Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Program Centrum

Sierpień 2023

Sierpień 2023

Gorąca atmosfera na naszym dziedzińcu nie opada – trwa  II Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem. W każdą środę o godzinie 20:00 zapraszamy na wieczory filmowe z najnowszym kinem ukraińskim, białoruskim, gruzińskim i hinduskim. To okazja do poznania poprzez filmy naszych nowych sąsiadów, a także przemian społeczno-kulturowych, które w ostatnich latach mają miejsce w ich rodzimych krajach, niejednokrotnie będących powodem trudnych decyzji o migracji. Przegląd odbywa się dziedzińcu naszej Kamienicy Artystycznej przy Foksal 11. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

2 sierpnia (środa), godz. 20:00

„Białoruski walc” i „Gdy kwiaty nie milczą” | POD WSPÓLNYM NIEBEM – wieczór filmowy w ramach II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem poświęcony Białorusi. Zaprezentujemy dwa filmy poruszające temat reżimu politycznego w kraju naszych sąsiadów: „Białoruski walc” (dokument,, reż. „Gdy kwiaty nie milczą”, reż. Andrej Kuciła (dokument, 71 min., Białoruś, Polska, 2021) . Pokazem filmu „Białoruski walc” chcemy wraz z naszym partnerem, Muzeum Wolnej Białorusi, upamiętnić postać Alesia Puszkina, białoruskiego artysty-opozycjonisty, który w zmarł w lipcu w niewyjaśnionych okolicznościach podczas odbywania wyroku. Gośćmi wieczoru filmowego będą twórcy filmowi: Andrzej Fidyk, reżyser filmu „Białoruski Walc”, Andrej Kuciła, reżyser filmu „Gdy kwiaty nie milczą” oraz Kamil Kłysiński, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.

9 sierpnia (środa), godz. 20:00

„Wróżki Shankara” | POD WSPÓLNYM NIEBEM – wieczór filmowy w ramach II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, podczas którego spotkamy się z kulturą i współczesną kinematografią Indii. Zaprezentujemy film „Wróżki Shankara”, reż. Irfana Majumdar (fabularny, 88 min., prod. Indie, 2021). Przed seansem zapraszamy na rozmowę z Pauliną Wilk, pisarką, publicystką, redaktorką „Przekroju” specjalizująca się w tematyce Indii.

16 sierpnia (środa), godz. 20:00

„Syndrom Hamleta” i „Bajka o koniku” | POD WSPÓLNYM NIEBEM – wieczór filmowy w ramach II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, poświęcony Ukrainie. W programie pokaz filmów: „Syndrom Hamleta”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski (dokument, 85 min., Polska, Niemcy) oraz „Bajka o koniku”, reż. Uliana Osowśka, Denis Strasznyj (dokument, 75 min, Ukraina, Estonia, 2021). Podczas wieczoru filmowego zapraszamy na rozmowę z Rozą Sarkisian, reżyserką teatralną.

23 sierpnia (środa), godz. 20:00

„Macierzyństwo” i „Mokry piasek” | POD WSPÓLNYM NIEBEM – wieczór filmowy w ramach II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, poświęcony Gruzji. W programie pokazy filmów: „Macierzynstwo”, reż. Mariam Khatchvani (fabularny, 97 min., Gruzja, 2017) oraz „Mokry piasek” reż. Elene Naveriani  (fabularny, 115 min, Gruzja, 2021). Podczas wieczoru filmowego zapraszamy na rozmowę ze Stasią Budzisz, reporterką i filmoznawczynią.

31 sierpnia (środa), godz. 20:00

„Mińsk” i „Glosy”| POD WSPÓLNYM NIEBEM – wieczór filmowy w ramach II Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem poświęcony Białorusi. Pokażemy film „Mińsk”, reż. Boris Guts (fabularny, 78 min, Estonia, Rosja, 2021) oraz „Glosy” reż. DocWave (dokument, 50 min., prod. Białoruś, Polska, 2022).

Weź udział

Wieczór filmowy
reż. DocWave, dokument, Białoruś, Polska, 2021
30.08.2023,
21:30
Wieczór filmowy
reż. DocWave, dokument, Białoruś, Polska, 2021
30.08.2023,
21:30

Opublikowano 28.07.2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ

To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu
Z okazji 25. rocznicy ogłoszenia encykliki zapraszamy do przeczytania artykułu „Jan Paweł II a sprawa Galileusza” na naszym portalu JP2online
Rekrutacja
Od 1 września do 10 października 2023 studenci warszawskich uczelni – zarówno publicznych, jak i prywatnych – mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II