Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Przed lękiem chroni nas relacja

Podcast „Słuchając drogi”

Grafika ze zdjęciem Anny Jedlińskiej-Paliga oraz tytuł odcinka Przed lękiem chroni nas relacja

Lęk. Towarzyszy nam właściwie całe życie. Nie lubimy tego uczucia. Bardzo często nie umiemy do końca sobie z nim poradzić, wypychamy go z naszej świadomości. I to w właśnie o nim porozmawiamy podczas kolejnego spotkania w ramach „Słuchając drogi”.

– Jak zauważa moja rozmówczyni, większość naszych problemów psychicznych bierze się stąd, że tłumimy i wypieramy nasze emocje. Płacimy za to wysoką cenę. Osoby, które często przeżywają lęk, są częstymi pacjentami lekarzy pierwszego kontaktu, ponieważ nie łączą somatycznych objawów z czymś co przeżywają w swojej psychice. A tymczasem lęk może mieć też dla nas bardzo ważną funkcję. Bez lęku rozwojowego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować – mówi Marcin Nowak, autor podcastu „Słuchając drogi”.

Gościem kolejnego odcinka „Słuchając drogi’ jest Anna Jedlińska-Paliga, psycholog, psychoterapeutka. Podczas spotkania rozmawiamy m.in. o tym:

  • skąd biorą się nasze lęki?
  • w jaki sposób lęk wpływa na nasze ciało i psychikę?
  • dlaczego boimy się do niego przyznać?
  • oraz, kiedy warto sięgnąć po pomoc? 

„Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą nam pomóc żyć z sensem. Pilotażowy cykl składa się z ośmiu rozmów o współczesnym życiu i otaczającej nas rzeczywistości. Ich prowadzącym jest Marcin Nowak – autor projektów kulturalnych i społecznych z obszaru muzyki, filmu, sztuk wizualnych, psychologii i duchowości. Każdy odcinek podcastu ma dedykowaną, autorską treść. Do każdej audycji zostali zaproszeni inni goście, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Materiały do posłuchania skupiają się wokół tematów: kultura cyfrowa, społeczeństwo, rodzina, przyroda, duchowość, psychologia oraz podróże.


Zapraszamy do rozmowy. Dołączcie do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi 

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl.

Posłuchaj

Opublikowano 10.11.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.