Polska na Watykanie – wykład towarzyszący wystawie „Arcydzieła z Watykanu”

14.4.21 / G. 18:00
wizerunek matki boskiej z dzieckiem na żółtym tle, napis "arcydzieła z watykanu, Polska na Watykanie sub specie artistica”; bp Michał Janocha, 14 kwietnia 2021, godz. 18, wykład towarzyszący wystawie"

Historia watykańskich poloników sięga średniowiecza. Choć najwięcej polskich akcentów dotarło do Stolicy Piotrowej za pontyfikatu Jana Pawła II, te najcenniejsze przekazywane były jego poprzednikom już kilkaset lat wcześniej. O tych najsławniejszych, najbardziej egzotycznych, a także tych mniej znanych opowie biskup Michał Janocha w trakcie wykładu pt. „Polska na Watykanie sub specie artistica” towarzyszącego wystawie zorganizowanej przez Zamek Królewski pn. „Arcydzieła z Watykanu”.

W ciągu godzinnej podróży przez kilka wieków dowiemy się między innymi kto i w jakich okolicznościach podarował papieżowi księgę powstałą około 1337 roku, którą dziś śmiało można porównać do komiksu? Co znajdujące się na Watykanie poloniki mają wspólnego z Chinami? Na cześć której Polki papież Benedykt XIV wydał monetę z jej wizerunkiem? U kogo spowiadał się Juliusz Słowacki? Jak nazywała się polska artystka miniatur, która zaprojektowała dla Watykanu ponad sto znaczków?

Zapraszamy w fascynującą podróż po zakamarkach polsko-watykańskiej historii sztuki już 14 kwietnia 2021 roku o godzinie 18.00. Wykład odbędzie się online na Facebooku oraz YouTube.

Centrum Myśli Jana Pawła II jest partnerem wykładów towarzyszących wystawie. Więcej o wykładach: LINK

Dodano: