Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Portal JP2online.pl nominowany do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku!

Portal JP2online.pl – największa baza wiedzy o Janie Pawle II – został nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2020. W 14. edycji plebiscytu portal znalazł się w finałowym gronie 5 najciekawszych propozycji w kategorii „Edukacja”. Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do głosowania na portal, który został udostępniony z okazji ubiegłorocznych 100. urodzin Karola Wojtyły.

LINK DO GŁOSOWANIA

JP2online.pl wystartował w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 18 maja 2020 r. Znalazły się w nim multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, teksty papieskie. Jan Paweł II dostępny, w jednym miejscu w Internecie – to cel, który nam przyświecał od początku – mówi Piotr Strasz, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych w Centrum Myśli Jana Pawła II i dodaje – Od początku wszystkie treści były publikowane w polskiej i angielskiej wersji językowej, a już po paru miesiącach udało nam się uruchomić wersję hiszpańsko- i ukraińskojęzyczną. Było to możliwe dzięki współpracy z Instytutami Polskimi w tych krajach. Znaczna część naszych zbiorów jest dostępna do pobrania i wykorzystania w projektach edukacyjnych, badawczych i popularyzatorskich o charakterze niekomercyjnym.

Wśród bogactwa prezentowanych w JP2online.pl zbiorów szczególną uwagę warto zwrócić na multimedialny biogram Karola Wojtyły. Za pomocą grafiki, animacji, nagrań audio, filmów archiwalnych i tekstów przybliża on wydarzenia, osoby i miejsca, które ukształtowały Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Materiały zostały uporządkowane w siedmiu rozdziałach – Lolek, Karol, Kapłan, Wujek, Pasterz, Profesor i Jan Paweł II – ukazując kolejne etapy życia Karola Wojtyły od narodzin do wyboru na papieża. Pogłębione teksty uzupełnione są wspomnieniami świadków – przyjaciół i współpracowników Karola Wojtyły. Atrakcyjna wizualnie prezentacja biografii przyszłego papieża sprawia, że jest on znakomitym materiałem dydaktycznym, dostępnym w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim oraz ukraińskim.
W czerwcu 2021 r. multimedialny biogram Karola Wojtyły za swoje wysokie walory produkcyjne otrzymał prestiżowy tytuł „Honorable Mention” oraz certyfikat „Mobile Excellence” w jednym z najważniejszych konkursów dla web designerów – Awwwards.com.

W portalu JP2online.pl internauci znajdą między innymi: wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich, publikacje tematyczne poświęcone różnym aspektom życia i nauczania papieża, katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych. Wszystkie zgromadzone materiały są prezentowane w atrakcyjnej oprawie wizualnej, a projekt portalu przygotowany w oparciu o najnowsze trendy technologiczne występujące obecnie na rynku, umożliwia użytkownikom szybką i intuicyjną pracę oraz pogłębianie wiedzy o Karolu Wojtyle.

Udostępnione w portalu zbiory zostały przekazane przez wiele instytucji takich jak: Polskie Radio S.A., Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowe w Krakowie, Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Instytut Tertio Millennio, Klasztor w Niepokalanowie, Zgromadzenie Księży Sercanów, Papieski Uniwersytet św. Tomasza z Akwinu – Angelicum.

 

Głosowanie trwa!

Wydarzenie Historyczne Roku to prestiżowy plebiscyt organizowany corocznie przez Muzeum Historii Polski. Do finału zakwalifikowało się 15 przedsięwzięć podzielonych na trzy kategorie: Edukacja, Wydarzenie i Wystawa. JP2online jest jednym z pięciu kandydatów w kategorii „Edukacja”. Internetowe głosowanie potrwa do końca sierpnia, a głosy należy oddać w każdej z trzech kategorii. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

 

LINK DO GŁOSOWANIA

—————————————

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, miejsce spotkań i dialogu, ośrodek, w którym przybliżane jest nauczanie papieża. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa.

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Korzeniewska – Rzecznik prasowy

Centrum Myśli Jana Pawła II

tel. 533 318 541; e-mail: jkorzeniewska@centrumjp2.pl

Opublikowano 08.07.2021

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W Warszawie rozpoczyna się właśnie Warszawski Tydzień Kobiet. To dobra okazja, aby przypomnieć jeden z ważnych tematów, które podjęliśmy w ramach podcastów „Słuchając drogi”
To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu