english | українська | беларуская | हिन्दी | ქართული
Poznawaj kino, na leżakach i z międzykulturowej perspektywy!
13 lipca wystartował letni przegląd filmowy POD WSPÓLNYM NIEBEM. W każdą środę lata o godzinie 20:15 na dziedzińcu naszej kamienicy przy ul. Foksal 11 będzie można obejrzeć filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii – krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców Warszawy. W repertuarze aż dziewięć nowych produkcji (2017-2021), w tym tytuły nieznane dotąd polskiej publiczności, jak np. „The Great Indian Kitchen” w reż. Jeo Baby. Spotkania rozpoczynać będziemy o 20:15 rozmową z zaproszonymi twórcami i ekspertami, którzy przybliżą nam każdy z filmów i krajów.
Głównym tematem programu filmowego jest współczesny krajobraz społeczno-kulturowy Ukrainy, Białorusi, Indii i Gruzji. Ideą przewodnią zaś zapewnienie przestrzeni dla międzykulturowego dialogu z nowymi mieszkańcami stolicy, oraz spotkania ponad podziałami i stereotypami.
Plan najbliższego spotkania – 7 września:
- 20:15 – rozmowa z prof. Katarzyną Taras i Timurem Jaszczenko o kształceniu filmowców-obcokrajowców w szkołach filmowych, ich dorobku, specyfice i wartości artystycznego spojrzenia z zewnątrz oraz wpływie na polską kulturę filmową;
- 21:00 – prezentacja etiud i krótkich metraży studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi i kursów Wajda School z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Polski.
Przegląd zakończy prezentacja etiud i krótkich metraży, zrealizowanych przez studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi i kursów Wajda School.
Wydarzeniu towarzyszy cykl podcastów podejmujący m. in. tematykę edukacji międzykulturowej, duchowych korzeni wielokulturowości i wrażliwości na Innego.
- Granica dzieli. Pogranicze łączy – rozmowa Marcina Nowaka z ks. Stefanem Batruchem – proboszczem Parafii Grekokatolickiej w Lublinie oraz Prezesem Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza o ludziach pogranicza, czyli osobach o różnych tożsamościach, wyrwanych ze swoich korzeni.
- O migracjach w cieniu wojny – rozmowa Marcina Nowaka z dr Martą Pachocką – kierowniczką Zespołu Polityk Migracyjnych, badaczką Ośrodka Badań nad Migracjami UW i adiunktem w Katedrze Studiów Politycznych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH. Rozmówcy przyglądają się kilku niezwykle ciekawym projektom Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Jednym z nich jest projekt Cudzoziemcy – warszawiacy, dotyczący działań integracyjnych i wspierających cudzoziemców i cudzoziemki. Rozmawiaj także o wyzwaniach i problemach związanych z migracjami spowodowanymi obecną sytuacją w Ukrainie. Oraz o trzech fazach pomocy, której udzielamy naszym sąsiadom.
WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY JEST BEZPŁATNY!
REPERTUAR LIPIEC
13 LIPCA | UKRAINA
20:15 ROZMOWA Z BEATĄ BIEROŃSKĄ-LACH O FILMIE I KINIE UKRAIŃSKIM
21:00 SEANS FILMOWY
ATLANTYDA (2019)
reż. Walentyn Wasjanowycz
fabularny, 108’
Obsada: Vasyl Antoniak, Ludmiła Biłeka, Andrij Rymaruk
Wschodnia Ukraina, niedaleka przyszłość. Pustynia nienadająca się do zamieszkania przez ludzi. Siergiej, były żołnierz cierpiący na zespół stresu pourazowego, ma problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. Przyłącza się do ochotniczej misji Czarny Tulipan, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć. Czy w końcu nauczy się żyć bez wojennej traumy i zaakceptuje siebie takim, jakim jest?
Zobacz zwiastun.
20 LIPCA | INDIE
19:00 – BILARD INDYJSKI CARROM – POZNANIE ZASAD I ROZGRYWKI
20:15 ROZMOWA Z PAULINĄ WILK O KULTURZE I SPOŁECZEŃSTWIE INDII | 21:00 SEANS FILMOWY
PEWNEGO RAZU W KALKUCIE (2021)
reż. Aditya Vikram Sengupta
fabularny, 131’
Obsada: Sreelekha Mitra, Satrajit Sarkar, Arindam Ghosh, Shayak Roy, Bratya Basu
Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film opowiadający o życiu pogrążonej w żałobie matki i żony w separacji, próbujących desperacko odnaleźć nową tożsamość, miłość i niezależność.
Oniryczny nastrój tego cichego, ale epickiego dzieła, który Sengupta oparł na historiach prawdziwych ludzi i miejsc ze swojego rodzinnego miasta, znakomicie rymuje się ze „Spragnionymi miłości” Wong Kar Waia. Warto się w ten świat zanurzyć, wciągnąć w płuca zapach nocnej Kalkuty, poznać jej tajemnice.
Zobacz zwiastun.
27 LIPCA | GRUZJA
18:30 – ROZMOWA Z WITKIEM HEBANOWSKIM I LUDE RENO O FESTIWALU ONE CAUCASUS
20:15 – ROZMOWA Z WOJCIECHEM GÓRECKIM O SPOŁECZEŃSTWIE GRUZJI Z DZISIEJSZEJ PERSPEKTYWY | 21:00 SEANS FILMOWY
CO WIDZIMY, PATRZĄC W NIEBO? (2021)
reż. Alexandre Koberidze
fabularny, 150’
Obsada: Irina Chelidze, Giorgi Ambroładze, Vakhtang Panchulidze, Ani Karseładze
Lato, piękne, prastare gruzińskie miasto Kutaisi. Na Lisę i Giorgiego, parę u progu miłości, spada klątwa – we śnie przechodzą tajemniczą przemianę i następnego dnia widzą w lustrze obcą, nie swoją twarz. Gdy przychodzą na umówione spotkanie, nie mogą się rozpoznać. Los jednak chce, by pozostali blisko siebie.
Zobacz zwiastun.
REPERTUAR SIERPIEŃ
3 SIERPNIA | BIAŁORUŚ
19:40 – MUZEUM WOLNEJ BIAŁORUSI /ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM/
20:15 – ROZMOWA Z WOJCIECHEM KONOŃCZUKIEM I ALESIEM ZAREMBIUKIEM | 21:00 SEANS FILMOWY
CZYSTA SZTUKA (2019)
reż. Maksim Szwed
dokument, 51’
Zagadkowy artysta zjawia się w różnych częściach Mińska. Rozkłada płótno i zaczyna malować. Spod jego pędzla wychodzą tajemnicze figury geometryczne, prostokąty i kwadraty… Na ulicach miasta toczy się życie. Zaciekawieni przechodnie spontanicznie podchodzą do malarza i pytają, co tworzy. Mężczyzna nie zdradza tajemnicy, w odpowiedzi pytając, co sami widzą na płótnie. Krok po kroku coraz bliżej poznajemy artystę. To Zahar Cudin, jeden z bardziej obiecujących białoruskich malarzy. Czym są prostokąty i kwadraty, które maluje i dlaczego to robi…? Rozwiązanie zagadki dla wielu będzie zaskoczeniem.
EPITAFIUM (2020)
reż. Wiktar Aśliuk
dokument, 28’
Białoruska nekropolia. Dla jednych to miejsce spotkań ze zmarłymi bliskimi, przestrzeń skupienia i modlitwy, nieliczni poszukują śladów przeszłości, niektórzy spacerują, a jeszcze inni spędzają czas na… rodzinnym biesiadowaniu. Obok spacerowiczów i kontemplujących między grobami czasem przemykają koty, a z drzew wyglądają wiewiórki. Pogrążony w śmiertelnej ciszy cmentarz czasami ożywa, a wszystkiemu przyglądają się zatrzymane w czasie portrety nagrobne.
Film został wyprodukowany przez TV Belsat.
Zobacz zwiastun.
SOYKA (2021)
reż. Anastasiya Serhiyenia
short, 15’
Białoruska emigrantka Anna żyje pod nieustanną presją i podejmuje zazwyczaj desperackie kroki, by zrealizować swoje twórcze marzenia i odnieść sukces w Nowym Jorku. Jednocześnie, tworzy alternatywną historię swojego życia by zaimponować, mieszkającej wciąż w Białorusi, babci.
Zobacz zwiastun.
10 SIERPNIA | INDIE
19:00 – BILARD INDYJSKI CARROM – POZNANIE ZASAD I ROZGRYWKI!
20:15 – ROZMOWA Z PAULINĄ WILK O SYTUACJI KOBIET W INDIACH, ZWYCZAJACH I KUCHNI INDYJSKIEJ
21:00 – SEANS FILMOWY
THE GREAT INDIAN KITCHEN (2021)
reż. Jeo Baby
fabularny, 100’
Obsada: Nimisha Sajayan, Suraj Venjaramoodu, T. Suresh Babu, Ajitha V.M.
Historia świeżo poślubionej kobiety, wykształconej tancerki, która stara się być uległą żoną w zaaranżowanym małżeństwie z nauczycielem z tradycyjnej hinduskiej rodziny. Z czasem, gdy pierwsze zauroczenie mija, wydarzenia zaczynają przybierać niespodziewany obrót.
Zobacz zwiastun.
17 SIERPNIA | UKRAINA
20:15 – ROZMOWA Z MICHAŁEM POTOCKIM
21:00 – SEANS FILMOWY
OLGA (2021)
reż. Elie Grappe
fabularny, 85’
Obsada: Nastia Budiaszkina, Sabrina Rubtsowa, Jérôme Martin
Rok 2013 – Olga, utalentowana i pełna pasji 15-letnia ukraińska gimnastyczka, która niedawno przybyła do Szwajcarii stara się o miejsce w Narodowym Centrum Sportu. Kiedy w Kijowie wybucha bunt Euromajdanu, w którym biorą udział także jej krewni, ukraińska rewolucja wkracza z impetem w jej życie i wstrząsa wszystkim.
Zobacz zwiastun.
24 SIERPNIA | GRUZJA
20:15 – ROZMOWA Z WOJCIECHEM GÓRECKIM O GRUZIŃSKICH OBYCZAJACH I TRADYCJACH ORAZ POWODACH ROSNĄCEJ MIGRACJI
21:00 – SEANS FILMOWY
BRIGHTON 4th (2021)
reż. Levan Koguashvili
fabularny, 95’
Obsada: Lewan Tediaszwili, Kachi Kałsadze, Nadieżda Michałkowa
Kachi, były gruziński zapaśnik, rusza w podróż z Tbilisi do Brighton Beach na Brooklynie, aby pomóc swojemu synowi Soso uporać się z hazardowym długiem, co prowadzi do sytuacji równie często komicznych, co tragicznych.
Nagrody:
Gruziński kandydat do Oscara 2022
Najlepszy międzynarodowy film fabularny – TRIBECA FILM FESTIVAL.
Zobacz zwiastun.
31 SIERPNIA | BIAŁORUŚ
20:15 ROZMOWA Z MICHAŁEM POTOCKIM O POWODACH EMIGRACJI Z BIAŁORUSI DO POLSKI
21:00 SEANS FILMOWY
KRYSZTAŁ (2018)
reż. Daria Żuk
fabularny, 95’
Obsada: Alina Nasibullina, Iwan Mulin, Anastasia Garvey
Historia Eweliny — młodej Białorusinki, która marzy o przeprowadzce do Chicago, gdzie mogłaby rozwijać swoje pasje związane z muzyką house. Choć uzyskanie wizy do USA to trudne przedsięwzięcie, zdeterminowana by opuścić kraj dziewczyna podejmuje ryzyko i na czarnym rynku kupuje oświadczenie pracodawcy o gotowości do zatrudnienia. „Kryształ” to opowieść o kobiecie, ale i społeczeństwie, które wyczekuje lepszej przyszłości, i gdzie pojęcia własnej tożsamości i przynależności wciąż jeszcze nie zostały zdefiniowanie.
Zobacz zwiastun.
REPERTUAR WRZESIEŃ
7 WRZEŚNIA | PREZENTACJA ETIUD I KRÓTKICH METRAŻY
20:15 – ROZMOWA O KSZTAŁCENIU FILMOWCÓW-OBCOKRAJOWCÓW W SZKOŁACH FILMOWYCH, ICH DOROBKU, SPECYFICE I WARTOŚCI ARTYSTYCZNEGO SPOJRZENIA Z ZEWNĄTRZ ORAZ WPŁYWIE NA POLSKĄ SZTUKĘ FILMOWĄ
21:00 – PREZENTACJA ETIUD I KRÓTKICH METRAŻY STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI I KURSÓW WAJDA SCHOOL
MANU I KAPUSTA (2012)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Oleksandr Pozdnyakov, 10′ (short) – UKRAINA
Obsada: Alina Nasibullina, Iwan Mulin, Anastasia Garvey
Symboliczna historia o strachu przed największym marzeniem w życiu. Spotkanie ze swoją drugą połową, sam na sam i miłość, która znika szybciej niż się pojawiła. Śmierć i życie. I chleb codzienny – w postaci kapusty. W filmie wykorzystano tradycyjne ludowe pieśni: Besena Rowena i Janczik, Janczik, zaś niezwykle piękne zdjęcia zrealizowano na Półwyspie Krymskim
SASZA (2019)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Aliaksandr Tsymbaliuk, 13′ (short) – BIAŁORUŚ
Związek Radziecki, przełom lat 70/80. Sasza, dziewczyna, która jest wychowywana w sierocińcu, trafia na weekend do bogatego domu starszych ludzi, którzy pragną ją zaadoptować. Dziewczyna nie jest w stanie zaakceptować ciepła i opiekuńczości potencjalnych rodziców zastępczych. Nie radzi sobie emocjonalnie z zaistniałą sytuacją, co powoduje jej powrót do sierocińca.
OKNO Z WIDOKIEM NA ŚCIANĘ (2019)
Wajda School i Studio Munka
reż. Kobas Laksa, 25’ (dokument) – POLSKA
Larysa i Borys, emigranci z Ukrainy, razem wychowują synka Mitię. Próbują pogodzić życie prywatne i zawodowe. Larysa gra na flecie i stara się dostać do orkiestry miejscowej filharmonii, a Borys jest ulicznym mimem. Tragiczny wypadek sprawia, że będą zmuszeni przedefiniować swoją wizję przyszłości.
FOOLS GOLD (2021)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Shailesh Singh, 17″ (short) – INDIE
Rok 2020, wirus przejął świat, ludzie masowo wymierają, gospodarka upada (albo przynajmniej tak się to przedstawia). Bezrobocie jest wciąż aktualnym i ignorowanym problemem. W takich czasach coś wydarzyło się w mieście zwanym Łodzią: mówią, że skała spadła z nieba i zabiła bezdomnego. Później, przez przypadek, znajduje ją dwóch zwyczajnych chłopaków – Miłosz i Tomek. Historia pokazuje absurd czasów, w których żyjemy – gdzie wszystko i nic nie ma znaczenia.
ARBUZ (2012)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Vahtang Tato Kotetishvili, 11’ (short) – GRUZJA
Gdzieś na uboczu, z dala od miejskich arterii, mężczyzna rozkłada swoje stoisko z arbuzami. Nieliczni lokalni kierowcy przejeżdżają bez wzruszenia. Tylko turyści zatrzymują się, by zrobić sobie zdjęcie z osobliwą atrakcją. Taki biznes nie może być dochodowy, a jakby tego było mało, po drugiej stronie szutrowej drogi zjawia się konkurencja.
RAISA (2020)
Wajda School i Studio Munka
reż. Dorota Migas-Mazur, 21’ (dokument) – POLSKA
Portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczeńska kobieta ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.
KURA (2010)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Timur Jaszczenko, 10’ (short) – UKRAINA
Obsada: Irek Grzyb, Ania Gontarczyk, Grzegorz Krawiec, Jozephine.
Krotki film o samotności, miłości i kurze.
KURA (2010)
Szkoła Filmowa w Łodzi
reż. Timur Jaszczenko, 10’ (short) – UKRAINA
Obsada: Irek Grzyb, Ania Gontarczyk, Grzegorz Krawiec, Jozephine.
Krotki film o samotności, miłości i kurze.