Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: MIŁOŚĆ II’ 2012

11 lutego odbyło się kolejne spotkanie Kuźni z cyklu „Projekt: Życie”. Tematem warsztatów była miłość.

Warsztaty rozpoczęły się milą niespodzianką – projekcją filmu oraz prezentacją zdjęć ze styczniowego kolędowania i wystawionych przez grupę Kuźni jasełek. Każdy z nas dostał też mały upominek na pamiątkę udziału w spektaklu.

Głównym tematem sobotniego spotkania była miłość. Na początku poznaliśmy podstawy teologii ciała Jana Pawła II. Następnie, praktyczny aspekt odrębności i komplementarności płci – ich wyjątkowej roli w kreowaniu życia małżeńskiego oraz rodzinnego – przedstawili nam zaproszeni goście. Agnieszka i Robert – młodzi małżonkowie, rodzice i pedagodzy, wspólnie z nami próbowali odnaleźć i wyjaśnić najważniejsze różnice w budowie ciała, konstrukcji psychicznej oraz postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn, a także ich konsekwencje. Para podzieliła się doświadczeniami, jak zbudować szczęśliwy związek w oparciu o poszanowanie wzajemnej odrębności. Radzili też, czego należy się wystrzegać, a co koniecznie uwzględnić w kontaktach z drugą płcią.

Po intensywnych dyskusjach na niełatwy temat miłości, mieliśmy chwilę przerwy, podczas której czekała na nas kolejna niespodzianka przygotowana specjalnie z myślą o kończącym się karnawale – pączki.

Kiedy już wszystkie pączki zniknęły z talerzy, mogliśmy przejść do następnej części warsztatów. Kolejnym poruszanym zagadnieniem była rzeczywistość daru z siebie. Najpierw poznaliśmy różne odmiany miłości: eros – miłość cielesną; philia – miłość platoniczną; agape – miłość altruistyczną. Potem próbowaliśmy przelać na papier to, co każdy z nas chciałby ofiarować drugiej osobie w darze miłości, pamiętając, że darem może być tylko to, co samemu się posiada i czego osobiście się doświadczyło.

Kolejne nasze warsztaty odbędą się już za dwa tygodnie – 25 lutego.

[nggallery id=84]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online