Program szkoleniowy adresowany do pracowników instytucji kultury, którzy odpowiadają lub będą odpowiadać za obszary związane ze współpracą z wolontariuszami.
Kurs obejmuje cykl sześciu spotkań podczas których uczestnicy dowiedzą się krok po kroku jak zorganizować i jak poprowadzić projekt wolontariatu w swojej instytucji. Podczas kursu każdy z uczestników będzie miał możliwość wypracowania projektu z udziałem wolontariuszy dla swojej instytucji.
Kurs jest kontynuacją projektu wydawniczego „Przepis na wolontariat” Marty Kukowskiej, podręcznika do zarządzania wolontariatem, który wspiera rozwój projektów z udziałem wolontariuszy w obszarze kultury.
Dostrzegając ogromny potencjał wolontariatu oraz jego wpływ na społeczny rozwój instytucji kultury proponujemy cykl spotkań, z których każde będzie prowadzone przez praktyków i zarazem ekspertów w dziedzinach korespondujących z wolontariatem. W ramach kursu odbędą się:
- warsztaty,
- wykłady,
- wizyty studyjne,
między kolejnymi sesjami uczestnicy będą mieli okazję skorzystania
z mentoringu on-line,
każdy z uczestników będzie mógł przygotować własny projekt angażujący wolontariuszy ze swojej instytucji i wziąć udział w konkursie, którego mecenasem jest Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym.
Całość szkolenia będzie prowadzona metodą projektową.
Organizatorami szkolenia są: Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, Akademia im. Leona Koźmińskiego, Microsoft Polska oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy jest jednocześnie mecenasem konkursu i dzięki jej wsparciu uczestnicy szkolenia otrzymają granty na swoje projekty, które będą wypracowywane podczas szkolenia. Każdy z uczestników ma możliwość otrzymania grantu w wysokości 1 tys. złotych.
Microsoft Polska jest odpowiedzialny za część technologiczną szkolenia. Uczestnicy będą mieli możliwość korzystania w trakcie kursu z technologii umożliwiającej pracę w grupie oraz kontakt z wykładowcami pomiędzy poszczególnymi sesjami.
Sesje szkoleniowe odbędą się:
15 lutego (FK) • 22 lutego (CMJP2) • 4 marca (FK) • 14 marca (CMJP2) • 21 marca (NCK/Kordegarda) • FINAŁ 18 kwietnia (NCK/Kordegarda)
Miejsca:
- NCK – Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15
- Centrum JP2 – Foksal 11
- Fundacja Kronenberga – ul Traugutta 7/9.
Program:
(rekrutacja na kurs trwa do 5 lutego)
➊ Dzień (15 lutego)
10:00 – 14:00
Zarządzanie projektem z udziałem Wolontariuszy
Prowadzenie:
- Paulina Zalewska Fundacja Kronenberga/ Barbara Dyluś Microsoft
15:30 – 17:00
Wizyta studyjna w Muzeum POLIN
Muzeum POLIN jest miejscem spotkań ludzi pragnących lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, które promieniuje ideami otwartości, tolerancji i prawdy. Za jedną z najważniejszych grup związanych z naszym Muzeum uważamy wolontariuszy. Są oni nie tylko częścią zespołu, ale również naszymi ambasadorami, dzięki którym Muzeum rozszerza swoje działania, wzmacnia znaczenie i podnosi prestiż.
Prowadzenie:
- Ewa Celińska-Spodar. Z wykształcenia historyk, związana z Muzeum Historii Żydów Polskich od 2009 roku. Na co dzień współpracuje ze stałymi wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Koordynowała projekty międzynarodowe m.in. EVS. Członek zespołu ds. Wolontariatu Miejskiego w Urzędzie Miasta. Brała udział w roli eksperta w programie „Modelowy Wolontariat” oraz podczas Festiwalu Wolontariatu. Organizatorka dużych akcji społecznych angażujących setki wolontariuszy.
- Joanna Pitucha. Absolwentka gospodarki przestrzennej i strategii rozwoju lokalnego. W Muzeum POLIN pracuje od 2013 roku. Na co dzień współpracuje ze wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Brała udział w roli eksperta w programie „Modelowy Wolontariat” oraz podczas Festiwalu Wolontariatu. Jest również organizatorką dużych akcji społecznych, przy których koordynuje pracę setek wolontariuszy.
