Dobiegł końca projekt edukacyjny „Poszukiwacze skarbu Jana Pawła II”. Uczniowie z placówek edukacyjnych z całej Polski, przy wsparciu nauczycieli i opiekunów, zrealizowali inicjatywy, których celem była popularyzacja nauczania Papieża-Polaka, ale również integracja społeczności lokalnych wokół dziedzictwa Jana Pawła II.
Dla zainspirowania uczestników projektu wstępem do realizacji inicjatywy były odwiedziny w miastach i miejscowościach, związanych z życiem i działalnością Jana Pawła II. „Poszukiwacze skarbu” odbyli podróż do Krakowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej. Pobyt w Małopolsce był wstępem do kolejnego spotkania w Warszawie, podczas sesji warsztatowych i edukacyjnych.
W przededniu 100-lecia urodzin Karola Wojtyły
– Projekt realizowany był od września do grudnia 2019 r. W ramach inicjatywy przeprowadziliśmy cykl warsztatów tematycznych, podnoszących wiedzę i umiejętności uczestników, jak również podjęliśmy szereg działań, mających przybliżyć postać i nauczanie Jana Pawła II młodzieży z różnych zakątków Polski – podkreśla Dagmara Gortych, koordynatorka projektu.
Młodzież uczestnicząca w projekcie miała okazję spotkania i bliższego poznania w trakcie dwóch zjazdów edukacyjnych: jednego w Małopolsce, a drugiego w Warszawie. W trakcie tych wizyt uczestniczyli w warsztatach organizowanych w trybie weekendowym – będących okazją do integracji, wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń.
– Podczas pierwszego zjazdu edukacyjnego odwiedziliśmy Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Kraków. Celem naszego spotkania było przede wszystkim odwiedziny miejsc, w których dorastał Karol Wojtyła i w których kształtowała się jego tożsamość – podkreśla uczestniczka projektu.
To jest moje miasto Wadowice
Zrozumienie tego, kim był i czego doświadczał będąc młodym człowiekiem, stanowiła ważny aspekt realizacji projektu. Uczestnicy mogli na bazie własnych, osobistych przeżyć, skonfrontować się z wyzwaniami czy problemami, przed jakimi stawał Karol Wojtyła w młodości. W trakcie pierwszego zjazdu uczestnicy mieli również szansę zintegrowania się i poznania idei projektu „Poszukiwacze skarbu Jana Pawła II”. Dla wielu była pierwsza w życiu wizyta w Wadowicach, w Kalwarii Zebrzydowskiej czy w Krakowie. W stolicy Małopolski odbyły się również warsztaty organizowane we współpracy z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Celem tych zajęć było zebranie i podsumowanie dotychczas zdobytej wiedzy o życiu i nauczaniu Papieża-Polaka.
–Dziedzictwo, które pozostawił nam Karol Wojtyła jest nadal żywe i uniwersalne, stąd tak ważne jest właściwe zrozumienie słów wypowiadanych do nas i do młodzieży. Przesłanie papieskie można odczytywać również w kontekście współczesnych wyzwań, przed jakimi stajemy my – dorośli, jak również młodzi ludzie – podkreśla jedna z nauczycielek, uczestnicząca w projekcie.
W poszukiwaniu inspiracji
Podczas drugiego zjazdu, który odbył się w Warszawie, uczniowie i nauczyciele w czasie dwudniowych warsztatów artystycznych (dedukowanych młodzieży) i warsztatów edukacji kulturalnej (dedukowanych opiekunom) mieli okazję rozbudzić swoją kreatywność. Zebrane inspiracje miały w kolejnym etapie posłużyć do poszukiwania sposobów aktywnej i skutecznej promocji i przybliżania nauczania oraz etosu Jana Pawła II. Uczniowie wzięli udział w warsztacie literackim, podczas którego poznali metody budowy fabuły i postaci; różne rodzaje narracji i zasady tworzenia małych form literackich. Wiedza, którą otrzymali podczas zajęć ułatwiła im przygotowanie i realizację w lokalnych społecznościach inicjatyw i przedsięwzięć związanych z osobą Jana Pawła II. Cenną wiedzę dotyczącą tworzenia atrakcyjnych materiałów fotograficznych i audiowizualnych zdobyli podczas kolejnej części zajęć, gdzie dowiedzieli się, w jaki sposób prezentować efekty swojej pracy, zarówno z wykorzystaniem kamery, jak i aparatu fotograficznego.
Istotnym elementem całości projektu były inicjatywy realizowane w społecznościach lokalnych przez poszczególne placówki edukacyjne i zespoły uczestniczące w projekcie. Na bazie zdobytych doświadczeń i w oparciu o nowe umiejętności powstały atrakcyjne materiały filmowe o Janie Pawle II, wystawy fotograficzne upamiętniające Papieża-Polaka i prezentacje artystyczne, inscenizacje oraz przedstawienia na temat dziedzictwa Karola Wojtyły, czy gry terenowe, angażujące i poszerzające wiedzę o Ojcu Świętym. Udało się z wydarzeniami i inicjatywami wyjść poza mury szkolne i dotrzeć do lokalnych społeczności.
Jan Paweł II odnaleziony
– Nauczanie Jana Pawła II zostało na nowo odczytane. Dla wielu młodych Jan Paweł II pozostaje już dzisiaj postacią głęboko historyczną, natomiast uczestnicy naszego projektu udowodnili, że nauczanie i przesłanie płynące z etosu Jana Pawła II jest ważnym elementem podejmowanych przez młodzież inicjatyw – podkreśla koordynatorka projektu – Cieszy nas, że podczas realizacji całości przedsięwzięcia młodzież szukała synergii międzypokoleniowej, pomiędzy tymi którzy doświadczyli obecności Jana Pawła II na co dzień, np. biorąc udział w pielgrzymkach papieskich, jak również tymi, którzy dziś na nowo próbują spojrzeć i odczytać to co zawarł w swoim orędziu i świadectwie życia Papież-Polak.