Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Pociąg do wolontariatu

foto

2 grudnia, godzina 17.30. Choć według kalendarza trwała jeszcze jesień, widok za oknem rozwiewał wszelkie złudzenia. Temperatura mroziła krew w żyłach, chodniki skuł lód, zbuntowała się komunikacja miejska. To jednak nie przeraziło nas, wolontariuszy, zmierzających na spotkanie uczestników Inkubatora Miłosierdzia.

foto

Kiedy dotarliśmy do umówionego miejsca – do Baciarni w podziemiach kościoła Świętego Augustyna – czekała już na nas gorąca czekolada, dzięki której zyskaliśmy jeszcze więcej zapału do działania. Nie znaliśmy się, więc zaczęliśmy od zabaw integracyjnych. Dużo się działo i było naprawdę wesoło, a co najważniejsze – przełamaliśmy pierwsze lody!

foto

Potem opowiedziano nam o różnych formach wolontariatu, w które można się zaangażować w Inkubatorze Miłosierdzia. Dowiedzieliśmy się, na czym polega program „Podziel się talentem”, praca z dziećmi i opieka paliatywna. Później podzieliliśmy się na trzy grupy – każdy wybrał taki typ działalności, który najbardziej mu odpowiada. Naszym zadaniem było wcielenie się w role osób potrzebujących wsparcia i dyskutowanie o tym. Rozmowy o wolontariacie skłoniły nas do głębszych refleksji na temat pomocy innym. Mówiliśmy też o naszych doświadczeniach, pomysłach, obawach i oczekiwaniach związanych z wolontariatem.

foto

Na koniec poproszono nas o przygotowanie prezentów gwiazdkowych dla podopiecznych hospicjum. Padł na nas blady strach wywołany przeświadczeniem o braku zdolności manualnych i presją czasu. Dla wolontariuszy nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Nasza ekipa do zadań specjalnych spisała się na medal, ponieważ włożyła w przygotowywanie upominków nie tylko pracę, ale także serce.

foto

Następne spotkanie w ramach Inkubatora Miłosierdzia 17go stycznia. Już czekamy na nie z niecierpliwością…

Zapraszamy do obejrzenia reszty zdjęć:

Galeria

foto

Opublikowano 21.01.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

O tym, że czas to najcenniejsza rzecz, którą możemy dać drugiemu człowiekowi. Poczucie samotności i bycia niepotrzebnym jest dojmującym doświadczeniem. Można je zażegnać poprzez relację dwojga ludzi
Tematyczne wieczory filmowe i podcasty pod hasłem „Człowiek w Centrum” przygotowaliśmy dla Was w grudniu w związku z obchodami Tygodnia Praw Człowiek
Wypalenie rodzicielskie: czym jest, z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? Na ile jesteśmy świadomi tego zjawiska? W jaki sposób radzić sobie ze zbyt dużym oczekiwaniami otoczenia?

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.