Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Powieść „Mecz o wszystko”

W marcu wydana została powieść „Mecz o wszystko”. Autorka, Katarzyna Matejek, opisuje w niej wydarzenia z życia szkolnego, dla których tłem są słowa Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać”. Postacią przekazującą tę myśl jest trener – człowiek surowy, z zasadami, wymagający, a także skrywający jakąś tajemnicę. Wiadomo o nim niewiele, na kilka lat słuch o nim zaginął, aż w końcu z dnia na dzień wrócił do zawodu. Z kolei bohater, gimnazjalista – po tym, jak wraz z pojawieniem się trenera zostaje w drużynie odsunięty na ławkę rezerwowych – uznaje go za przeciwnika i robi wszystko, aby odkryć przed szkołą wszystkie jego tajemnice.

– Na rynku jest wiele bez wątpienia wartościowych książek dla młodzieży podejmujących problemy, z jakimi się ona zmaga. Zwykle zagadnienia te są podejmowane z perspektywy psychologii. Niewiele jest jednak pozycji, które kształtują postawy życiowe pozwalające odpowiedzialnie wchodzić w dorosłość, a wydaje się to szczególnie ważne w przypadku młodzieży w wieku gimnazjalnym, w okresie buntu i poszukiwań. Książka Matejek ma zatem wymiar uniwersalny: promuje wartości i zasady, którymi można się kierować bez względu na sytuację. Ponadto trafia do nastoletniego czytelnika w sposób dla niego przekonujący, bo odwołujący się do spraw, z którymi na co dzień się spotyka – wyjaśnia Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Opublikowano 15.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.