jest już dostępny.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej ze środków programu „Uczenie się przez całe życie” – Erasmus.