Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: MIŁOŚĆ II’ 2012

11 lutego odbyło się kolejne spotkanie Kuźni z cyklu „Projekt: Życie”. Tematem warsztatów była miłość.

Warsztaty rozpoczęły się milą niespodzianką – projekcją filmu oraz prezentacją zdjęć ze styczniowego kolędowania i wystawionych przez grupę Kuźni jasełek. Każdy z nas dostał też mały upominek na pamiątkę udziału w spektaklu.

Głównym tematem sobotniego spotkania była miłość. Na początku poznaliśmy podstawy teologii ciała Jana Pawła II. Następnie, praktyczny aspekt odrębności i komplementarności płci – ich wyjątkowej roli w kreowaniu życia małżeńskiego oraz rodzinnego – przedstawili nam zaproszeni goście. Agnieszka i Robert – młodzi małżonkowie, rodzice i pedagodzy, wspólnie z nami próbowali odnaleźć i wyjaśnić najważniejsze różnice w budowie ciała, konstrukcji psychicznej oraz postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn, a także ich konsekwencje. Para podzieliła się doświadczeniami, jak zbudować szczęśliwy związek w oparciu o poszanowanie wzajemnej odrębności. Radzili też, czego należy się wystrzegać, a co koniecznie uwzględnić w kontaktach z drugą płcią.

Po intensywnych dyskusjach na niełatwy temat miłości, mieliśmy chwilę przerwy, podczas której czekała na nas kolejna niespodzianka przygotowana specjalnie z myślą o kończącym się karnawale – pączki.

Kiedy już wszystkie pączki zniknęły z talerzy, mogliśmy przejść do następnej części warsztatów. Kolejnym poruszanym zagadnieniem była rzeczywistość daru z siebie. Najpierw poznaliśmy różne odmiany miłości: eros – miłość cielesną; philia – miłość platoniczną; agape – miłość altruistyczną. Potem próbowaliśmy przelać na papier to, co każdy z nas chciałby ofiarować drugiej osobie w darze miłości, pamiętając, że darem może być tylko to, co samemu się posiada i czego osobiście się doświadczyło.

Kolejne nasze warsztaty odbędą się już za dwa tygodnie – 25 lutego.

[nggallery id=84]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.