Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: MIŁOŚĆ II’ 2012

11 lutego odbyło się kolejne spotkanie Kuźni z cyklu „Projekt: Życie”. Tematem warsztatów była miłość.

Warsztaty rozpoczęły się milą niespodzianką – projekcją filmu oraz prezentacją zdjęć ze styczniowego kolędowania i wystawionych przez grupę Kuźni jasełek. Każdy z nas dostał też mały upominek na pamiątkę udziału w spektaklu.

Głównym tematem sobotniego spotkania była miłość. Na początku poznaliśmy podstawy teologii ciała Jana Pawła II. Następnie, praktyczny aspekt odrębności i komplementarności płci – ich wyjątkowej roli w kreowaniu życia małżeńskiego oraz rodzinnego – przedstawili nam zaproszeni goście. Agnieszka i Robert – młodzi małżonkowie, rodzice i pedagodzy, wspólnie z nami próbowali odnaleźć i wyjaśnić najważniejsze różnice w budowie ciała, konstrukcji psychicznej oraz postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn, a także ich konsekwencje. Para podzieliła się doświadczeniami, jak zbudować szczęśliwy związek w oparciu o poszanowanie wzajemnej odrębności. Radzili też, czego należy się wystrzegać, a co koniecznie uwzględnić w kontaktach z drugą płcią.

Po intensywnych dyskusjach na niełatwy temat miłości, mieliśmy chwilę przerwy, podczas której czekała na nas kolejna niespodzianka przygotowana specjalnie z myślą o kończącym się karnawale – pączki.

Kiedy już wszystkie pączki zniknęły z talerzy, mogliśmy przejść do następnej części warsztatów. Kolejnym poruszanym zagadnieniem była rzeczywistość daru z siebie. Najpierw poznaliśmy różne odmiany miłości: eros – miłość cielesną; philia – miłość platoniczną; agape – miłość altruistyczną. Potem próbowaliśmy przelać na papier to, co każdy z nas chciałby ofiarować drugiej osobie w darze miłości, pamiętając, że darem może być tylko to, co samemu się posiada i czego osobiście się doświadczyło.

Kolejne nasze warsztaty odbędą się już za dwa tygodnie – 25 lutego.

[nggallery id=84]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.