Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Projekt: MIŁOŚĆ II’ 2012

11 lutego odbyło się kolejne spotkanie Kuźni z cyklu „Projekt: Życie”. Tematem warsztatów była miłość.

Warsztaty rozpoczęły się milą niespodzianką – projekcją filmu oraz prezentacją zdjęć ze styczniowego kolędowania i wystawionych przez grupę Kuźni jasełek. Każdy z nas dostał też mały upominek na pamiątkę udziału w spektaklu.

Głównym tematem sobotniego spotkania była miłość. Na początku poznaliśmy podstawy teologii ciała Jana Pawła II. Następnie, praktyczny aspekt odrębności i komplementarności płci – ich wyjątkowej roli w kreowaniu życia małżeńskiego oraz rodzinnego – przedstawili nam zaproszeni goście. Agnieszka i Robert – młodzi małżonkowie, rodzice i pedagodzy, wspólnie z nami próbowali odnaleźć i wyjaśnić najważniejsze różnice w budowie ciała, konstrukcji psychicznej oraz postrzeganiu świata przez kobiety i mężczyzn, a także ich konsekwencje. Para podzieliła się doświadczeniami, jak zbudować szczęśliwy związek w oparciu o poszanowanie wzajemnej odrębności. Radzili też, czego należy się wystrzegać, a co koniecznie uwzględnić w kontaktach z drugą płcią.

Po intensywnych dyskusjach na niełatwy temat miłości, mieliśmy chwilę przerwy, podczas której czekała na nas kolejna niespodzianka przygotowana specjalnie z myślą o kończącym się karnawale – pączki.

Kiedy już wszystkie pączki zniknęły z talerzy, mogliśmy przejść do następnej części warsztatów. Kolejnym poruszanym zagadnieniem była rzeczywistość daru z siebie. Najpierw poznaliśmy różne odmiany miłości: eros – miłość cielesną; philia – miłość platoniczną; agape – miłość altruistyczną. Potem próbowaliśmy przelać na papier to, co każdy z nas chciałby ofiarować drugiej osobie w darze miłości, pamiętając, że darem może być tylko to, co samemu się posiada i czego osobiście się doświadczyło.

Kolejne nasze warsztaty odbędą się już za dwa tygodnie – 25 lutego.

[nggallery id=84]

Opublikowano 23.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.