POD WSPÓLNYM NIEBEM – Letni przegląd filmowy w Warszawie

Plakat Pod wspólnym niebem 2022

english | українська | беларуская | हिन्दी | ქართული

Poznawaj kino, na leżakach i z międzykulturowej perspektywy!

13 lipca wystartował letni przegląd filmowy POD WSPÓLNYM NIEBEM. W każdą środę lata o godzinie 20:15 na dziedzińcu naszej kamienicy przy ul. Foksal 11 będzie można obejrzeć filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii –  krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. W repertuarze aż dziewięć nowych produkcji (2017-2021), w tym tytuły nieznane dotąd polskiej publiczności, jak np. „The Great Indian Kitchen” w reż. Jeo Baby. Spotkania rozpoczynać będziemy o 20:15 rozmową  z zaproszonymi twórcami i ekspertami, którzy przybliżą nam każdy z filmów i krajów.

Głównym tematem programu filmowego jest współczesny krajobraz społeczno-kulturowy Ukrainy, Białorusi, Indii i Gruzji. Ideą przewodnią zaś zapewnienie przestrzeni dla międzykulturowego dialogu z nowymi mieszkańcami stolicy, oraz spotkania ponad podziałami i stereotypami.

Plan najbliższego spotkania – 7 września:

  • 20:15 – rozmowa z prof. Katarzyną Taras i Timurem Jaszczenko o kształceniu filmowców-obcokrajowców w szkołach filmowych, ich dorobku, specyfice i wartości artystycznego spojrzenia z zewnątrz oraz wpływie na polską kulturę filmową;
  • 21:00 – prezentacja etiud i krótkich metraży studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi i kursów Wajda School z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Polski.

Przegląd zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi i kursów Wajda School.

Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m. in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na Innego.

  • Granica dzieli. Pogranicze łączy – rozmowa Marcina Nowaka z ks. Stefanem Batruchem – proboszczem Parafii Grekokatolickiej w Lublinie oraz Prezesem Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza o ludziach pogranicza, czyli osobach o różnych tożsamościach, wyrwanych ze swoich korzeni.
  • O migracjach w cieniu wojny – rozmowa Marcina Nowaka z dr Martą Pachocką – kierowniczką Zespołu Polityk Migracyjnych, badaczką Ośrodka Badań nad Migracjami UW i adiunktem w Katedrze Studiów Politycznych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH. Rozmówcy przyglądają się kilku niezwykle ciekawym projektom Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Jednym z nich jest projekt Cudzoziemcy – warszawiacy, dotyczący działań integracyjnych i wspierających cudzoziemców i cudzoziemki.  Rozmawiaj także o wyzwaniach i problemach związanych z migracjami spowodowanymi obecną sytuacją w Ukrainie. Oraz o trzech fazach pomocy, której udzielamy naszym sąsiadom.

WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY JEST BEZPŁATNY!

REPERTUAR LIPIEC


13 LIPCA | UKRAINA
20:15 ROZMOWA Z BEATĄ BIEROŃSKĄ-LACH O FILMIE I KINIE UKRAIŃSKIM
21:00 SEANS FILMOWY

ATLANTYDA (2019)
reż. Walentyn Wasjanowycz
fabularny, 108’
Obsada: Vasyl Antoniak, Ludmiła Biłeka, Andrij Rymaruk

Wschodnia Ukraina, niedaleka przyszłość. Pustynia nienadająca się do zamieszkania przez ludzi. Siergiej, były żołnierz cierpiący na zespół stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć. Czy w końcu nauczy się żyć bez wojennej traumy i zaakceptuje siebie takim, jakim jest?
Zobacz zwiastun.

20 LIPCA | INDIE
19:00 – BILARD INDYJSKI CARROM – POZNANIE ZASAD I ROZGRYWKI
20:15 ROZMOWA Z PAULINĄ WILK O KULTURZE I SPOŁECZEŃSTWIE INDII | 21:00 SEANS FILMOWY

PEWNEGO RAZU W KALKUCIE (2021)
reż. Aditya Vikram Sengupta
fabularny, 131’
Obsada: Sreelekha Mitra, Satrajit Sarkar, Arindam Ghosh, Shayak Roy, Bratya Basu

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film opowiadający o życiu pogrążonej w żałobie matki i żony w separacji, próbujących desperacko odnaleźć nową tożsamość, miłość i niezależność.
Oniryczny nastrój tego cichego, ale epickiego dzieła, który Sengupta oparł na historiach prawdziwych ludzi i miejsc ze swojego rodzinnego miasta, znakomicie rymuje się ze „Spragnionymi miłości” Wong Kar Waia. Warto się w ten świat zanurzyć, wciągnąć w płuca zapach nocnej Kalkuty, poznać jej tajemnice.
Zobacz zwiastun.

