Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: SKARB X’ 2011

SKARB KUŹNI

W sobotę 8 października odbyły się drugie warsztaty Kuźni z cyklu „Projekt: życie”. Ich tematem było bogactwo. Odwołując się do postaci bogatego młodzieńca z Ewangelii, o którym Jan Paweł II pisze w Liście do Młodych „Parati semper”, zadaliśmy sobie kilka ważnych pytań, jak choćby: co zrobić, żeby być szczęśliwym? Jakie są cele osobiste każdego z nas? Jak możemy je wspólnie realizować podczas tegorocznej edycji Kuźni? Odpowiedzi szukaliśmy w wymianie myśli i doświadczeń, ale także autorytetów, przede wszystkim u błogosławionego Papieża.

Przed spotkanie mieliśmy za zadanie zastanowić się nad tym, kogo uważamy za autorytet i jaka jest jego recepta na szczęście. Na początku więc prezentowaliśmy wybrane przez nas osoby i ich recepty na szczęście. Potem każdy z nas mógł zadać jedno nurtujące go pytanie autorytetowi wybranemu przez kogoś innego.

Na poprzednich warsztatach tworzyliśmy wstępne zasady współpracy w tegorocznej Kuźni. W ubiegłą sobotę zastanawialiśmy się, co powiedziałby o nich błogosławiony Jan Paweł II. I po skonfrontowaniu naszych założeń z jego słowami sformułowaliśmy ostateczną wersję naszego „kontraktu”.

Na podstawie kolejnego fragmentu Listu do Młodych rozmawialiśmy o tym, co oznacza dla nas stwierdzenie Jana Pawła II, że „młodość jest bogactwem”. Doszliśmy do wniosku, że „majątek” naszego wieku stanowią możliwości, które przed nami się otwierają, liczne i często kluczowe wybory, których w tym czasie dokonujemy, oraz mnogość pytań, które sobie zadajemy, co stanowi tak ważny element naszych spotkań.

Odkrywaliśmy też bogactwa kryjące się w każdym z nas osobiście. Zastanawialiśmy się, a następnie dzieliliśmy z grupą, jakie są nasze osiągnięcia, zalety i umiejętności. Wybrane talenty, którymi możemy i chcemy obdarować tworzoną przez nas grupę warsztatową, spisaliśmy i wrzuciliśmy do walizki „Skarb Kuźni”. Znalazły się wśród nich m.in.: pieczenie babeczek, uśmiech, dobra organizacja, robienie zdjęć czy odwaga. Wspólnie proponowaliśmy, jak każdy z tych skarbów możemy twórczo wykorzystać w Kuźni.

W Parati semper Papież przytacza pytanie młodzieńca z Ewangelii: „Co mam zrobić, żeby osiągnąć szczęście?”. A ponieważ stawianie sobie celów osobistych – wyzwań – jest podstawą realizacji każdego projektu (więc także i projektu życia, który tworzymy podczas warsztatów), zadawaliśmy sobie indywidualnie serię określonych pytań. Miały one przybliżyć nas do odkrycia szczegółowego celu, ku któremu powinniśmy zdążać małymi krokami już od teraz, aby odnaleźć prawdziwe szczęście.

Cele osobiste są sprawą priorytetową, ale na tym nie poprzestaliśmy. Wspólnie ujmowaliśmy w formie pytań cele Kuźni, które chcielibyśmy osiągnąć, gdy jej tegoroczna edycja dobiegnie końca. Przykładowo: w jaki sposób być i pozostać sobą? W jaki sposób wyznaczać swoje priorytety? W jaki sposób wcielać w życie nauczanie Jana Pawła II? W jaki sposób pomnażać talenty? W jaki sposób pokazać młodym ludziom, że Jan Paweł II może być wciąż autorytetem? I wiele innych.

Najważniejszą myśl, z którą wyszliśmy ze spotkania, można by zamknąć w słowach: młodość każdego z nas jest niezwykłym bogactwem, które przejawia się przez nasze liczne i różnorodne talenty oraz zdolność zadawania pytań, pozwalających patrzeć na własne życie z ciągle nowej i coraz szerszej perspektywy.

A kolejne warsztaty już 22 października.

[nggallery id=81]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online