Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rarytas dla wielbicieli muzyki ludowej

Już w najbliższy czwartek, 18 marca o godz. 19.30, w bazylice św. Krzyża w Warszawie będzie można wysłuchać niezwykłego koncertu pieśni wielkopostnych w wykonaniu zespołu Pogranicze z Szypliszek. To rzadka okazja, by usłyszeć polskie pieśni wykonane wielogłosowo.


Sześć tradycyjnych pieśni wielkopostnych takich jak Któż opłakać godnie może czy Nową tragedię widzę z Kalwarią będzie się składać na program koncertu zespołu Pogranicze z Szypliszek. Ta 29-osobowa grupa pod kierownictwem dyrygenta Józefa Murawskiego  wykona je wielogłosem. Będzie to niezwykła okazja, by posłuchać wspólnego wykonywania pieśni przez Polaków i Litwinów mieszkających w zgodzie w sąsiedztwie, na jednej ziemi.

Zespół Pogranicze od 1981 roku uświetnia swoim śpiewem wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi. Ich śpiew towarzyszy zarówno wielu różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, gorzkie żale, dni krzyżowe), jak i czuwaniom przy zmarłych i w ostatniej drodze na cmentarz. Warto podkreślić, że zespół wykonuje głównie pieśni ze swego regionu, a więc pogranicza polsko-litewskiego. Koncert będzie o tyle niezwykły, że w Polsce wielogłos występuje jedynie na Suwalszczyźnie oraz na Podhalu.

Więcej informacji o koncercie, który odbędzie się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale, można znaleźć na stronie internetowej festiwalu www.gorzkiezale.com, a o zespole –  na  www.pogranicze.szypliszki.eu. Na stronie internetowej zespołu można także odsłuchać ich nagrań. Polecamy!

 


 

Opublikowano 18.03.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.