27 LIPCA | GRUZJA
18:30 – ROZMOWA Z WITKIEM HEBANOWSKIM I LUDE RENO O FESTIWALU ONE CAUCASUS
20:15 – ROZMOWA Z WOJCIECHEM GÓRECKIM O SPOŁECZEŃSTWIE GRUZJI Z DZISIEJSZEJ PERSPEKTYWY | 21:00 SEANS FILMOWY

CO WIDZIMY, PATRZĄC W NIEBO? (2021)
reż. Alexandre Koberidze
fabularny, 150’
Obsada: Irina Chelidze, Giorgi Ambroładze, Vakhtang Panchulidze, Ani Karseładze

Lato, piękne, prastare gruzińskie miasto Kutaisi. Na Lisę i Giorgiego, parę u progu miłości, spada klątwa – we śnie przechodzą tajemniczą przemianę i następnego dnia widzą w lustrze obcą, nie swoją twarz. Gdy przychodzą na umówione spotkanie, nie mogą się rozpoznać. Los jednak chce, by pozostali blisko siebie.
Zobacz zwiastun.

REPERTUAR SIERPIEŃ


3 SIERPNIA | BIAŁORUŚ
19:40 – MUZEUM WOLNEJ BIAŁORUSI /ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM/
20:15 – ROZMOWA Z WOJCIECHEM KONOŃCZUKIEM I ALESIEM ZAREMBIUKIEM | 21:00 SEANS FILMOWY

CZYSTA SZTUKA (2019)
reż. Maksim Szwed
dokument, 51’

Zagadkowy artysta zjawia się w różnych częściach Mińska. Rozkłada płótno i zaczyna malować. Spod jego pędzla wychodzą tajemnicze figury geometryczne, prostokąty i kwadraty… Na ulicach miasta toczy się życie. Zaciekawieni przechodnie spontanicznie podchodzą do malarza i pytają, co tworzy. Mężczyzna nie zdradza tajemnicy, w odpowiedzi pytając, co sami widzą na płótnie. Krok po kroku coraz bliżej poznajemy artystę. To Zahar Cudin, jeden z bardziej obiecujących białoruskich malarzy. Czym są prostokąty i kwadraty, które maluje i dlaczego to robi…? Rozwiązanie zagadki dla wielu będzie zaskoczeniem.

EPITAFIUM (2020)
reż. Wiktar Aśliuk
dokument, 28’

Białoruska nekropolia. Dla jednych to miejsce spotkań ze zmarłymi bliskimi, przestrzeń skupienia i modlitwy, nieliczni poszukują śladów przeszłości, niektórzy spacerują, a jeszcze inni spędzają czas na… rodzinnym biesiadowaniu. Obok spacerowiczów i kontemplujących między grobami czasem przemykają koty, a z drzew wyglądają wiewiórki. Pogrążony w śmiertelnej ciszy cmentarz czasami ożywa, a wszystkiemu przyglądają się zatrzymane w czasie portrety nagrobne.
Film został wyprodukowany przez TV Belsat.
Zobacz zwiastun.

SOYKA (2021)
reż. Anastasiya Serhiyenia
short, 15’

Białoruska emigrantka Anna żyje pod nieustanną presją i podejmuje zazwyczaj desperackie kroki, by zrealizować swoje twórcze marzenia i odnieść sukces w Nowym Jorku. Jednocześnie, tworzy alternatywną historię swojego życia by zaimponować, mieszkającej wciąż w Białorusi, babci.
Zobacz zwiastun.

10 SIERPNIA | INDIE
19:00 – BILARD INDYJSKI CARROM – POZNANIE ZASAD I ROZGRYWKI!
20:15 ROZMOWA Z PAULINĄ WILK O SYTUACJI KOBIET W INDIACH, ZWYCZAJACH I KUCHNI INDYJSKIEJ
21:00 SEANS FILMOWY

THE GREAT INDIAN KITCHEN (2021)
reż. Jeo Baby
fabularny, 100’
Obsada: Nimisha Sajayan, Suraj Venjaramoodu, T. Suresh Babu, Ajitha V.M.

