Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Praca i relacje nadają życiu sens

Zbliża się dzień 101. urodzin Karola Wojtyły. Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wokół jubileuszu przypadającego 18 maja szereg publikacji i materiałów audiowizualnych eksponujących te momenty z biografii młodego Karola, które wpłynęły na jego postawę i ukształtowały nauczanie Jana Pawła II. Tym samym Centrum zaprasza do wspólnego odkrywania w życiorysie późniejszego papieża inspiracji do życia spełnionego.

Z okazji przypadających w tym roku 40-lecia encykliki Laborem exercens i 30-lecia Centesimus annus, Centrum w swoich majowych projektach zachęca też do głębokiego namysłu nad sensem ludzkiej pracy.

Przed urodzinami Karola Wojtyły przypomnimy, czym dla niego była praca oraz jak podejście do pracy i doświadczenie młodego Karola Wojtyły wpłynęło na nauczanie papieża Jana Pawła II. Przy tej okazji chcemy przybliżyć sylwetki ważnych kobiet w życiu Karola Wojtyły, a także zaprosić do refleksji na temat roli kobiet w życiu społecznym – mówi Joanna Korzeniewska, rzeczniczka prasowa Centrum Myśli Jana Pawła II. W tym roku wracamy do dwóch społecznych encyklik papieskich, a w naszej ofercie programowej szukamy nowego sposobu opowiadania o pracy. Interesujące jest dla nas to, jak bardzo papież wartościował pracę, a w szczególny sposób, co miał na myśli mówiąc o geniuszu kobiety”. Chcemy pochylić się nad refleksją o tym, jakie aspekty pracy możemy wydobyć dzięki kobiecie i przed jakimi wyzwaniami stajemy współcześnie – dodaje rzeczniczka.

Informacje, publikacje, zdjęcia i grafiki dotyczące zagadnienia pracy, w szczególności kobiet, będą dostępne m.in. na portalu jp2online.pl, który powstał rok temu z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły i jest największą multimedialną bazą wiedzy o Janie Pawle II.

Czy Karol Wojtyła stosował work&life balance, czyli co nowego na jp2online.pl

Przygotowujemy nowe zasoby – tekstowe i multimedialne, które wzbogacą wiedzę na temat tego, jak funkcjonował dom Wojtyłów, szczególnie po śmierci Emilii – matki Karola. Przybliżymy postać jej męża, który starał się, na tyle na ile potrafił, zastąpić dwóm synom zmarłą matkę. Prał, gotował, szył i naprawiał ubrania – wykonywał prace wówczas zarezerwowane dla kobiet mówi Piotr Strasz, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych w Centrum Myśli Jana Pawła II.

Link do publikacji

Na portalu pojawi się również publikacja, odpowiadająca na pytanie, czy Wojtyła był pracoholikiem, czy raczej równoważył różne aspekty aktywności – zgodnie z zasadami znanymi dziś jako work&life balance. Przybliżymy mało znane fakty historyczne: Karol Wojtyła w czasie wojny pracował fizycznie w kamieniołomach Solvay, a jednocześnie występował w awangardowym teatrze. Jakie znaczenie mogło mieć to unikalne doświadczenie łączenia dwóch tak pozornie odległych światów, przenikanie się środowiska artystycznego i robotniczego i jak korzystał z tych doświadczeń w swoim pontyfikacie? – pyta Piotr Strasz i zachęca, by odpowiedzi poszukać już wkrótce na jp2online.pl.

Link do publikacji

W portalu udostępnione zostaną także informacje dotyczące dwóch kobiet, z którymi Wojtyła, już jako arcybiskup, pracował przy kluczowych dla siebie i własnej diecezji przedsięwzięciach. Czytelnicy jp2online.pl dowiedzą się więcej o Hannie Chrzanowskiej, prekursorce pielęgniarstwa domowego oraz dr Wandzie Półtawskiej, psychiatrze i społecznej działaczce, z którą biskup Wojtyła współtworzył formułę kursów przedmałżeńskich, konsultował studium „Miłość i odpowiedzialność” czy zaprosił do wspierania Pawła VI przygotowującego kontrowersyjną encyklikę „Humanae Vitae”.

Link do publikacji

Geniusz kobiety

W naszym myśleniu o pracy możemy nauczyć się bardzo wiele od kobiet. Dla Jana Pawła II geniusz kobiety polegał między innymi na tym, że pomaga ona odbudować nadzieję, uczy wrażliwości na drugiego człowieka i przypomina o relacyjności, która jest wpisana w naszą kondycję. Jeżeli szukamy nowego języka opisywania pracy i chcemy spojrzeć na pracę ponad kontekstem czysto ekonomicznym, jeżeli chcemy wyruszyć w podróż poszukiwania głębokiego sensu pracy, myśl Jana Pawła II na temat roli kobiety w życiu społecznym może być dla wielu z nas towarzyszką tej podróży – podkreśla Marcin Nowak, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

