Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Poród to dopiero początek

Podcast „Słuchając drogi”

Grafika ze zdjęciem Agaty Grużewskiej i podpisem odcinka podcastu Poród to dopiero początek

W debacie publicznej dużo mówi się o porodzie, jednak można odnieść wrażenie, że niewiele jest debaty na temat tego, co po porodzie? Czym jest połóg z perspektywy kobiety-matki oraz mężczyzny-ojca? Z jakimi wyzwaniami zmagają się nowi rodzice? Jak mądrze towarzyszyć kobiecie w tym szczególnym czasie szczęścia, ale i bólu, niepewności oraz jaka w tym jest rola rodziny, przyjaciół? Co może zrobić kobieta, aby ten czas przeżyć dobrze i wzmacniająco?

Na te pytania odpowiada Aneta Grużewska, psycholog, psychoterapeutka, od kilkunastu lat związana z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy między innymi o: micie instynktu macierzyńskiego, głównych lękach kobiet, które zostały matkami, największych błędach mężczyzn w okresie połogu, presji „doskonałego rodzica”, zmianach jakie zachodzą w relacji między mężczyzną a kobietą po narodzinach dziecka oraz o depresji poporodowej i jej objawach.

„Mam nadzieję, że nasza rozmowa uświadomi nam wszystkim szczególność czasu po porodzie i zainspiruje do tego, aby nie bać się szukać pomocy i wsparcia, kiedy tego potrzeba. Bo jak przypomniała nam moja rozmówczyni; W im lepszej kondycji psychicznej są rodzice, w tym lepszej kondycji psychicznej będzie ich dziecko” – mówi Marcin Nowak, autor podcastów „Słuchają drogi”.

___

„Słuchając drogi” to audycja dla wszystkich, którzy są ciekawi drugiego człowieka, świata i idei, które mogą nam pomóc żyć z sensem. Pilotażowy cykl składa się z ośmiu rozmów o współczesnym życiu i otaczającej nas rzeczywistości. Ich prowadzącym jest Marcin Nowak – autor projektów kulturalnych i społecznych z obszaru muzyki, filmu, sztuk wizualnych, psychologii i duchowości. Każdy odcinek podcastu ma dedykowaną, autorską treść. Do każdej audycji zostali zaproszeni inni goście, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Materiały do posłuchania skupiają się wokół tematów: kultura cyfrowa, społeczeństwo, rodzina, przyroda, duchowość, psychologia oraz podróże.


Zapraszamy do rozmowy. Dołączcie do grupy ludzi ciekawych świata i drugiego człowieka – https://www.facebook.com/groups/sluchajacdrogi 

Jeżeli macie uwagi, pytania albo pomysły na kolejne audycje to zapraszam do kontaktu: mnowak@centrumjp2.pl.

Posłuchaj

Opublikowano 14.10.2020

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.