Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Poród to dopiero początek

Podcast „Słuchając drogi”

Grafika ze zdjęciem Agaty Grużewskiej i podpisem odcinka podcastu Poród to dopiero początek

W debacie publicznej dużo mówi się o porodzie, jednak można odnieść wrażenie, że niewiele jest debaty na temat tego, co po porodzie? Czym jest połóg z perspektywy kobiety-matki oraz mężczyzny-ojca? Z jakimi wyzwaniami zmagają się nowi rodzice? Jak mądrze towarzyszyć kobiecie w tym szczególnym czasie szczęścia, ale i bólu, niepewności oraz jaka w tym jest rola rodziny, przyjaciół? Co może zrobić kobieta, aby ten czas przeżyć dobrze i wzmacniająco?

Na te pytania odpowiada Aneta Grużewska, psycholog, psychoterapeutka, od kilkunastu lat związana z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy między innymi o: micie instynktu macierzyńskiego, głównych lękach kobiet, które zostały matkami, największych błędach mężczyzn w okresie połogu, presji „doskonałego rodzica”, zmianach jakie zachodzą w relacji między mężczyzną a kobietą po narodzinach dziecka oraz o depresji poporodowej i jej objawach.

„Mam nadzieję, że nasza rozmowa uświadomi nam wszystkim szczególność czasu po porodzie i zainspiruje do tego, aby nie bać się szukać pomocy i wsparcia, kiedy tego potrzeba. Bo jak przypomniała nam moja rozmówczyni; W im lepszej kondycji psychicznej są rodzice, w tym lepszej kondycji psychicznej będzie ich dziecko” – mówi Marcin Nowak, autor podcastów „Słuchają drogi”.

___

„Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą nam pomóc żyć z sensem. Pilotażowy cykl składa się z ośmiu rozmów o współczesnym życiu i otaczającej nas rzeczywistości. Ich prowadzącym jest Marcin Nowak – autor projektów kulturalnych i społecznych z obszaru muzyki, filmu, sztuk wizualnych, psychologii i duchowości. Każdy odcinek podcastu ma dedykowaną, autorską treść. Do każdej audycji zostali zaproszeni inni goście, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Materiały do posłuchania skupiają się wokół tematów: kultura cyfrowa, społeczeństwo, rodzina, przyroda, duchowość, psychologia oraz podróże.


Zapraszamy do rozmowy. Dołączcie do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi 

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl.

Posłuchaj

Opublikowano 14.10.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.