Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: SAMOWYCHOWANIE II’2012

25 lutego odbyły się siódme warsztaty Kuźni z cyklu „Projekt: Życie”. Uczestnicy zastanawiali się tym razem nad szczególnym tematem– samowychowaniem.

Wprowadzenie do naszych warsztatów było niecodzienne – nagrała je dla nas Agnieszka, razem z pozdrowieniami z dalekich szwajcarskich Alp.

Kiedy już dowiedzieliśmy się jakim tematem będziemy się zajmować, wzięliśmy udział w debacie oksfordzkiej o niełatwej tezie „Czystość przedmałżeńska jest bezsensowna”. Prelegenci obydwu stron, odpowiednio dobranymi argumentami i konstrukcją wypowiedzi próbowali przekonać publiczność do własnego zdania. Nie było to łatwe zadanie, zwłaszcza, że ten sposób dyskusji bardzo ogranicza ilość wypowiedzi poszczególnych osób. Jak na pierwszy raz, poszło nam jednak całkiem dobrze.

Debata stała się punktem wyjścia do rozważań na temat samowychowania. Wspólna rozmowa nad znaczeniem i istotą tego pojęcia doprowadziła nas do wniosku, że wychowywanie samego siebie oparte na prawdzie i wolności połączonej z odpowiedzialnością jest niezbędne do uzupełnienia wychowania, które otrzymujemy „na zewnątrz”.

Następnie, za pomocą drzew decyzyjnych próbowaliśmy wymyślić różne rozwiązania przykładowej wziętej z życia sytuacji, a tym samym postawić bohatera historii przed odmiennymi konsekwencjami podjętych decyzji. We wprowadzeniu do ćwiczenia, po raz kolejny pomogła nam nagrana na video wypowiedź Agi. Żaden wybór i działanie, które podejmujemy lub od których się uchylamy nie są bez znaczenia, dlatego tak ważne jest rozsądne kierowanie swoim życiem – oto wnioski jakie wyciągnęliśmy z zadania.

foto

Kolejnym elementem spotkania było stworzenie własnego programu samowychowania. Wypisywaliśmy konkretne cele, które chcielibyśmy osiągnąć oraz wyznaczaliśmy reguły i granice w dążeniu do nich, ilustrując je za pomocą wybranych znaków drogowych.

Na koniec, czekała nas niezwykła niespodzianka – pokaz wydanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II filmu dokumentalnego Śladami Wujka. Opowieść o sensie wędrowania oraz wspólnych wyprawach „Środowiska” z księdzem, potem biskupem, a następnie kardynałem Wojtyłą, doskonale wpisały się w temat sobotnich warsztatów.

foto

Z warsztatów każdy z nas wyszedł bogatszy o nowe spojrzenie na wartość samowychowania i z większą świadomością tego, jak bardzo jest ono ważne dla naszej przyszłości.

Następne warsztaty w odbędą się 17 marca.

[nggallery id=85]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online