Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Przewodniki papieskie

Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie podjęło inicjatywę wydania serii przewodników po papieskiej Polsce.

Kolejne tomy mają prezentować regiony odwiedzane przez Ojca Świętego podczas Jego pielgrzymek do ojczyzny, a ściślej: te w nich miejsca, które szczególniej związane są z Papieżem-Polakiem.


Celem publikacji jest ukazanie uroków Polski i jej kulturowego bogactwa w nowej perspektywie. Miłośnikom wędrówek po ojczystej ziemi chcemy zaproponować, by dali się poprowadzić Janowi Pawłowi II jak przewodnikowi, który nie tylko zna ciekawe – czasem mało znane – zakątki, ale także potrafi dostrzec ich wielowymiarowe piękno.

Każdy rozdział będzie zawierał krótką notkę o miejscu oraz informację o obecności tam Ojca Świętego, wraz ciekawymi kontekstami (fragmenty nauczania Jana Pawła II, dane o uczestnikach spotkań, ciekawostki itp.). Do tekstów dodane zostaną fotografie oraz mapa z zaznaczonymi miejscami, o których mówić będą poszczególne rozdziały.

Dzięki temu książeczka posłuży zarówno poznawaniu wybranego regionu według ściśle określonego – papieskiego – klucza, ale także zadumie nad obecnością Ojca Świętego wśród nas i nad Jego wielowątkowym nauczaniem, w który doceniane są zarówno walory przyrody i doniosłe znaczenie obcowania z nią, jak i zróżnicowanie tradycji lokalnych społeczności, wartości, jaki wnoszą one do polskiej kultury. Stanie się więc przewodnik zachętą nie tyle do stricte turystycznej wycieczki, co do spokojnego spaceru-medytacji, być może także przedmiotem wspólnej refleksji na polskich i papieskich ścieżkach.

Pierwszy tom to papieska Warszawa, czyli próba spojrzenia na stolicę tak, jak chciał nam ją pokazać – przez swoje słowa, odwiedziny w konkretnych miejscach i spotkania z konkretnymi ludźmi – Jan Paweł II: jako miasto chwalebnych, ale nierzadko też bolesnych doświadczeń historycznych, miasto wielu wyznań i właściwych im tradycji, miasto wybitnych i świętych postaci. Całość obejmuje 37 rozdziałów, poświęconych miejscom, w których Ojciec Święty był, nauczał i spotykał się z nami.

Wkrótce chcielibyśmy takżę oznakować warszawskie miejsca papieskie, tak by utworzyły szlak.

Edycja zaplanowana została jako popularna, nie albumowa, tak by była łatwo dostępna, poręczna i dostarczała informacji w ciekawej i przystępnej formie. Takim wymogom podporządkowany został układ tekstów, szata graficzna, format i objętość. Przewodnik został rozprowadzony bezpłatnie jako insert do "Życia Warszawy" oraz na zorganizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II wystawie "Papież w Warszawie".

Z czasem Centrum Myśli Jana Pawła II planuje także bibliofilskie wydanie przewodnika po papieskiej Warszawie. Pozycja obejmie informacje o miejscach, fragmenty nauczania Jana Pawła II, anegdoty, wspomnienia uczestników spotkań z Papieżem oraz bogaty materiał ilustracyjny.

Opublikowano 03.11.2007

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.