Historia świeżo poślubionej kobiety, wykształconej tancerki, która stara się być uległą żoną w zaaranżowanym małżeństwie z nauczycielem z tradycyjnej hinduskiej rodziny. Z czasem, gdy pierwsze zauroczenie mija, wydarzenia zaczynają przybierać niespodziewany obrót.
Zobacz zwiastun.

17 SIERPNIA | UKRAINA
20:15ROZMOWA Z MICHAŁEM POTOCKIM
21:00 – SEANS FILMOWY

OLGA (2021)
reż. Elie Grappe
fabularny, 85’
Obsada: Nastia Budiaszkina, Sabrina Rubtsowa, Jérôme Martin

Rok 2013 – Olga, utalentowana i pełna pasji 15-letnia ukraińska gimnastyczka, która niedawno przybyła do Szwajcarii stara się o miejsce w Narodowym Centrum Sportu. Kiedy w Kijowie wybucha bunt Euromajdanu, w którym biorą udział także jej krewni, ukraińska rewolucja wkracza z impetem w jej życie i wstrząsa wszystkim.
Zobacz zwiastun.

24 SIERPNIA | GRUZJA
20:15ROZMOWA Z WOJCIECHEM GÓRECKIM O GRUZIŃSKICH OBYCZAJACH I TRADYCJACH ORAZ POWODACH ROSNĄCEJ MIGRACJI
21:00 – SEANS FILMOWY

BRIGHTON 4th (2021)
reż. Levan Koguashvili
fabularny, 95’
Obsada: Lewan Tediaszwili, Kachi Kałsadze, Nadieżda Michałkowa

Kachi, były gruziński zapaśnik, rusza w podróż z Tbilisi do Brighton Beach na Brooklynie, aby pomóc swojemu synowi Soso uporać się z hazardowym długiem, co prowadzi do sytuacji równie często komicznych, co tragicznych.
Nagrody:
Gruziński kandydat do Oscara 2022
Najlepszy międzynarodowy film fabularny – TRIBECA FILM FESTIVAL.
Zobacz zwiastun.

31 SIERPNIA | BIAŁORUŚ
20:15 ROZMOWA Z MICHAŁEM POTOCKIM O POWODACH EMIGRACJI Z BIAŁORUSI DO POLSKI
21:00 SEANS FILMOWY

KRYSZTAŁ (2018)
reż. Daria Żuk
fabularny, 95’
Obsada: Alina Nasibullina, Iwan Mulin, Anastasia Garvey

Historia Eweliny — młodej Białorusinki, która marzy o przeprowadzce do Chicago, gdzie mogłaby rozwijać swoje pasje związane z muzyką house. Choć uzyskanie wizy do USA to trudne przedsięwzięcie, zdeterminowana by opuścić kraj dziewczyna podejmuje ryzyko i na czarnym rynku kupuje oświadczenie pracodawcy o gotowości do zatrudnienia. „Kryształ” to opowieść o kobiecie, ale i społeczeństwie, które wyczekuje lepszej przyszłości, i gdzie pojęcia własnej tożsamości i przynależności wciąż jeszcze nie zostały zdefiniowanie.
Zobacz zwiastun.

REPERTUAR WRZESIEŃ


7 WRZEŚNIA | PREZENTACJA ETIUD I KRÓTKICH METRAŻY
20:15ROZMOWA O KSZTAŁCENIU FILMOWCÓW-OBCOKRAJOWCÓW W SZKOŁACH FILMOWYCH, ICH DOROBKU, SPECYFICE I WARTOŚCI ARTYSTYCZNEGO SPOJRZENIA Z ZEWNĄTRZ ORAZ WPŁYWIE NA POLSKĄ SZTUKĘ FILMOWĄ
21:00 – PREZENTACJA ETIUD I KRÓTKICH METRAŻY STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI I KURSÓW WAJDA SCHOOL

MANU I KAPUSTA (2012)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Oleksandr Pozdnyakov, 10′ (short) – UKRAINA
Obsada: Alina Nasibullina, Iwan Mulin, Anastasia Garvey

