Seans filmowy, warsztaty międzykulturowe i wspólny stół – tak będzie wyglądało każde ze spotkań zorganizowane dla uchodźców z ośrodków recepcyjnych oraz lokalnej społeczności Góry Kalwarii i Podkowy Leśnej realizowanych w ramach nowego projektu „Pod Wspólnym Dachem”. Wydarzenia odbywać się będą od 26 września do końca października. Wstęp jest wolny.
„Pod wspólnym dachem” to cykl wydarzeń skierowanych do rodzimych mieszkańców gmin Góra Kalwaria i Podkowa Leśna oraz osób przebywających w ośrodkach recepcyjnych w Dębaku i Lininie. Peryferyjne położenie tych miejsc i ograniczona mobilność ich mieszkańców nie daje na co dzień możliwości bezpośredniego kontaktu. Celem projektu jest wspieranie otwartości, tolerancji, poczucia bezpieczeństwa i znoszenie negatywnych stereotypów. Każde spotkanie składa się z trzech modułów: seansu filmowego, edukacyjnych warsztatów międzykulturowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży oraz Wspólnego Stołu – integracyjnego posiłku dla wszystkich uczestników. Jesteśmy przekonani, że poprzez aktywność kulturalną, sportową czy kulinarną można odnaleźć wspólny język, otwierać się na odmienność, a przede wszystkim odkrywać to, co nas łączy.
W terminie 26 września–15 października odbędzie się pięć międzykulturowych spotkań –
w szkołach gminy Góra Kalwaria do których uczęszczają dzieci z Ośrodka Recepcyjnego dla Uchodźców w Lininie (Coniewo, Czachówek, Cendrowice), a także na zamku w Czersku i w kawiarni Czterdziesty Piąty Kilometr. Z kolei 12 i 26 października zaplanowano dwa spotkania w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, na które zostaną zaproszeni mieszkańcy z ośrodka dla uchodźców w Dębaku.
Każde spotkanie składać się będzie z trzech elementów:
- Pokazu filmowego – zaprezentujemy filmy podejmujące uniwersalne wartości łączące ludzi z różnych grup etnicznych;
- Warsztatów – zajęcia poświęcone dialogowi i integracji międzykulturowej, znoszeniu negatywnych stereotypów i służące dobrostanowi psychicznemu każdej z grup odbiorczych poprowadzą edukatorzy z Fundacji dla Wolności;
- Wspólnego posiłku – poczęstunek będzie okazją do poznania potraw pochodzących z krajów kolegów i koleżanek z zagranicy, a dania zostaną przygotowane przez spółdzielnię socjalną Słuszna Strawa, stworzoną i prowadzoną przez osoby z doświadczeniem migracji.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie dyskusja panelowa, która odbędzie się 30 października w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II przy Foksal 11 w Warszawie. Uczestnikami będą eksperci zajmujący się polityką migracyjną, animatorzy działań międzykulturowych, autorzy programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Debata towarzyszy analizie sytuacji uchodźców z ośrodków recepcyjnych w województwie mazowieckim i tworzeniu katalogu dobrych praktyk, który będzie dostępny bezpłatnie online.