Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Rarytas dla wielbicieli muzyki ludowej

Już w najbliższy czwartek, 18 marca o godz. 19.30, w bazylice św. Krzyża w Warszawie będzie można wysłuchać niezwykłego koncertu pieśni wielkopostnych w wykonaniu zespołu Pogranicze z Szypliszek. To rzadka okazja, by usłyszeć polskie pieśni wykonane wielogłosowo.


Sześć tradycyjnych pieśni wielkopostnych takich jak Któż opłakać godnie może czy Nową tragedię widzę z Kalwarią będzie się składać na program koncertu zespołu Pogranicze z Szypliszek. Ta 29-osobowa grupa pod kierownictwem dyrygenta Józefa Murawskiego  wykona je wielogłosem. Będzie to niezwykła okazja, by posłuchać wspólnego wykonywania pieśni przez Polaków i Litwinów mieszkających w zgodzie w sąsiedztwie, na jednej ziemi.

Zespół Pogranicze od 1981 roku uświetnia swoim śpiewem wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi. Ich śpiew towarzyszy zarówno wielu różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, gorzkie żale, dni krzyżowe), jak i czuwaniom przy zmarłych i w ostatniej drodze na cmentarz. Warto podkreślić, że zespół wykonuje głównie pieśni ze swego regionu, a więc pogranicza polsko-litewskiego. Koncert będzie o tyle niezwykły, że w Polsce wielogłos występuje jedynie na Suwalszczyźnie oraz na Podhalu.

Więcej informacji o koncercie, który odbędzie się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale, można znaleźć na stronie internetowej festiwalu www.gorzkiezale.com, a o zespole –  na  www.pogranicze.szypliszki.eu. Na stronie internetowej zespołu można także odsłuchać ich nagrań. Polecamy!

 


 

Opublikowano 18.03.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online