Jan Paweł II był wielkim orędownikiem zaangażowania kobiet w życiu społecznym. Zdaniem papieża, kobiety mogą wnieść w miejsca, gdzie pracują i działają, swoją wyjątkową bezinteresowność, zdolność do empatii, współczucia, zrozumienia, otwarcia na innych – jednym słowem umiejętność budowania świata na wartościach podmiotowych i osobowych. Niemal proroczo Jan Paweł II pisał, iż: Polityka przyszłości będzie wymagała, aby kobieta coraz bardziej uczestniczyła w rozwiązywaniu głównych problemów, takich jak: czas wolny, jakość życia, migracje, usługi socjalne, eutanazja, narkotyki, służba zdrowia i opieka zdrowotna, ekologia itd. We wszystkich tych dziedzinach obecność kobiety będzie bardzo cenna, ponieważ przyczyni się do ukazania sprzeczności społeczeństwa rządzącego się wyłącznie kryteriami wydajności i produktywności oraz każe zmienić te systemy, poddając je procesowi „humanizacji”, która charakteryzuje „cywilizację miłości” (Jan Paweł II, List do kobiet „A ciascuna di voi”, 1995).

Link do publikacji

Wszystkie teksty pogłębiające tematykę pracy, w tym również pracy kobiet zostaną opublikowane na jp2online.pl. Ponadto na portalu oraz na profilu Centrum na Facebooku pojawi się seria grafik i animacja zachęcające do refleksji nad pojęciem pracy kobiet.

Wydarzenia Centrum Myśli Jana Pawła II wokół pojęcia i znaczenia PRACY

Niewątpliwie żyjemy w czasach przełomu. Na naszych oczach stare pojęcia tracą znaczenie, a na ich miejsce pojawiają się zupełnie nowe sensy. Siatki pojęć, które wyznaczały nam sposób czytania świata właśnie pękają, tak jak i pęka opisywana przez nie rzeczywistość. Spowodowana przez pandemię największa recesja gospodarcza od czasów Wielkiego Kryzysu przedefiniuje w najbliższym czasie globalne i lokalne rynki pracy, przynosząc destabilizację i zmianę. Stąd też praca – w jej społecznych, etycznych, indywidualnych i systemowych wymiarach – znajdzie się w centrum uwagi projektu pt. „A Ty, kim jesteś w pracy?”, który Centrum zrealizuje jesienią tego roku. Do zmierzenia się z tą kwestią chcemy zaprosić wybitnych artystów grafików różnych generacji, posługujących się medium plakatu. Plakaty udostępnione na przystankach tramwajowych czy autobusowych – a więc w miejscach przymusowego zatrzymania się i oczekiwania – pełnić będą jedną z właściwych sztuce funkcji tj. refleksji i wyrwania nas z przymusu celowości. Chcemy zainspirować i dodać odwagi przechodniom w procesie „budowania siebie na nowo” oraz przypomnieć, że kultura i sztuka mogą dawać wsparcie w tym procesie.

Centrum przygotowuje także międzynarodową konferencję naukową „Homo laborans”, którą chce sprowokować dyskusję o obecnych relacjach pomiędzy kapitałem, pracą i człowiekiem we współczesnej myśli ekonomicznej. Uzmysłowienie sobie, że ekonomia jest silnie powiązana ze światem wartości i że różnice w podejściu do kapitału i pracy mają podłoże aksjologiczne, może prowadzić do bardziej etycznego myślenia o pracy. Konferencję poprzedzą wykłady i webinary wprowadzające w tematykę pracy. Artykuły ekspertów dostępne będą sukcesywnie już od 15 maja na www.centrumjp2.pl. Na pierwszą z cyklu debatę online „Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński o pracy” Centrum zaprasza już 25 maja o godz. 18.00.

Z myślą o młodzieży przygotowujemy projekt „Pracuj z sensem”, którego celem jest wsparcie w świadomym wyborze ścieżki rozwoju kariery, zwrócenie uwagi na wyzwania i możliwości, które niesie otaczająca nas rzeczywistość oraz wspólne zastanowienie się nad współczesnym etosem pracy. W ramach pilotażu stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II zostaną zaproszeni do cyklu wykładów prowadzonych przez zróżnicowane grono ekspertów podejmujących tematykę pracy.

Centrum zaproponuje też cykl podcastów poświęconych relacjom pracy i życia w różnych ujęciach: makroekonomicznym, socjologicznym, psychologicznym, duchowym, etycznym i artystycznym. Nagrania rozmów z ekspertami będą emitowane w ramach cyklu „Słuchając drogi” dostępnego na platformie Spotify.

Bardzo serdecznie zapraszamy na stronę centrumjp2.pl, gdzie znajdują się szczegóły tegorocznego programu Centrum, w tym projekty przybliżające dwa kolejne pojęcia przewodnie – apokalipsę i pokój, oraz krótki film prezentujący w przystępnej formie podejmowaną w tym roku tematykę. Wszystkie bieżące propozycje, które przygotowujemy z myślą o naszych odbiorcach są dostępne także na profilu Centrum Myśli Jana Pawła II na Facebooku.

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska
Rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II

e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl
tel. +48 533 318 541

Opublikowano 13.05.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.
Jak uczyć się słuchać aktywnie? Co może nam w tym przeszkodzić? Na te i inne pytania odpowiada Witek Janowski.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.