Symboliczna historia o strachu przed największym marzeniem w życiu. Spotkanie ze swoją drugą połową, sam na sam i miłość, która znika szybciej niż się pojawiła. Śmierć i życie. I chleb codzienny – w postaci kapusty. W filmie wykorzystano tradycyjne ludowe pieśni: Besena Rowena i Janczik, Janczik, zaś niezwykle piękne zdjęcia zrealizowano na Półwyspie Krymskim

SASZA (2019)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Aliaksandr Tsymbaliuk, 13′ (short) – BIAŁORUŚ

Związek Radziecki, przełom lat 70/80. Sasza, dziewczyna, która jest wychowywana w sierocińcu, trafia na weekend do bogatego domu starszych ludzi, którzy pragną ją zaadoptować. Dziewczyna nie jest w stanie zaakceptować ciepła i opiekuńczości potencjalnych rodziców zastępczych. Nie radzi sobie emocjonalnie z zaistniałą sytuacją, co powoduje jej powrót do sierocińca.

OKNO Z WIDOKIEM NA ŚCIANĘ (2019)
Wajda School i Studio Munka
reż. Kobas Laksa, 25’ (dokument) – POLSKA

Larysa i Borys, emigranci z Ukrainy, razem wychowują synka Mitię. Próbują pogodzić życie prywatne i zawodowe. Larysa gra na flecie i stara się dostać do orkiestry miejscowej filharmonii, a Borys jest ulicznym mimem. Tragiczny wypadek sprawia, że będą zmuszeni przedefiniować swoją wizję przyszłości.

FOOLS GOLD (2021)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Shailesh Singh, 17″ (short) – INDIE

Rok 2020, wirus przejął świat, ludzie masowo wymierają, gospodarka upada (albo przynajmniej tak się to przedstawia). Bezrobocie jest wciąż aktualnym i ignorowanym problemem. W takich czasach coś wydarzyło się w mieście zwanym Łodzią: mówią, że skała spadła z nieba i zabiła bezdomnego. Później, przez przypadek, znajduje ją dwóch zwyczajnych chłopaków – Miłosz i Tomek. Historia pokazuje absurd czasów, w których żyjemy – gdzie wszystko i nic nie ma znaczenia.

ARBUZ (2012)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Vahtang Tato Kotetishvili, 11’ (short) – GRUZJA

Gdzieś na uboczu, z dala od miejskich arterii, mężczyzna rozkłada swoje stoisko z arbuzami. Nieliczni lokalni kierowcy przejeżdżają bez wzruszenia. Tylko turyści zatrzymują się, by zrobić sobie zdjęcie z osobliwą atrakcją. Taki biznes nie może być dochodowy, a jakby tego było mało, po drugiej stronie szutrowej drogi zjawia się konkurencja.

RAISA (2020)
Wajda School i Studio Munka
reż. Dorota Migas-Mazur, 21’ (dokument) – POLSKA

Portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczeńska kobieta ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.

KURA (2010)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Timur Jaszczenko, 10’ (short) – UKRAINA
Obsada: Irek Grzyb, Ania Gontarczyk, Grzegorz Krawiec, Jozephine.

Krotki film o samotności, miłości i kurze.

<

KURA (2010)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Timur Jaszczenko, 10’ (short) – UKRAINA
Obsada: Irek Grzyb, Ania Gontarczyk, Grzegorz Krawiec, Jozephine.

Krotki film o samotności, miłości i kurze.

<

Opublikowano 21.06.2022

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POBIERZ
Już jest trzeci numer magazynu „Myśl w Centrum”. Tym razem podejmujemy temat migracji.
Już jest nowy odcinek naszego podcastu „Słuchając drogi”. Przygotowaliśmy go specjalnie na obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka.
STUDENCI
Drodzy studenci, poznaliśmy wyniki naboru wniosków stypendialnych! Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym stypendystom. Doceniamy Wasze osiągnięcia uczelniane oraz aktywność pozauczelnianą i zachęcamy do dalszej nauki i rozwoju!
Do 6 grudnia przyjmujemy zgłoszenia do projektu PoKolędzie JP2. Z kolei w ramach Tygodnia Praw Człowieka przygotowaliśmy dla Was pokazy filmowe i dedykowane tej tematyce podcasty. Nie zabraknie również wydarzeń dla naszych stypendystów.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.