➋ Dzień (22 lutego)
10:00 – 14:00
Jak rozumiemy wolontariat? – Rola wolontariuszy w instytucji – Zasady współpracy z wolontariuszami – Zanim rozpoczniemy współpracę z wolontariuszami – definiowanie potrzeb instytucji.
Prowadzenie:
- Marta Kukowska, CMJP2,
- Kaja Gdowska, trener wolontariatu.
15:30 – 17:00
Wizyta studyjna podczas Festiwalu Gorzkie Żale
- Redbad KLIJNSTRA. Od 2014 r. jest dyrektorem artystycznym festiwalu Gorzkie Żale, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury. Wraz z Jakubem Kamińskim był współtwórcą Grupy Supermarket (m. in. reżyserowal Historię przypadku Abi Morgan, 2006). Jest dyrektorem corocznego festynu O! Holender, promującego kulturę jego przodków w Polsce. W telewizji internetowej od 2013 r. prowadzi magazyn Republika kultury na antenie Telewizji Republika i videoblog Gadał dziad do obrazu w dziale kulturalnym Foksal Eleven. Ukończył studia aktorskie w PWST w Warszawie (1994). W latach 1994-2002 grał w zespole warszawskiego Teatru Studio, w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, Zbigniewa Brzozy i Krzysztofa Warlikowskiego. W latach 2001-2006 był związany z Teatrem Rozmaitości (od 2003 r. TR Warszawa), gdzie grał w spektaklach Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Artura Urbańskiego i sam zadebiutował jako reżyser. Ostatnio gra i reżyseruje w teatrach krakowskich (Tragedia Makbeta, 2010) i warszawskich: Przebudzenie Shelagha Stephensona (Teatr Syrena, 2012), Złoty smok Rolanda Schimmelpfenniga (Teatr Praga, 2012), Kabaret
- Paweł Dobrowolski. dyrektor festiwalu Gorzkie Żale 2016. Pracował w kilku stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki – Opera Narodowa).Studiował w Warszawie wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej, filozofię na UW oraz na podyplomowych Studiach Menadżerów Kultury w SGH. W Teatrze Studio współpracował z reż. Michałem Zadarą przy spektaklu Każdy/a. Sztuka Moralna (2008), z Krzysztofem Skoniecznym współreżyserował Jesteś Bogiem. Paktofonika (2012). Jako dramaturg współpracował też z Natalią Korczakowską w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (Dynastia sclerosis multiplex,2010) i w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (Jakob Lenz Wolfganga Rihma, 2011). Z Agnieszką Błońską zrealizował w Instytucie Teatralnym spektakl Grubasy (2011) i w Teatrze Ochota Fale Virginii Woolf (2013).
➌ Dzień (4 marca)
10:00 – 12:30
Promocja wolontariatu
Prowadzenie:
- Jerzy Nagórski, Centrum JP2
- Zbigniew Furman
13:00 – 17:00
Rekrutacja wolontariuszy
Prowadzenie:
- Grzegorz Skibiński, Citi Handlowy
➍ Dzień (14 marca)
10:00 – 15:00
Organizacja pracy wolontariuszy
Prowadzenie:
- Marta Dermańska i Karolina Dudek-Rączka, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy,
- Barbara Dyluś, Microsoft
15:30 – 17:00
Aspekty prawne
Prowadzenie:
- Irmina Recka-Wyżga, NCK,
- Paulina Zalewska, Fundacja Kronenberga
➎ Dzień (21 marca)
10:00 – 14:00
Jak motywować wolontariuszy?
Prowadzenie:
- Kaja Gdowska, trener wolontariatu,
- Barbara Pieniężna, wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego
14:30 – 16:30
Ewaluacja pracy wolontariuszy
Prowadzenie:
- dr Tomasz Godlewski
➏ Dzień 6 (18 kwietnia)
10:00 – 12:00
Wizyta studyjna w Muzeum Narodowym w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie prowadzi wolontariat od 4 lat. W tym okresie współpracowaliśmy z prawie 240 wolontariuszami. Obecnie pomaga nam 68 ochotników w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Do ich zadań należy pomoc przy organizacji wydarzeń edukacyjnych i promocyjnych, dokumentacja fotograficzna oraz projekty graficzne.
Prowadzenie:
- Sylwia Bielicka, od 2013 roku koordynator wolontariatu w MNW, specjalista w Dziale Edukacji. Jest autorką wielu projektów i programów realizowanych w galeriach stałych i na wystawach czasowych MNW. Opracowuje i koordynuje programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
14:00 – 17:00
Podsumowanie całego szkolenia i prezentacja wypracowanych projektów uczestników.
Nasi trenerzy i eksperci
Sylwia Bielicka
Od 2013 roku koordynator wolontariatu w MNW, specjalista w Dziale Edukacji. Jest autorką wielu projektów i programów realizowanych w galeriach stałych i na wystawach czasowych MNW. Opracowuje i koordynuje programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Ewa Celińska-Spodar
Z wykształcenia historyk, związana z Muzeum Historii Żydów Polskich od 2009 roku. Na co dzień współpracuje ze stałymi wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Koordynowała projekty międzynarodowe m.in. EVS. Członek zespołu ds. Wolontariatu Miejskiego w Urzędzie Miasta. Brała udział w roli eksperta w programie „Modelowy Wolontariat” oraz podczas Festiwalu Wolontariatu. Organizatorka dużych akcji społecznych angażujących setki wolontariuszy.
Paweł Dobrowolski
Dyrektor festiwalu Gorzkie Żale 2016. Pracował w kilku stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki – Opera Narodowa).Studiował w Warszawie wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej, filozofię na UW oraz na podyplomowych Studiach Menadżerów Kultury w SGH. W Teatrze Studio współpracował z reż. Michałem Zadarą przy spektaklu Każdy/a. Sztuka Moralna (2008), z Krzysztofem Skoniecznym współreżyserował Jesteś Bogiem. Paktofonika (2012). Jako dramaturg współpracował też z Natalią Korczakowską w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (Dynastia sclerosis multiplex,2010) i w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (Jakob Lenz Wolfganga Rihma, 2011). Z Agnieszką Błońską zrealizował w Instytucie Teatralnym spektakl Grubasy (2011) i w Teatrze Ochota Fale Virginii Woolf (2013).
Marta Dermańska
Pracownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, odpowiedzialna za działania związane z rozwojem wolontariatu miejskiego. W latach 2010 – 2012 kierownik projektu „Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012™” w Warszawie. Organizuje i prowadzi projekty związane z aktywnością wolontariuszy w ramach różnorodnych wydarzeń na terenie Warszawy. Współtwórca projektu wolontariatu miejskiego w Warszawie „Ochotnicy warszawscy”.
Karolina Dudek-Rączka
Pracownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, współorganizatorka projektów wolontariatu miejskiego w Warszawie, współautorka systemowego projektu wolontariatu miejskiego „Ochotnicy warszawscy”, koordynatorka prac nad organizacją wolontariatu pracowniczego w Urzędzie m.st. Warszawy. Wieloletnia instruktorka harcerska oraz wolontariuszka w projektach obywatelskich, np. doradca grup młodzieżowych w programie Inicjatywy Młodzieżowe.
Barbara Dyluś
Community Affairs Coordinator – od 2008 r. koordynuje programy społecznego zaangażowania realizowane przez polski oddział firmy Microsoft, w tym programy grantowe oraz programy wsparcia technologicznego dla organizacji non-profit, jak również odpowiada za relacje z partnerami społecznymi. Jest organizatorką polskiej edycji cyklu konferencji NGO Connection Day oraz YouthSpark Live. Współpracuje w ramach wielu różnorodnych projektów z organizacjami pozarządowymi, firmami oraz instytucjami publicznymi zarówno w lokalnych, jak i globalnych inicjatywach, takich jak Microsoft YouthSpark.
Zbigniew Furman
Artysta fotografik, fotoreporter. Pracował w „Życiu Warszawy” i tygodniku „Razem”. Był właścicielem zakładu fotograficznego (w stanie wojennym), a następnie Studia Fotografii Reklamowej. Kierował przez 11 lat zespołem działu foto tygodnika „Wprost”. Następnie pracował w Muzeum Powstania Warszawskiego. Od wielu lat jest członkiem ZPAF. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz współautorem wystaw zbiorowych. Uczestniczył i był przewodniczącym jury najważniejszych polskich konkursów fotograficznych. Najbardziej lubi portretować ludzi, ale nie unika również innej tematyki.
Kaja Gdowska
Trener biznesu. Wolontariusz m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Caritas Gruzja. Do tej pory przeszkoliła grupę blisko 4 tys. wolontariuszy. Członek Stowarzyszenia Organizacji Pozarządowych.
dr Tomasz Godlewski
Socjolog polityki. Adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektor Ośrodka Analiz i Badań Marketingowych Febus. Harcerz.
