Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rarytas dla wielbicieli muzyki ludowej

Już w najbliższy czwartek, 18 marca o godz. 19.30, w bazylice św. Krzyża w Warszawie będzie można wysłuchać niezwykłego koncertu pieśni wielkopostnych w wykonaniu zespołu Pogranicze z Szypliszek. To rzadka okazja, by usłyszeć polskie pieśni wykonane wielogłosowo.


Sześć tradycyjnych pieśni wielkopostnych takich jak Któż opłakać godnie może czy Nową tragedię widzę z Kalwarią będzie się składać na program koncertu zespołu Pogranicze z Szypliszek. Ta 29-osobowa grupa pod kierownictwem dyrygenta Józefa Murawskiego  wykona je wielogłosem. Będzie to niezwykła okazja, by posłuchać wspólnego wykonywania pieśni przez Polaków i Litwinów mieszkających w zgodzie w sąsiedztwie, na jednej ziemi.

Zespół Pogranicze od 1981 roku uświetnia swoim śpiewem wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi. Ich śpiew towarzyszy zarówno wielu różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, gorzkie żale, dni krzyżowe), jak i czuwaniom przy zmarłych i w ostatniej drodze na cmentarz. Warto podkreślić, że zespół wykonuje głównie pieśni ze swego regionu, a więc pogranicza polsko-litewskiego. Koncert będzie o tyle niezwykły, że w Polsce wielogłos występuje jedynie na Suwalszczyźnie oraz na Podhalu.

Więcej informacji o koncercie, który odbędzie się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale, można znaleźć na stronie internetowej festiwalu www.gorzkiezale.com, a o zespole –  na  www.pogranicze.szypliszki.eu. Na stronie internetowej zespołu można także odsłuchać ich nagrań. Polecamy!

 


 

Opublikowano 18.03.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.