Poznaj najlepszych

SZKOŁA PODSTAWOWA

Kim była hrabina Maria Tarnowska? W jaki sposób łączyła racjonalność z empatią oraz wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka? Dlaczego negocjacje, które prowadziła z Niemcami były tak skuteczne? Na czym polegała siła jej kobiecego geniuszu? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy spotkania „Maria hr. Tarnowska – Warszawa 1944. Siła geniuszu kobiety”. Organizuje je Centrum Myśli Jana Pawła II, wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego i Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem Rodziny Tarnowskich. Spotkanie ma charakter otwarty – organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych we wtorek, 1 października 2019 r. na godzinę 18.00 do Audytorium Dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Losy Marii hr. Tarnowskiej w sposób szczególny łączą się z Powstaniem Warszawskim. Jako komendantka Korpusu Pielęgniarek Wojskowej Służby Kobiet i przedstawicielka Polskiego Czerwonego Krzyża, była jednym pełnomocników strony polskiej podczas rozmów kapitulacyjnych. To ona kilkukrotnie współprowadziła negocjacje z Niemcami w sprawie wyprowadzenia z płonącej Warszawy ludności cywilnej.

Historia jej życia, sprawy o których decydowała i ludzie, za których brała odpowiedzialność wpisują się w definicję geniuszu kobiety, o którym mówił Jan Paweł II: Kobieta każe zmienić [różnorakie] systemy, poddając je procesowi „humanizacji”, która charakteryzuje „cywilizację miłości”

Świadectwo Marii hr. Tarnowskiej oraz wspomnienia o niej przypominają, że można być silną, mężną w obliczu niebezpieczeństwa i równocześnie nie zatracić nic z kobiecości. Potrzeba wielkiej siły ducha, odwagi i pokory serca, aby walczyć nie tylko o siebie i swych bliskich, ale o setki mieszkańców Warszawy i żołnierzy Powstania Warszawskiego. Kiedy myślę o wprowadzonym przez Jana Pawła II pojęciu geniuszu kobiety, Maria Tarnowska przychodzi mi do głowy jako jedna z pierwszych –  mówi dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, kierownik Instytutu Badań Naukowych Centrum Myśli Jana Pawła II. Równocześnie, kiedy oglądam zdjęcie Marii Tarnowskiej z zawiązanymi czarną opaską oczami, prowadzonej na spotkanie negocjacyjne z Niemcami, niepewnej także własnego losu, lepiej rozumiem inne zdanie Jana Pawła II: „Dialog jest formułą niepokonalną” – dodaje ekspertka.

W wydarzeniu 1 października wezmą udział:

Jolanta Adamska – biografka Marii Tarnowskiej,

Magdalena Gardecka – Polski Czerwony Krzyż,

Dominika Żukowska-Gardzińska – Centrum Myśli Jana Pawła II,

Albert Światopełk-Czetwertyński – Stowarzyszenie Rodziny Tarnowskich

Michał Tomasz Wójciuk – Muzeum Powstania Warszawskiego

Patrycja Michońska – prowadzenie.

Organizatorzy: Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż, Związek Rodu Tarnowskich.

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Pamięci Narodowej (oddział Warszawa), Uniwersytet Warszawski.

Patronat: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Patryk Krysiak –
 uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej – kontrabas i fortepian; Laureat II Ogólnopolskiego Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu, Laureat wielu konkursów kontrabasowych. Chętnie doskonali swoje umiejętności na kursach mistrzowskich. W wolnych chwilach lubi czytać książki, słuchać muzyki i chodzić na basen. Pasjonuje się zabytkowymi pojazdami i historią.

 


Centrum Myśli Jana Pawła II, wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Związkiem Rodu Tarnowskich zapraszają na spotkanie poświęcone Marii hr. Tarnowskiej, które odbędzie się 1 października 2019 r. o godzinie 18.00 w Audytorium Dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W wydarzeniu wezmą udział:

Jolanta Adamska – biografka Marii Tarnowskiej,

Magdalena Gardecka – Polski Czerwony Krzyż,

Dominika Żukowska-Gardzińska – Centrum Myśli Jana Pawła II,

Albert Światopełk-Czetwertyński – Związek Rodu Tarnowskich,

Michał Tomasz Wójciuk – Muzeum Powstania Warszawskiego,

Patrycja Michońska – prowadzenie.

Losy Marii hr. Tarnowskiej w sposób szczególny łączą się z Powstaniem Warszawskim. Jako komendantka Korpusu Pielęgniarek Wojskowej Służby Kobiet i przedstawicielka Polskiego Czerwonego Krzyża, była jednym z pełnomocników strony polskiej podczas rozmów kapitulacyjnych. To ona kilkukrotnie współprowadziła negocjacje z Niemcami w sprawie opuszczenia płonącej Warszawy przez ludność cywilną.

