„PRZEPIS NA WOLONTARIAT”: KSIĄŻKA – KURS – KONKURS

Program szkoleniowy adresowany do pracowników instytucji kultury, którzy odpowiadają lub będą odpowiadać za obszary związane ze współpracą z wolontariuszami.

Kurs obejmuje cykl sześciu spotkań podczas których uczestnicy dowiedzą się krok po kroku jak zorganizować i jak poprowadzić projekt wolontariatu w swojej instytucji. Podczas kursu każdy z uczestników będzie miał możliwość wypracowania projektu z udziałem wolontariuszy dla swojej instytucji. 

Kurs jest kontynuacją projektu wydawniczego „Przepis na wolontariat” Marty Kukowskiej, podręcznika do zarządzania wolontariatem, który wspiera rozwój projektów z udziałem wolontariuszy w obszarze kultury. 

Dostrzegając ogromny potencjał wolontariatu oraz jego wpływ na społeczny rozwój instytucji kultury proponujemy cykl spotkań, z których każde będzie prowadzone przez praktyków i zarazem ekspertów w dziedzinach korespondujących z wolontariatem. W ramach kursu odbędą się:

  • warsztaty,
  • wykłady,
  • wizyty studyjne,

między kolejnymi sesjami uczestnicy będą mieli okazję skorzystania
z mentoringu on-line,

każdy z uczestników będzie mógł przygotować własny projekt angażujący wolontariuszy ze swojej instytucji i wziąć udział w konkursie, którego mecenasem jest Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym.

Całość szkolenia będzie prowadzona metodą projektową. 

Organizatorami szkolenia są: Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury, Akademia im. Leona Koźmińskiego, Microsoft Polska oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy jest jednocześnie mecenasem konkursu i dzięki jej wsparciu uczestnicy szkolenia otrzymają granty na swoje projekty, które będą wypracowywane podczas szkolenia. Każdy z uczestników ma możliwość otrzymania grantu w wysokości 1 tys. złotych. 

Microsoft Polska jest odpowiedzialny za część technologiczną szkolenia. Uczestnicy będą mieli możliwość korzystania w trakcie kursu z technologii umożliwiającej pracę w grupie oraz kontakt z wykładowcami pomiędzy poszczególnymi sesjami. 

Sesje szkoleniowe odbędą się:

15 lutego (FK) • 22 lutego (CMJP2) • 4 marca (FK) • 14 marca (CMJP2) • 21 marca (NCK/Kordegarda) • FINAŁ 18 kwietnia (NCK/Kordegarda)

Miejsca:

  • NCK – Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15 
  • Centrum JP2 – Foksal 11
  • Fundacja Kronenberga – ul Traugutta 7/9. 

 Program:
(rekrutacja na kurs trwa do 5 lutego)

 

 Dzień (15 lutego) 

10:00 – 14:00
Zarządzanie projektem z udziałem Wolontariuszy
Prowadzenie: 

  • Paulina Zalewska Fundacja Kronenberga/ Barbara Dyluś Microsoft

15:30 – 17:00 
Wizyta studyjna w Muzeum POLIN
Muzeum POLIN jest miejscem spotkań ludzi pragnących lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, które promieniuje ideami otwartości, tolerancji i prawdy. Za jedną z najważniejszych grup związanych z naszym Muzeum uważamy wolontariuszy. Są oni nie tylko częścią zespołu, ale również naszymi ambasadorami, dzięki którym Muzeum rozszerza swoje działania, wzmacnia znaczenie i podnosi prestiż.

Prowadzenie:

  • Ewa Celińska-Spodar. Z wykształcenia historyk, związana z Muzeum Historii Żydów Polskich od 2009 roku. Na co dzień współpracuje ze stałymi wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Koordynowała projekty międzynarodowe m.in. EVS. Członek zespołu ds. Wolontariatu Miejskiego w Urzędzie Miasta. Brała udział w roli eksperta  w programie „Modelowy Wolontariat” oraz podczas Festiwalu Wolontariatu. Organizatorka dużych akcji społecznych angażujących setki wolontariuszy. 
  • Joanna Pitucha. Absolwentka gospodarki przestrzennej i strategii rozwoju lokalnego. W Muzeum POLIN pracuje od 2013 roku. Na co dzień współpracuje ze wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Brała udział w roli eksperta  w programie „Modelowy Wolontariat” oraz podczas Festiwalu Wolontariatu. Jest również organizatorką dużych akcji społecznych, przy których koordynuje pracę setek wolontariuszy.

