Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: PRACA III’2012

W sobotę, 17 marca, spotkaliśmy się po raz kolejny na warsztatach z cyklu „Projekt: Życie”. Tym razem były one poświęcone tematowi pracy i talentom.

W Liście do Młodych z 1985 roku, który jest tekstem wiodącym tegorocznych spotkań, błogosławiony Jan Paweł II napisał, że poprzez pracę każdy z nas „urzeczywistnia siebie jako człowiek, a także poniekąd bardziej «staje się człowiekiem»”.

Pierwszym zadaniem, przed którym stanęliśmy, było przeprowadzenie sondy ulicznej, podczas której pytaliśmy warszawiaków o znaczenie pracy w ich życiu. W sobotni poranek sprzyjała nam piękna pogoda, dlatego uzyskanie odpowiedzi od przechodniów nie nastręczało trudności. Wyniki sondy spróbowaliśmy następnie skonfrontować z tym, co na temat pracy mówił Jan Paweł II. Poznaliśmy też główne idee personalizmu pracy.

Poprzez pracę powinniśmy realizować siebie, dlatego ważne jest, żeby zawsze łączyła się ona z pasją i zainteresowaniami. Kolejnym punktem warsztatów była prezentacja naszych talentów. Każdy po kolei, próbował przekonać innych do swojego hobby: żonglerki, pieczenia ciast, wykonywania węzłów żeglarskich czy robienia na drutach. Pomimo dużego zapału, nie zawsze wychodziło to tak, jakbyśmy sobie wymarzyli. Ale kto wie, może dzięki temu któreś z nas odkryło w sobie nowe talenty?

Przy dokonywaniu wyboru ścieżki rozwoju zawodowego, pomocne są testy predyspozycji i profili zainteresowań. Przykładowy test rozwiązaliśmy podczas warsztatów, aby dowiedzieć się, jakie prace będą nam najbardziej odpowiadać: manualne, społeczne – do wykonywania których niezbędne są zdolności językowe, kreatywność i umiejętność pracy w grupie, czy te wymagające dużej samodzielności. Dla niektórych wyniki testu były niemałym zaskoczeniem.

Dzieliliśmy się też wiedzą dotyczącą różnych warsztatów, projektów i zajęć rozwijających zainteresowania, w których sami bierzemy udział lub które nas zaciekawiły.

Uwieńczeniem naszych sobotnich warsztatów była projekcja filmu Billy Eliot, który opowiada historię chłopca, który wbrew wszelkim trudnościom i oczekiwaniom otaczających go ludzi, wytrwale dążył do realizacji swojej pasji. Projekcję umiliła nam degustacja, upieczonego podczas kiermaszu talentów, pysznego ciasta.

Nasze kolejne spotkanie odbędzie się w kwietniu.

[nggallery id=88]

Opublikowano 24.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.