Przyszedłeś na Festiwal Nowe Epifanie i zastanawiasz się, czym zajmujemy się na co dzień, gdy akurat nie organizujemy Festiwalu? Świetnie trafiłeś. Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po innych projektach Centrum
NOC MUZEÓW
Już dziś możesz zaplanować sobie z nami warszawską Noc Muzeów, która odbędzie się 13 maja, u nas pod hasłem „(em)PATIO. Piękno wielogłosu”. Tej nocy dziedziniec naszej Kamienicy Artystycznej przy Foksal 11 ożywią m.in. koncert balkonowy i występ Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, instalacja wizualna Mariusza Libla, gra w formie escape roomu i spotkanie z Żywą Biblioteką, które zabiorą Państwa w podróż za fasadę, czasem trudnej, codzienności. Zapraszamy, by odkrywać z nami piękno wielogłosu sztuki i międzyludzkich więzi, wsłuchując się w siebie, drugiego człowieka i naturę. Drogowskazami w naszej nocnej wyprawie będą różnorodność, dialog i empatia.

FESTIWALE
Organizujemy dwa festiwale, które na stałe wpisały się już w kulturalną ofertę Warszawy: Pierwszym jest Interdyscyplinarny Festiwal Wielkopostny Nowe Epifanie, którego 14. edycja odbywa się w Warszawie w dniach 22 lutego – 2 kwietnia 2023 roku. Drugi to październikowy Festiwal Muzyka Pokoju – Muzyka Wiary. W minionym roku na dziedzińcu naszej kamienicy zainicjowaliśmy także letni przegląd filmowy Pod Wspólnym Niebem.

STYPENDIA
Jesteśmy operatorem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II skierowanych do warszawskich uczniów i studentów, którzy mimo trudnych warunków materialnych osiągają dobre wyniki w nauce i są aktywni naukowo, artystycznie, sportowo lub zaangażowani w działania społeczne. Nabór wniosków stypendialnych dla uczniów trwa od 23 czerwca do 31 lipca, a dla studentów od 1 września do 10 października. Stypendyści mogą wziąć udział w Programie Stypendialnym – naszym autorskim programie edukacyjnym, który wspiera ich w rozwoju talentów i pozwala realizować własne projekty. Coroczna „Gra o Wolność” – gra miejska adresowana do rodzin z dziećmi i młodzieży czy prezentowana w 2022 roku wystawa „Ciałość” to przykłady głośnych inicjatyw naszych stypendystów.

SEMINARIA, DEBATY, PUBLIKACJE
Przy wsparciu sieci ekspertów prowadzimy projekty analityczne i badawcze, które czerpią bogactwo i głębię z myśli Jana Pawła II. Pod koniec roku wydaliśmy informator „Warszawa wielu wyznań”, przybliżający warszawskie mniejszości religijne przede wszystkim pracownikom instytucji publicznych, którzy w swojej codziennej pracy, m.in. w urzędach czy szpitalach, spotykają osoby z różnych kręgów kulturowych i wyznaniowych. Opublikowaliśmy także raport „Więzi społeczne w metropolii warszawskiej” stanowiący podsumowanie pierwszej części projektu „Miasto dialogu”. Diagnozujemy w nim współczesne formy ubóstwa i pytamy o cele nowoczesnej, solidarnej wspólnoty. W lutym rozpoczęliśmy nowa odsłona projektu Karol Wojtyła Fellowship – „Na ścieżkach prawdy”. Tym razem zapraszamy do lektury tekstów Karola Wojtyły/Jana Pawła II poświęconych prawdzie i jej znaczeniu w życiu człowieka.

PORTAL JP2ONLINE.PL
Prowadzimy i udostępniamy najobszerniejszą, nowoczesną bazę wiedzy o Janie Pawle II – zbiór dokumentów, materiałów audiowizualnych oraz publikacji.
KONCERTY CHÓRU CENTRUM MYŚLI JANA PAWŁA II
Aktywnie działamy na warszawskiej scenie muzycznej. Trzon repertuarowy chóru stanowią kompozycje współczesnych polskich twórców inspirowane zarówno nauczaniem Jana Pawła II, jak i tematyką świecką. Obecnie trwa nabór do chóru. W styczniu organizujemy akcję PoKolędzie JP2, w ramach której chóry i inne zespoły odwiedzają z kolędą miejsca o utrudnionym dostępie do kultury – domy seniora, szpitale, hospicja czy ośrodki pomocy społecznej.

WOLONTARIAT
W realizację projektów edukacyjnych, społecznych i kulturalnych zaangażowani są wolontariusze, którzy wspierają nas regularnie oraz podczas organizowanych wydarzeń. Możesz dołączyć do naszego zespołu!
