Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Portal JP2online.pl nominowany do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku!

Portal JP2online.pl – największa baza wiedzy o Janie Pawle II – został nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2020. W 14. edycji plebiscytu portal znalazł się w finałowym gronie 5 najciekawszych propozycji w kategorii „Edukacja”. Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do głosowania na portal, który został udostępniony z okazji ubiegłorocznych 100. urodzin Karola Wojtyły.

LINK DO GŁOSOWANIA

JP2online.pl wystartował w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 18 maja 2020 r. Znalazły się w nim multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie. Jan Paweł II dostępny, w jednym miejscu w Internecie – to cel, który nam przyświecał od początku – mówi Piotr Strasz, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych w Centrum Myśli Jana Pawła II i dodaje – Od początku wszystkie treści były publikowane w polskiej i angielskiej wersji językowej, a już po paru miesiącach udało nam się uruchomić wersję hiszpańsko- i ukraińskojęzyczną. Było to możliwe dzięki współpracy z Instytutami Polskimi w tych krajach. Znaczna część naszych zbiorów jest dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym.

Wśród bogactwa prezentowanych w JP2online.pl zbiorów szczególną uwagę warto zwrócić na multimedialny biogram Karola Wojtyły. Za pomocą grafiki, animacji, nagrań audio, filmów archiwalnych i tekstów przybliża on wydarzenia, osoby i miejsca, które ukształtowały Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Materiały zostały uporządkowane w siedmiu rozdziałach – Lolek, Karol, Kapłan, Wujek, Pasterz, Profesor i Jan Paweł II – ukazując kolejne etapy życia Karola Wojtyły od narodzin do wyboru na papieża. Pogłębione teksty uzupełnione są wspomnieniami świadków – przyjaciół i współpracowników Karola Wojtyły. Atrakcyjna wizualnie prezentacja biografii przyszłego papieża sprawia, że jest on znakomitym materiałem dydaktycznym, dostępnym w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim oraz ukraińskim.
W czerwcu 2021 r. multimedialny biogram Karola Wojtyły za swoje wysokie walory produkcyjne otrzymał prestiżowy tytuł „Honorable Mention” oraz certyfikat „Mobile Excellence” w jednym z najważniejszych konkursów dla web designerów – Awwwards.com.

W portalu JP2online.pl internauci znajdą między innymi: wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Wszystkie zgromadzone materiały są prezentowane w atrakcyjnej oprawie wizualnej, a projekt portalu przygotowany w oparciu o najnowsze trendy technologiczne występujące obecnie na rynku, umożliwia użytkownikom szybką i intuicyjną pracę oraz pogłębianie wiedzy o Karolu Wojtyle.

Udostępnione w portalu zbiory zostały przekazane przez wiele instytucji takich jak: Polskie Radio S.A., Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millennio, Klasztor w Niepokalanowie, Zgromadzenie Księży Sercanów, Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu – Angelicum.

 

Głosowanie trwa!

Wydarzenie Historyczne Roku to prestiżowy plebiscyt organizowany corocznie przez Muzeum Historii Polski. Do finału zakwalifikowało się 15 przedsięwzięć podzielonych na trzy kategorie: Edukacja, Wydarzenie i Wystawa. JP2online jest jednym z pięciu kandydatów w kategorii „Edukacja”. Internetowe głosowanie potrwa do końca sierpnia, a głosy należy oddać w każdej z trzech kategorii. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

 

LINK DO GŁOSOWANIA

—————————————

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym przybliżane jest nauczanie papieża. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy

Centrum Myśli Jana Pawła II

tel. 533 318 541; e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

Opublikowano 08.07.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.