Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Podsumowanie wydarzeń związanych z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

W roku 2019 obchodziliśmy 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – wydarzenia, które w opinii wielu historyków było początkiem końca komunizmu w Polsce i całej Europie Wschodniej.

Papież był przekonany, że sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe. Pielgrzymka z 1979 r. rozpoczyna swoisty przełom kulturowy, pokazujący Polakom, iż narzucona im siłą władza socjalistyczna nie ma większości, a dodatkowo reprezentuje wartości obce kulturze polskiej. Mobilizacja religijna Polaków, fakt, iż papieża zobaczyło bezpośrednio 5 milionów osób, a około 12-14 milionów w telewizji sprawiła, iż dostrzegli i poczuli oni swoją kulturową jedność i obcość władzy.

Poniżej prezentujemy raport merytoryczny podsumowujący wydarzenia organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II wspólnie z Narodowym Centrum Kultury w związku z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Pobierz

Opublikowano 09.10.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.