Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Po spotkaniu z panem Emilianem Kamińskim

Kameralne, szczere, konkretne i niezapomnianie sympatyczne – takie właśnie było spotkanie „Inkubatora Miłosierdzia” z aktorem Emilianem Kamińskim. Tuż przed Świętami, grupa wolontariuszy przyszła w odwiedziny do azylu i drugiego domu pana Emiliana – Teatru Kamienica, którego aktor jest również założycielem i dyrektorem. Wystarczyło rozejrzeć się po lekko zacienionym, tajemniczym, stylizowanym na stare wnętrzu i na półki zastawione książkami, by przekonać się, że każdy skrawek przestrzeni został tu zagospodarowany z pietyzmem i wyczuciem. Moją uwagę (oprócz wiszącej nad drzwiami piwnicy półki kuszącej najnowszymi wydaniami dzieł Joanny Chmielewskiej) przykuły cegły z wydrapanymi nazwiskami znanych aktorów, znajdujące się w kawiarni teatralnej Nasza Warszawa, gdzie rozmawialiśmy przez resztę wieczoru. 

Zasłuchani siedzieliśmy przy szklanych stolikach. Pan Emilian opowiadał o swoim życiu. Dowiedzieliśmy się, jakim trudnościom musi sprostać T.Kspołecznik odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Honorowy Ambasador Warszawy, aby, tak po prostu, pomagać potrzebującym. Na co dzień bowiem każdy z nas jest zwykłym człowiekiem, którego obowiązkiem jest nie odwracać wzroku od mniej szczęśliwych, skrzywdzonych przez los bliźnich. Takimi są na przykład bezdomni, zazwyczaj niedostrzegani i omijani z daleka. Kto jak kto, ale pan Kamiński potrafi tych ludzi zrozumieć doskonale. Wielu z nich to jego przyjaciele. Noszą w sobie samotność, niełatwą przeszłość, egzystują gdzieś w bocznym nurcie życia społecznego. Swoje miejsce znaleźli w Teatrze Kamienica, gdzie pan Emilian organizuje dla nich spotkania, wigilię, przedstawienia. Mury teatru są wtedy świadkami snujących się przez cały wieczór nieprawdopodobnych historii tych doświadczonych przez los ludzi. Niektórzy z nich przejawiają wyjątkowe talenty aktorskie i poetyckie. Zespół takich osób, dzięki pomocy pana Emiliana, wystawia sztuki, które może obejrzeć każdy chęT.K 2tny. Pan Kamiński wspiera również innych młodych aktorów: dzieci z zespołem Downa, przedstawiające owoce swojej pracy podczas Festiwalu Teatralnego „MAGIK”; pomaga zaszczepić miłość do sztuki i zapewnić kreatywnie spędzony czas dzieciom z domów dziecka i rodzin ubogich, organizując dla nich „Dzień Uśmiechu”.

O działalności charytatywnej pana Emiliana można mówić bez końca – ten człowiek to wulkan dobroci. Mieliśmy masę pytań, na które otrzymaliśmy wyczerpujące, inspirujące odpowiedzi, z których rozwijały się, często ciekawsze od samego pytania, dygresje. Wspomnienia z dzieciństwa, mądrość, którą daje kontakt z naturą, poszukiwanie autorytetu, ważni ludzie (np. wyjątkowa znajomość z bł. ks. Jerzym Popiełuszką) – wciąż mam wrażenie, że gdybyśmy mieli więcej czasu, Aktor z chęcią opowiedziałby nam o wiele więcej. To dzięki jego otwartości i bezpośredniemu podejściu tak dobrze udało się, mamy nadzieję, nie ostatnie spotkanie Inkubatora i Kamienicy. Dziękujemy!

                                                                                Magda Drezno – wolontariuszka „Inkubatora Miłosierdzia”

Opublikowano 22.04.2014

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online
Czym właściwie jest samotność? Jak się ją rozpoznaje? Czy z samotnością należy walczyć? Odpowiedzi między innymi na te pytania będą szukać eksperci i uczestnicy debaty oraz warsztatów

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.