Redbad KLIJNSTRA
Od 2014 r. jest dyrektorem artystycznym festiwalu Gorzkie Żale, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury. Wraz z Jakubem Kamińskim był współtwórcą Grupy Supermarket (m. in. reżyserowal Historię przypadku Abi Morgan, 2006). Jest dyrektorem corocznego festynu O! Holender, promującego kulturę jego przodków w Polsce. W telewizji internetowej od 2013 r. prowadzi magazyn Republika kultury na antenie Telewizji Republika i videoblog Gadał dziad do obrazu w dziale kulturalnym Foksal Eleven.
Ukończył studia aktorskie w PWST w Warszawie (1994). W latach 1994-2002 grał w zespole warszawskiego Teatru Studio, w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, Zbigniewa Brzozy i Krzysztofa Warlikowskiego. W latach 2001-2006 był związany z Teatrem Rozmaitości (od 2003 r. TR Warszawa), gdzie grał w spektaklach Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Artura Urbańskiego i sam zadebiutował jako reżyser. Ostatnio gra i reżyseruje w teatrach krakowskich (Tragedia Makbeta, 2010) i warszawskich: Przebudzenie Shelagha Stephensona (Teatr Syrena, 2012), Złoty smok Rolanda Schimmelpfenniga (Teatr Praga, 2012), Kabaret
Marta Kukowska
Autorka i pomysłodawca „Przepisu na wolontariat”. Przez blisko 5 lat prowadziła Centrum Wolontariatu w Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie współpracowała z grupa blisko 1,5 tys. wolontariuszy. Obecnie związana z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, gdzie odpowiada za obszary związane z rozwojem i dialogiem społecznym wokół wolontariatu. Jako wolontariusz współpracowała m.in. z Caritas Gruzja w Tbilisi.
Jerzy Nagórski
20 lat doświadczenia w marketingu na rynku telekomunikacyjnym. Zarządzał: strategią marketingową, analizami i badaniami rynku, segmentami rynku, ofertą telekomunikacyjną, oferta utrzymaniową i celami sprzedażowymi, programem lojalnościowym. Obecnie zarządza PR i promocją w Centrum Myśli Jana Pawła II.
Barbara Pieniężna
Dziennikarz, historyk, od 8 lat związana z Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie współpracuje z Archiwum Historii Mówionej przy dokumentacji wspomnień świadków Powstania Warszawskiego. Specjalizuje się w wywiadzie biograficznym i historii mówionej. Prowadzi liczne spotkania ze światkami historii.
Joanna Pitucha
Absolwentka gospodarki przestrzennej i strategii rozwoju lokalnego. W Muzeum POLIN pracuje od 2013 roku. Na co dzień współpracuje ze wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Brała udział w roli eksperta w programie „Modelowy Wolontariat” oraz podczas Festiwalu Wolontariatu. Jest również organizatorką dużych akcji społecznych, przy których koordynuje pracę setek wolontariuszy.
Irmina Recka- Wyżga
Koordynator i współautor projektu „Przepis na wolontariat”. Od 2006 roku związana z Narodowym Centrum Kultury, od 2009 koordynatorka ogólnopolskiego projektu Staże w instytucjach kultury oraz Szkoleń dla stażystów z zarządzania kulturą.
Grzegorz Skibiński
Dyrektor Personalny Citi Handlowy. Lider licznych projektów wolontariatu w Fundacji im. L. Kronenberga. Wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Paulina Zalewska
Szef Wolontariatu pracowniczego w Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
Koordynatorzy projektu
Irmina Recka-Wyżga
Główna specjalistka ds. edukacji kulturalnej
Dział Edukacji Kulturalnej
✆ 22 2 100 117
✉ irecka@nck.pl
www.kadrakultury.nck.pl
Marta Kukowska
Kierownik wolontariatu
✆ +48 22 826 42 22
✉ mkukowska@centrumjp2.pl
Centrum Myśli Jana Pawła II
Instytucja Kultury m.st. Warszawy
ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa
tel. +48 22 826 42 21
Paulina Zalewska
Szef Zespołu Wolontariatu Pracowniczego Citi Handlowy
✆ 22 826 83 24, wew.24
✉ paulina.zalewska@kronenberg.org.pl
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
Ul. R. Traugutta 7/9
00-067 Warszawa