Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Podsumowanie wydarzeń związanych z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

W roku 2019 obchodziliśmy 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – wydarzenia, które w opinii wielu historyków było początkiem końca komunizmu w Polsce i całej Europie Wschodniej.

Papież był przekonany, że sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe. Pielgrzymka z 1979 r. rozpoczyna swoisty przełom kulturowy, pokazujący Polakom, iż narzucona im siłą władza socjalistyczna nie ma większości, a dodatkowo reprezentuje wartości obce kulturze polskiej. Mobilizacja religijna Polaków, fakt, iż papieża zobaczyło bezpośrednio 5 milionów osób, a około 12-14 milionów w telewizji sprawiła, iż dostrzegli i poczuli oni swoją kulturową jedność i obcość władzy.

Poniżej prezentujemy raport merytoryczny podsumowujący wydarzenia organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z Narodowym Centrum Kultury w związku z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Pobierz

Opublikowano 09.10.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.