 

➋ Dzień (22 lutego)

10:00 – 14:00
Jak rozumiemy wolontariat? – Rola wolontariuszy w instytucji – Zasady współpracy z wolontariuszami – Zanim rozpoczniemy współpracę z wolontariuszami – definiowanie potrzeb instytucji.
Prowadzenie:

  • Marta Kukowska, CMJP2,
  • Kaja Gdowska, trener wolontariatu.

15:30 – 17:00 
Wizyta studyjna podczas Festiwalu Gorzkie Żale

  • Redbad KLIJNSTRA. Od 2014 r. jest dyrektorem artystycznym festiwalu Gorzkie Żale, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury. Wraz z Jakubem Kamińskim był współtwórcą Grupy Supermarket (m. in. reżyserowal Historię przypadku Abi Morgan, 2006). Jest dyrektorem corocznego festynu O! Holender, promującego kulturę jego przodków w Polsce. W telewizji internetowej od 2013 r. prowadzi magazyn Republika kultury na antenie Telewizji Republika i videoblog Gadał dziad do obrazu w dziale kulturalnym Foksal Eleven. Ukończył studia aktorskie w PWST w Warszawie (1994). W latach 1994-2002 grał w zespole warszawskiego Teatru Studio, w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, Zbigniewa Brzozy i Krzysztofa Warlikowskiego. W latach 2001-2006 był związany z Teatrem Rozmaitości (od 2003 r. TR Warszawa), gdzie grał w spektaklach Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Artura Urbańskiego i sam zadebiutował jako reżyser. Ostatnio gra i reżyseruje w teatrach krakowskich (Tragedia Makbeta, 2010) i warszawskich: Przebudzenie Shelagha Stephensona (Teatr Syrena, 2012), Złoty smok Rolanda Schimmelpfenniga (Teatr Praga, 2012), Kabaret 
  • Paweł Dobrowolski. dyrektor festiwalu Gorzkie Żale 2016.  Pracował w kilku stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki – Opera Narodowa).Studiował w Warszawie wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej, filozofię na UW oraz na podyplomowych Studiach Menadżerów Kultury w SGH. W Teatrze Studio współpracował z reż. Michałem Zadarą przy spektaklu Każdy/a. Sztuka Moralna (2008), z Krzysztofem Skoniecznym współreżyserował Jesteś Bogiem. Paktofonika (2012). Jako dramaturg współpracował też z Natalią Korczakowską w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (Dynastia sclerosis multiplex,2010) i w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (Jakob Lenz Wolfganga Rihma, 2011). Z Agnieszką Błońską zrealizował w Instytucie Teatralnym spektakl Grubasy (2011) i w Teatrze Ochota Fale Virginii Woolf (2013).

 

 Dzień (4 marca)

10:00 – 12:30 
Promocja wolontariatu

Prowadzenie:

  • Jerzy Nagórski, Centrum JP2
  • Zbigniew Furman

13:00 – 17:00
Rekrutacja wolontariuszy 

Prowadzenie:

  • Grzegorz Skibiński, Citi Handlowy 

 

➍ Dzień (14 marca)

10:00 – 15:00 
Organizacja pracy wolontariuszy
Prowadzenie:

  • Marta Dermańska i Karolina Dudek-Rączka, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy,
  • Barbara Dyluś, Microsoft

15:30 – 17:00
Aspekty prawne
Prowadzenie: 

  • Irmina Recka-Wyżga, NCK,
  • Paulina Zalewska, Fundacja Kronenberga

 

➎ Dzień (21 marca)

10:00 – 14:00 
Jak motywować wolontariuszy?
Prowadzenie: 

  • Kaja Gdowska, trener wolontariatu,
  • Barbara Pieniężna, wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego

14:30 – 16:30
Ewaluacja pracy wolontariuszy
Prowadzenie: 

  • dr Tomasz Godlewski

 

➏ Dzień 6 (18 kwietnia)

10:00 – 12:00
Wizyta studyjna w Muzeum Narodowym w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie prowadzi wolontariat od 4 lat. W tym okresie współpracowaliśmy z prawie 240 wolontariuszami. Obecnie pomaga nam 68 ochotników w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Do ich zadań należy pomoc przy organizacji wydarzeń edukacyjnych i promocyjnych, dokumentacja fotograficzna oraz projekty graficzne. 

Prowadzenie:

  • Sylwia Bielicka, od 2013 roku koordynator wolontariatu w MNW, specjalista w Dziale Edukacji. Jest autorką wielu projektów i programów realizowanych w galeriach stałych i na wystawach czasowych MNW. Opracowuje i koordynuje programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. 

14:00 – 17:00
Podsumowanie całego szkolenia i prezentacja wypracowanych projektów uczestników. 

 

Nasi trenerzy i eksperci

Sylwia Bielicka
Od 2013 roku koordynator wolontariatu w MNW, specjalista w Dziale Edukacji. Jest autorką wielu projektów i programów realizowanych w galeriach stałych i na wystawach czasowych MNW. Opracowuje i koordynuje programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. 

Ewa Celińska-Spodar
Z wykształcenia historyk, związana z Muzeum Historii Żydów Polskich od 2009 roku. Na co dzień współpracuje ze stałymi wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Koordynowała projekty międzynarodowe m.in. EVS. Członek zespołu ds. Wolontariatu Miejskiego w Urzędzie Miasta. Brała udział w roli eksperta  w programie „Modelowy Wolontariat” oraz podczas Festiwalu Wolontariatu. Organizatorka dużych akcji społecznych angażujących setki wolontariuszy. 

 Paweł Dobrowolski
Dyrektor festiwalu Gorzkie Żale 2016.  Pracował w kilku stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki – Opera Narodowa).Studiował w Warszawie wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej, filozofię na UW oraz na podyplomowych Studiach Menadżerów Kultury w SGH. W Teatrze Studio współpracował z reż. Michałem Zadarą przy spektaklu Każdy/a. Sztuka Moralna (2008), z Krzysztofem Skoniecznym współreżyserował Jesteś Bogiem. Paktofonika (2012). Jako dramaturg współpracował też z Natalią Korczakowską w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (Dynastia sclerosis multiplex,2010) i w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (Jakob Lenz Wolfganga Rihma, 2011). Z Agnieszką Błońską zrealizował w Instytucie Teatralnym spektakl Grubasy (2011) i w Teatrze Ochota Fale Virginii Woolf (2013).

Marta Dermańska
Pracownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, odpowiedzialna za działania związane z rozwojem wolontariatu miejskiego. W latach 2010 – 2012 kierownik projektu „Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012™” w Warszawie.  Organizuje i prowadzi projekty związane z aktywnością wolontariuszy w ramach różnorodnych wydarzeń na terenie Warszawy. Współtwórca projektu wolontariatu miejskiego w Warszawie „Ochotnicy warszawscy”. 

 Karolina Dudek-Rączka
Pracownik Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, współorganizatorka projektów wolontariatu miejskiego w Warszawie, współautorka systemowego projektu wolontariatu miejskiego „Ochotnicy warszawscy”, koordynatorka prac nad organizacją wolontariatu pracowniczego w Urzędzie m.st. Warszawy. Wieloletnia instruktorka harcerska oraz wolontariuszka w projektach obywatelskich, np. doradca grup młodzieżowych w programie Inicjatywy Młodzieżowe.    

 Barbara Dyluś
Community Affairs Coordinator  – od 2008 r. koordynuje programy społecznego zaangażowania realizowane przez polski oddział firmy Microsoft, w tym programy grantowe oraz programy wsparcia technologicznego dla organizacji non-profit, jak również odpowiada za relacje z partnerami społecznymi. Jest organizatorką polskiej edycji cyklu konferencji NGO Connection Day oraz YouthSpark Live. Współpracuje w ramach wielu różnorodnych projektów z organizacjami pozarządowymi, firmami oraz instytucjami publicznymi zarówno w lokalnych, jak i globalnych inicjatywach, takich jak Microsoft YouthSpark.

Zbigniew Furman
Artysta fotografik, fotoreporter. Pracował w „Życiu Warszawy” i tygodniku „Razem”. Był właścicielem zakładu fotograficznego (w stanie wojennym), a następnie Studia Fotografii Reklamowej. Kierował przez 11 lat zespołem działu foto tygodnika „Wprost”. Następnie pracował w Muzeum Powstania Warszawskiego. Od wielu lat jest członkiem ZPAF. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz współautorem wystaw zbiorowych. Uczestniczył i był przewodniczącym jury najważniejszych polskich konkursów fotograficznych. Najbardziej lubi portretować ludzi, ale nie unika również innej tematyki.

Kaja Gdowska
Trener biznesu. Wolontariusz m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Caritas Gruzja. Do tej pory przeszkoliła grupę blisko 4 tys. wolontariuszy. Członek Stowarzyszenia Organizacji Pozarządowych. 

dr Tomasz Godlewski
Socjolog polityki. Adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektor Ośrodka Analiz i Badań Marketingowych Febus. Harcerz.

 Redbad KLIJNSTRA 
Od 2014 r. jest dyrektorem artystycznym festiwalu Gorzkie Żale, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser i animator kultury. Wraz z Jakubem Kamińskim był współtwórcą Grupy Supermarket (m. in. reżyserowal Historię przypadku Abi Morgan, 2006). Jest dyrektorem corocznego festynu O! Holender, promującego kulturę jego przodków w Polsce. W telewizji internetowej od 2013 r. prowadzi magazyn Republika kultury na antenie Telewizji Republika i videoblog Gadał dziad do obrazu w dziale kulturalnym Foksal Eleven.
Ukończył studia aktorskie w PWST w Warszawie (1994). W latach 1994-2002 grał w zespole warszawskiego Teatru Studio, w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego, Zbigniewa Brzozy i Krzysztofa Warlikowskiego. W latach 2001-2006 był związany z Teatrem Rozmaitości (od 2003 r. TR Warszawa), gdzie grał w spektaklach Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, Artura Urbańskiego i sam zadebiutował jako reżyser. Ostatnio gra i reżyseruje w teatrach krakowskich (Tragedia Makbeta, 2010) i warszawskich: Przebudzenie Shelagha Stephensona (Teatr Syrena, 2012), Złoty smok Rolanda Schimmelpfenniga (Teatr Praga, 2012), Kabaret 

Marta Kukowska
Autorka i pomysłodawca „Przepisu na wolontariat”. Przez blisko 5 lat prowadziła Centrum Wolontariatu w Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie współpracowała z grupa blisko 1,5 tys. wolontariuszy. Obecnie związana z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, gdzie odpowiada za obszary związane z rozwojem i dialogiem społecznym wokół wolontariatu. Jako wolontariusz współpracowała m.in. z Caritas Gruzja w Tbilisi. 

Jerzy Nagórski
20 lat doświadczenia w marketingu na rynku telekomunikacyjnym. Zarządzał: strategią marketingową, analizami i badaniami rynku, segmentami rynku, ofertą telekomunikacyjną, oferta utrzymaniową  i celami sprzedażowymi, programem lojalnościowym. Obecnie zarządza PR i promocją w Centrum Myśli Jana Pawła II. 

Barbara Pieniężna
Dziennikarz, historyk, od 8 lat związana z Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie współpracuje z Archiwum Historii Mówionej przy dokumentacji wspomnień świadków Powstania Warszawskiego. Specjalizuje się w wywiadzie biograficznym i historii mówionej. Prowadzi liczne spotkania ze światkami historii. 

Joanna Pitucha
Absolwentka gospodarki przestrzennej i strategii rozwoju lokalnego. W Muzeum POLIN pracuje od 2013 roku. Na co dzień współpracuje ze wolontariuszami tworząc Centrum Wolontariatu w Muzeum POLIN. Brała udział w roli eksperta  w programie „Modelowy Wolontariat” oraz podczas Festiwalu Wolontariatu. Jest również organizatorką dużych akcji społecznych, przy których koordynuje pracę setek wolontariuszy.

Irmina Recka- Wyżga
Koordynator i współautor projektu „Przepis na wolontariat”. Od 2006 roku związana z Narodowym Centrum Kultury, od 2009 koordynatorka ogólnopolskiego projektu Staże w instytucjach kultury oraz Szkoleń dla stażystów z zarządzania kulturą. 

Grzegorz Skibiński
Dyrektor Personalny Citi Handlowy. Lider licznych projektów wolontariatu w Fundacji im. L. Kronenberga. Wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Paulina Zalewska
Szef Wolontariatu pracowniczego w Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

 

Koordynatorzy projektu

 

Irmina Recka-Wyżga
Główna specjalistka ds. edukacji kulturalnej
Dział Edukacji Kulturalnej
 22 2 100 117
 irecka@nck.pl
www.kadrakultury.nck.pl

Marta Kukowska 
Kierownik wolontariatu
 +48 22 826 42 22
 mkukowska@centrumjp2.pl
Centrum Myśli Jana Pawła II
Instytucja Kultury m.st. Warszawy
ul. Foksal 11, 00-372 Warszawa
tel. +48 22 826 42 21

Paulina Zalewska
Szef Zespołu Wolontariatu Pracowniczego Citi Handlowy
 22 826 83 24, wew.24 
✉ paulina.zalewska@kronenberg.org.pl
Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy
Ul. R. Traugutta 7/9
00-067 Warszawa

Opublikowano 25.01.2016

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.