Historia jej życia, sprawy o których decydowała, i ludzie, za których brała odpowiedzialność, wpisują się w definicję geniuszu kobiety, o którym mówił Jan Paweł II: Kobieta każe zmienić [różnorakie] systemy, poddając je procesowi „humanizacji”, która charakteryzuje „cywilizację miłości”.

Kim była Maria Tarnowska? W jaki sposób łączyła racjonalność z empatią oraz wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka? Dlaczego negocjacje, które prowadziła z Niemcami, były tak skuteczne? Na czym polegała siła jej kobiecego geniuszu? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy spotkania „Maria hr. Tarnowska – Warszawa 1944. Siła geniuszu kobiety”.

Organizatorzy: Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż, Związek Rodu Tarnowskich.

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Pamięci Narodowej (oddział Warszawa), Uniwersytet Warszawski

Patronat: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

Nadia Kłos
– uczestniczka projektu akcja animacja ; zajęła 2 miejsce w IV Mistrzostwach Polski w szermierce na szable Go – Now; akcyjna wolontariuszka Fundacji “Niczyje”. Od ponad 4 lat 3 razy w tygodniu trenuje szermierkę sportową (szpada, floret) w Polskim Klubie Szermierczym. Dodatkowo od 1,5 roku raz w tygodniu trenuje w Akademii Szermierzy szablę i miecz w systemie “Go-Now”. Należy także do bractwa rycerskiego “Chorągiew Zaciężna Trzy Miecze” w którym jest łuczniczką…choć marzy jej się rycerska zbroja jak troszkę podrośnie;) Nadia już od przedszkola interesuje się historią, lubi czytać książki, wycieczki i czekoladę. Acha, no i zwierzęta – w domu ma 3 koty. Ulubiony przedmiot w szkole to oczywiście historia i wf. Nadia od roku jest też harcerką – wakacje spędziła na obozie harcerskim gdzie spała na zbudowanej przez siebie pryczy.

 

 

GIMNAZJUM
stypendysta2013_2013 NojszewskiKrzysztof Nojszewski – prowadzi własny projekt badawczy – świnek skinny himalaya; pracuje z dziećmi z porażeniem mózgowym przy wykorzystaniu świnek morskich w stowarzyszeniu Cavies Club of Poland; finalista kilku ogólnopolskich konkursów przedmiotowych
Znaczną część mojego czasu poświęcam moim świnkom, które zawsze potrzebują uwagi: nigdy nie mają dość pieszczot i są najbardziej żarłocznymi zwierzolami świata. Wiele weekendów zajmuje mi udział w wystawach, pokazach i wykładach na temat świnek i genetyki, która jest moją pasją. To dziedzina, którą chciałbym się zajmować w przyszłości dlatego sporo czasu poświęcam na dodatkowe zajęcia z matematyki i chemii. Kiedy zostaje jeszcze chwila, chętnie czytam książki historyczne i fantasy. Staram się jak najczęściej bywać na pływalni, niestety nie jestem typem sportowca- wyczynowca i nie pływam tak szybko, jak bym chciał. Na szczęście czas nie był jedynym kryterium i udało mi się ostatnio zdobyć uprawnienia Młodszego Ratownika WOPR. Bardzo się z tego cieszę, bo od sześciu lat spędzamy wakacje na kajaku a od tego roku będę mógł popłynąć już jako kadra spływu. Mam też nadzieję, że będę mógł w tym sezonie pomagać jako wolontariusz w Fundacji AVE na przykład przy organizacji spływów powstańczych

stypendysci 2012_2013 MozdzonekJustyna Możdzonek – jej pasją są tańce latynoamerykańskie, jest wysoce utytułowana – mistrzyni polski w kategorii Junior I w stylu standardowym; mistrzyni polski w kategorii Junior I w 10 tańcach; mistrzyni polski w kategorii Junior II w stylu latynoamerykańskim; ty II Vice Mistrzyni Świata w MISTRZOSTWACH ŚWIATA W 10 TAŃCACH JUNIOR II laureatka kilkudziesięciu konkursów i festiwali tanecznych w Polsce i za granicą. Największa pasją Justyny jest taniec i związane z nim aspekty np. zajmuje się projektowaniem własnych strojów tanecznych. Lubi czytać książki z dziedziny psychologii co pozwala jej lepiej rozumieć cały zgiełk w jakim żyje, ponieważ współpraca z partnerem, nauczycielami, nami rodzicami i sztabem trenerów, szkoleniowców, krawcowych wymaga dużej dyscypliny i wyważenia.

 

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
stypendysci 2012_2013 pielakMarta Pielak – trenuje łyżwiarstwo figurowe na Torwarze; opiekuje się pensjonariuszami Ośrodka Rehabilitacyjno – Opiekuńczego w Otwocku, współpracuje z Domem Samotnej Matki w Otwocku. Generalnie moje główne hobby to łyżwiarstwo figurowe i jak tylko mogę to jeżdżę albo oglądam zawody, poza tym bardzo lubię czytać książki i uczyć się języków obcych (szczególnie włoskiego). Interesuje mnie też kultura Włoch i krajów śródziemnomorskich, a także starożytny Rzym. Uwielbiam podróżować. Jeżeli chodzi o bardziej “szkolne” zainteresowania to najbardziej lubię język włoski, a poza tym chemię i fizykę. W wolnym czasie spotykam się ze znajomymi albo uprawiam sport.

 

 

stypendysci 2012_2013 czajkaPatryk Czajka – finalista olimpiady informatycznej; Laureat XVIII Konkursu Fizycznego; uczestnik międzynarodowego konkursu Youtube Space Lab; uczestnik kuźni oraz warsztatów informatycznych i fizycznych; udziela się w ISKRA – Inspirujące Staszicowe Koło Robotyki i Automatyki; akcyjny wolontariusz. Interesuję się matematyką, informatyką i fizyką. W szkole chodzę na kółko robotyki, gdzie pracujemy nad projektem “micromouse” (robot mający za zadanie znalezienie drogi do środka labiryntu i powrót jak najszybszą drogą). Jestem programistą w zespole. Lubię rozwiązywać łamigłówki i czytać ciekawe książki, biegać, grać w gry zespołowe. Czasem wyszukuję też ciekawostek dotyczących astronomii. W wolnym czasie oglądam filmy i wychodzę z psami na dwór.

 

STUDENCI
stypendysci 2012_2013 fusiaraMarcin Fusiara – przygotowywał i prowadził pokazy chemiczne dla licealistów; finalista ogólnopolskiej olimpiady chemicznej; laureat Ogólnopolskiego konkursu chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego; Jednym z moich zainteresowań jest chemia. Lubię spędzać czas w laboratorium i wykonywać różne eksperymenty. Najciekawsze w tym jest dla mnie to jak warunki fizyczne wpływają na szybkość oraz wydajność reakcji. Lubię także badać przypadkowo spotkane minerały pod kątem występujących w nich pierwiastków. Inną dziedziną jaką się interesuje jest informatyka. Ciekawym aspektem dla mnie jest to w jaki sposób zapisywane są dane w komputerze czy też jak dane te są przekazywane pomiędzy różnymi komputerami w sieci. Poza tym w wolnych chwilach jeżdżę rowerem, a jak pogoda na to nie pozwala to gram ze znajomymi w scrabble.

 

 

stypendysci 2012_2013 bukowskiDamian Bukowski – student lotnictwa i kosmonautyki; laureat olimpiady wiedzy technicznej; finalista olimpiady fizycznej, działa w ochotniczej straży pożarnej. Główne moje zainteresowania to elektronika, lotnictwo, budowa maszyn, informatyka – prawie wszystko z dziedziny fizyki i techniki. W wolnych chwilach piszę programy w języku C++, projektuje w systemie CAD, samodzielnie buduje układy elektroniczne oraz programuje mikrokontrolery. W ostatnim czasie zacząłem także przygodę z modelarstwem w studenckim kole naukowym Politechniki Warszawskiej.

 

 

stypendysci 2012_2013 madraMałgorzata Mądra – lekkoatletka; prowadzi sekcję Lekkiej Atletyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym; jest wolontariuszem w programie Podziel się Talentem; studiuje chemię i farmację; Finalistka edukacyjnego konkursu Inspiring SoluTions Academy; Finalistka Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce; zdobywczyni czołowych miejsc w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza w lekkiej atletyce. Jestem studentką farmacji i chemii, więc większość mojego czasu poświęcam na poszerzanie swojej wiedzy wiązanej z wybranymi kierunkami studiów. W wolnych chwilach wyrywam się na treningi lekkiej atletyki i badmintona. Sport już od podstawówki był dużą częścią mojego życia, dlatego staram się, by nadal nią pozostawał. Ponad wszystko uwielbiam podróże, zarówno małe jak i te duże, byle w gronie najlepszych przyjaciół.

stypendysci 2012_2013 sztabinskiPatryk Sztabiński – finalista World Music Competition – Ibla Grand Prize; zdobył nagrody i wyróżnienia w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych; akordeonista; współpracuje ze Sceną Elfów. Jest to projekt rodzinnych koncerto-spektakli. Program mający na celu rozwój wrażliwości artystycznej u dzieci. Dużo koncertuje w Polsce i za granicą. Jestem prostym człowiekiem, przynajmniej takim staram się być. Chciałbym poprzez to co robię odnaleźć siebie: dzięki muzyce, przebywaniu z ludźmi, modlitwie. Wierzę, że to właśnie w prostocie i Miłości leży cały sens mego Prawdziwego JA. Poza grą na akordeonie i całym światem muzycznym uwielbiam poszukiwać i odkrywać, walczyć i zdobywać. Bardzo dotyka mego serca piękno przyrody np. góry czy przestrzeń krajobrazu. Unosi mnie prawdziwa miłość, dobroć, pokora, szacunek. Mam wiele zainteresowań, niektóre z nich to podróżowanie, fotografia, wędkarstwo, ale przede wszystkim odnajdywanie siebie.

Dodano: