POD WSPÓLNYM NIEBEM – Letni przegląd filmowy w Warszawie

13.7.22 / G. 20:15

Poznawaj kino, na leżakach i z międzykulturowej perspektywy!

Już 13 lipca startuje przegląd filmowy POD WSPÓLNYM NIEBEM. W każdą środę lata o godzinie 20:15 na dziedzińcu naszej kamienicy przy ul. Foksal 11 będzie można obejrzeć filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii –  krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. W repertuarze aż dziewięć nowych produkcji (2017-2021), w tym tytuły nieznane dotąd polskiej publiczności, jak np. „The Great Indian Kitchen” w reż. Jeo Baby. Przed seansami – o godzinie 20:15 zapraszamy do rozmowy z zaproszonymi twórcami i ekspertami, którzy przybliżą nam każdy z filmów i krajów.

Głównym tematem programu filmowego jest współczesny krajobraz społeczno-kulturowy Ukrainy, Białorusi, Indii i Gruzji. Ideą przewodnią zaś zapewnienie przestrzeni dla międzykulturowego dialogu z nowymi mieszkańcami stolicy, oraz spotkania ponad podziałami i stereotypami.

Plan spotkania:

  • 20:15 – rozmowa z zaproszonymi gośćmi
  • 21:00 – seans filmowy

Przegląd zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School.

Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m. in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na Innego.

WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY JEST BEZPŁATNE!

 

REPERTUAR LIPIEC


13 LIPCA | UKRAINA
20:15 WPROWADZENIE EKSPERTA | 21:00 SEANS FILMOWY

ATLANTYDA (2019)
reż. Walentyn Wasjanowycz
fabularny, 108’
Obsada: Vasyl Antoniak, Ludmiła Biłeka, Andrij Rymaruk

Wschodnia Ukraina, niedaleka przyszłość. Pustynia nienadająca się do zamieszkania przez ludzi. Siergiej, były żołnierz cierpiący na zespół stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć. Czy w końcu nauczy się żyć bez wojennej traumy i zaakceptuje siebie takim, jakim jest?
Zobacz zwiastun.

20 LIPCA | INDIE
20:15 WPROWADZENIE EKSPERTA | 21:00 SEANS FILMOWY

PEWNEGO RAZU W KALKUCIE (2021)
reż. Aditya Vikram Sengupta
fabularny, 131’
Obsada: Sreelekha Mitra, Satrajit Sarkar, Arindam Ghosh, Shayak Roy, Bratya Basu

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film opowiadający o życiu pogrążonej w żałobie matki i żony w separacji, próbujących desperacko odnaleźć nową tożsamość, miłość i niezależność.
Oniryczny nastrój tego cichego, ale epickiego dzieła, który Sengupta oparł na historiach prawdziwych ludzi i miejsc ze swojego rodzinnego miasta, znakomicie rymuje się ze „Spragnionymi miłości” Wong Kar Waia. Warto się w ten świat zanurzyć, wciągnąć w płuca zapach nocnej Kalkuty, poznać jej tajemnice.
Zobacz zwiastun.

27 LIPCA | GRUZJA
20:15 WPROWADZENIE EKSPERTA | 21:00 SEANS FILMOWY

CO WIDZIMY, PATRZĄC W NIEBO? (2021)
reż. Alexandre Koberidze
fabularny, 150’
Obsada: Irina Chelidze, Giorgi Ambroładze, Vakhtang Panchulidze, Ani Karseładze

Lato, piękne, prastare gruzińskie miasto Kutaisi. Na Lisę i Giorgiego, parę u progu miłości, spada klątwa – we śnie przechodzą tajemniczą przemianę i następnego dnia widzą w lustrze obcą, nie swoją twarz. Gdy przychodzą na umówione spotkanie, nie mogą się rozpoznać. Los jednak chce, by pozostali blisko siebie.
Zobacz zwiastun.

REPERTUAR SIERPIEŃ


3 SIERPNIA | BIAŁORUŚ
20:15 WPROWADZENIE EKSPERTA | 21:00 SEANS FILMOWY

CZYSTA SZTUKA (2019)
reż. Maksim Szwed
dokument, 51’

Zagadkowy artysta zjawia się w różnych częściach Mińska. Rozkłada płótno i zaczyna malować. Spod jego pędzla wychodzą tajemnicze figury geometryczne, prostokąty i kwadraty… Na ulicach miasta toczy się życie. Zaciekawieni przechodnie spontanicznie podchodzą do malarza i pytają, co tworzy. Mężczyzna nie zdradza tajemnicy, w odpowiedzi pytając, co sami widzą na płótnie. Krok po kroku coraz bliżej poznajemy artystę. To Zahar Cudin, jeden z bardziej obiecujących białoruskich malarzy. Czym są prostokąty i kwadraty, które maluje i dlaczego to robi…? Rozwiązanie zagadki dla wielu będzie zaskoczeniem.

EPITAFIUM (2020)
reż. Wiktar Aśliuk
dokument, 28’

Białoruska nekropolia. Dla jednych to miejsce spotkań ze zmarłymi bliskimi, przestrzeń skupienia i modlitwy, nieliczni poszukują śladów przeszłości, niektórzy spacerują, a jeszcze inni spędzają czas na… rodzinnym biesiadowaniu. Obok spacerowiczów i kontemplujących między grobami czasem przemykają koty, a z drzew wyglądają wiewiórki. Pogrążony w śmiertelnej ciszy cmentarz czasami ożywa, a wszystkiemu przyglądają się zatrzymane w czasie portrety nagrobne.
Zobacz zwiastun.

SOYKA (2021)
reż. Anastasiya Serhiyenia
short, 15’

Białoruska emigrantka Anna żyje pod nieustanną presją i podejmuje zazwyczaj desperackie kroki, by zrealizować swoje twórcze marzenia i odnieść sukces w Nowym Jorku. Jednocześnie, tworzy alternatywną historię swojego życia by zaimponować, mieszkającej wciąż w Białorusi, babci.
Zobacz zwiastun.

10 SIERPNIA | INDIE
20:15 WPROWADZENIE EKSPERTA | 21:00 SEANS FILMOWY

THE GREAT INDIAN KITCHEN (2021)
reż. Jeo Baby
fabularny, 100’
Obsada: Nimisha Sajayan, Suraj Venjaramoodu, T. Suresh Babu, Ajitha V.M.

Historia świeżo poślubionej kobiety, wykształconej tancerki, która stara się być uległą żoną w zaaranżowanym małżeństwie z nauczycielem z tradycyjnej hinduskiej rodziny. Z czasem, gdy pierwsze zauroczenie mija, wydarzenia zaczynają przybierać niespodziewany obrót.
Zobacz zwiastun.

17 SIERPNIA | UKRAINA
20:15 WPROWADZENIE EKSPERTA | 21:00 SEANS FILMOWY

OLGA (2021)
reż. Elie Grappe
fabularny, 85’
Obsada: Nastia Budiaszkina, Sabrina Rubtsowa, Jérôme Martin

Rok 2013 – Olga, utalentowana i pełna pasji 15-letnia ukraińska gimnastyczka, która niedawno przybyła do Szwajcarii stara się o miejsce w Narodowym Centrum Sportu. Kiedy w Kijowie wybucha bunt Euromajdanu, w którym biorą udział także jej krewni, ukraińska rewolucja wkracza z impetem w jej życie i wstrząsa wszystkim.
Zobacz zwiastun.

24 SIERPNIA | GRUZJA
20:15 WPROWADZENIE EKSPERTA | 21:00 SEANS FILMOWY

BRIGHTON 4th (2021)
reż. Levan Koguashvili
fabularny, 95’
Obsada: Lewan Tediaszwili, Kachi Kałsadze, Nadieżda Michałkowa

Kachi, były gruziński zapaśnik, rusza w podróż z Tbilisi do Brighton Beach na Brooklynie, aby pomóc swojemu synowi Soso uporać się z hazardowym długiem, co prowadzi do sytuacji równie często komicznych, co tragicznych.
Nagrody:
Gruzińki kandydat do Oscara 2022
Najlepszy międzynarodowy film fabularny – TRIBECA FILM FESTIVAL.
Zobacz zwiastun.

31 SIERPNIA | BIAŁORUŚ
20:15 WPROWADZENIE EKSPERTA | 21:00 SEANS FILMOWY

KRYSZTAŁ (2018)
reż. Daria Żuk
fabularny, 95’
Obsada: Alina Nasibullina, Iwan Mulin, Anastasia Garvey

Historia Eweliny — młodej Białorusinki, która marzy o przeprowadzce do Chicago, gdzie mogłaby rozwijać swoje pasje związane z muzyką house. Choć uzyskanie wizy do USA to trudne przedsięwzięcie, zdeterminowana by opuścić kraj dziewczyna podejmuje ryzyko i na czarnym rynku kupuje oświadczenie pracodawcy o gotowości do zatrudnienia. „Kryształ” to opowieść o kobiecie, ale i społeczeństwie, które wyczekuje lepszej przyszłości, i gdzie pojęcia własnej tożsamości i przynależności wciąż jeszcze nie zostały zdefiniowanie.
Zobacz zwiastun.

REPERTUAR WRZESIEŃ


7 WRZEŚNIA | PREZENTACJA ETIUD I KRÓTKICH METRAŻY

Prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów polskich szkół filmowych i kursów Wajda School.

___________
Partnerami Przeglądu są: Wajda School, Fundacja dla Wolności, Fundacja Inna Przestrzeń, Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy, Białoruski Dom, Ukraina! FF, One Caucasus, Transkaukazja, EPSON

Patroni medialni: TVP KULTURA, Miesięcznik KINO, FilmWeb, IMI Radio, Życie Śródmieścia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dodano: