Powieść „Mecz o wszystko”

W marcu wydana została powieść „Mecz o wszystko”. Autorka, Katarzyna Matejek, opisuje w niej wydarzenia z życia szkolnego, dla których tłem są słowa Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać”. Postacią przekazującą tę myśl jest trener – człowiek surowy, z zasadami, wymagający, a także skrywający jakąś tajemnicę. Wiadomo o nim niewiele, na kilka lat słuch o nim zaginął, aż w końcu z dnia na dzień wrócił do zawodu. Z kolei bohater, gimnazjalista – po tym, jak wraz z pojawieniem się trenera zostaje w drużynie odsunięty na ławkę rezerwowych – uznaje go za przeciwnika i robi wszystko, aby odkryć przed szkołą wszystkie jego tajemnice.

– Na rynku jest wiele bez wątpienia wartościowych książek dla młodzieży podejmujących problemy, z jakimi się ona zmaga. Zwykle zagadnienia te są podejmowane z perspektywy psychologii. Niewiele jest jednak pozycji, które kształtują postawy życiowe pozwalające odpowiedzialnie wchodzić w dorosłość, a wydaje się to szczególnie ważne w przypadku młodzieży w wieku gimnazjalnym, w okresie buntu i poszukiwań. Książka Matejek ma zatem wymiar uniwersalny: promuje wartości i zasady, którymi można się kierować bez względu na sytuację. Ponadto trafia do nastoletniego czytelnika w sposób dla niego przekonujący, bo odwołujący się do spraw, z którymi na co dzień się spotyka – wyjaśnia Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Opublikowano 15.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W listopadzie kontynuujemy nasz projekt „Porozmawiajmy o człowieku”. Uczestników czekają warsztaty pt. „Cisza – prawo czy przywilej?”. Zapraszamy także na debatę „Miasto dialogu”, w ramach której zaprezentowany zostanie raport dotyczący związków religijności i duchowości.
POBIERZ
Publikacją „Świątynia to miejsce spotkania” zapraszamy Was do samodzielnego odkrywania sakralnych przestrzeni, do momentu zatrzymania i indywidualnej zadumy.
Ogłaszamy otwarty nabór tekstów do naszego magazynu „Myśl w Centrum”. Na Wasze teksty czekamy do 15.11.2024 r.
W 51 odcinku podkastu „Słuchając drogi” zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Jarymowiczem, pomysłodawcą i koordynatorem Etnoligi.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.