Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: PRACA III’2012

W sobotę, 17 marca, spotkaliśmy się po raz kolejny na warsztatach z cyklu „Projekt: Życie”. Tym razem były one poświęcone tematowi pracy i talentom.

W Liście do Młodych z 1985 roku, który jest tekstem wiodącym tegorocznych spotkań, błogosławiony Jan Paweł II napisał, że poprzez pracę każdy z nas „urzeczywistnia siebie jako człowiek, a także poniekąd bardziej «staje się człowiekiem»”.

Pierwszym zadaniem, przed którym stanęliśmy, było przeprowadzenie sondy ulicznej, podczas której pytaliśmy warszawiaków o znaczenie pracy w ich życiu. W sobotni poranek sprzyjała nam piękna pogoda, dlatego uzyskanie odpowiedzi od przechodniów nie nastręczało trudności. Wyniki sondy spróbowaliśmy następnie skonfrontować z tym, co na temat pracy mówił Jan Paweł II. Poznaliśmy też główne idee personalizmu pracy.

Poprzez pracę powinniśmy realizować siebie, dlatego ważne jest, żeby zawsze łączyła się ona z pasją i zainteresowaniami. Kolejnym punktem warsztatów była prezentacja naszych talentów. Każdy po kolei, próbował przekonać innych do swojego hobby: żonglerki, pieczenia ciast, wykonywania węzłów żeglarskich czy robienia na drutach. Pomimo dużego zapału, nie zawsze wychodziło to tak, jakbyśmy sobie wymarzyli. Ale kto wie, może dzięki temu któreś z nas odkryło w sobie nowe talenty?

Przy dokonywaniu wyboru ścieżki rozwoju zawodowego, pomocne są testy predyspozycji i profili zainteresowań. Przykładowy test rozwiązaliśmy podczas warsztatów, aby dowiedzieć się, jakie prace będą nam najbardziej odpowiadać: manualne, społeczne – do wykonywania których niezbędne są zdolności językowe, kreatywność i umiejętność pracy w grupie, czy te wymagające dużej samodzielności. Dla niektórych wyniki testu były niemałym zaskoczeniem.

Dzieliliśmy się też wiedzą dotyczącą różnych warsztatów, projektów i zajęć rozwijających zainteresowania, w których sami bierzemy udział lub które nas zaciekawiły.

Uwieńczeniem naszych sobotnich warsztatów była projekcja filmu Billy Eliot, który opowiada historię chłopca, który wbrew wszelkim trudnościom i oczekiwaniom otaczających go ludzi, wytrwale dążył do realizacji swojej pasji. Projekcję umiliła nam degustacja, upieczonego podczas kiermaszu talentów, pysznego ciasta.

Nasze kolejne spotkanie odbędzie się w kwietniu.

[nggallery id=88]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.