Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II

Seria Projekt Polska powstała, aby zaprezentować przesłanie Jana Pawła II o Polsce do Polaków w kontekście historycznym, politologicznym, filozoficznym i teologicznym oraz stworzyć forum do dyskusji o tym, jak Polacy rozumieją i podejmują skierowane do nich przesłanie papieża. Dyskusja ta ma charakter nie tyle bieżącej publicystyki, ile poszukiwania tych treści, które w intencji Ojca Świętego winny się przyczynić do kształtowania i rozwoju duchowego dziedzictwa naszego narodu.

Osoby zainteresowane kupnem prosimy o kontakt: centrum@centrumjp2.pl, tel. +48 22 277 53 00

W debacie jako pierwszy zabrał głos Tomasz P. Terlikowski w książce Rzeczpospolita papieska. Autorem drugiego tomu jest Zbigniew Nosowski, który w książce Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II zaprezentował najbardziej charakterystyczne wątki nauczania papieskiego i uszeregował je tak, „aby pokazać, jak Jan Paweł II rozumiał, co znaczy być: człowiekiem, chrześcijaninem – w Kościele, Polakiem-obywatelem oraz uczestniczyć w dialogu”. Projekt Polska potraktował zaś jako „zaproszenie do przemiany najpierw i przede wszystkim własnego serca, następnie najbliższego środowiska, a w efekcie tych obu procesów – również dalszego otoczenia. Dlatego [zaproponował] rachunek sumienia, a nie projekt cywilizacyjny”.

Zbigniew Nosowski, Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2010.

Format: 148×210 mm
Oprawa: miękka
Objętość: 196 str

Patroni medialni
Fronda.pl, Więź, Religia.tv, Dziennik Polski

O autorze

Zbigniew Nosowski (ur. 1961) – publicysta i działacz katolicki. Studiował socjologię i teologię. Od 1989 r. redaktor miesięcznika „Więź”, od 2001 r. –­ redaktor naczelny, obecnie także dyrektor programowy Laboratorium WIĘZI. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie. Od 2002 do 2008 r. konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich. W latach 2007–2009 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, obecnie wiceprzewodniczący. Autor książek Parami do nieba. Małżeńska droga świętości i Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności, współautor licznych książek i programów telewizyjnych, m.in. Dzieci Soboru zadają pytania.

Recenzje

Rachunek sumienia to czas, kiedy przyglądamy się swojemu życiu. Dostrzegamy, co dobrego już czynimy, aby to rozwijać. Pytamy siebie, w czym niedomagamy, by się nawrócić.

W czasach tak wielkich przemian kulturowych myśl Jana Pawła II staje się cenną wskazówką w odkrywaniu tego, jak dziś chrześcijanie mogą świadczyć o Chrystusie w życiu codziennym.

W Polskim rachunku sumienia z Jana Pawła II zostały zaproponowane sugestie do osobistej refleksji oraz do rozważań podczas spotkań w grupach. Dzięki temu książka jest wartościową pomocą w pracy nad sobą oraz w formacji różnych wspólnot.

O. Adam Schulz SJ

Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich

Książka Zbigniewa Nosowskiego to znakomicie prosta instrukcja dla każdego, kto chce dowiedzieć się, o jakim świecie marzył JP2. Celnie dobrane teksty źródłowe, esencjonalny komentarz, mądre pytania do przepracowania. Dla wszystkich, którzy pamięć o JP2 chcieliby zachować nie tylko w sercu, ale też i w głowie – lektura obowiązkowa.

Szymon Hołownia

 

Opublikowano 30.03.2011

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.