Po spotkaniu z panem Emilianem Kamińskim

Kameralne, szczere, konkretne i niezapomnianie sympatyczne – takie właśnie było spotkanie „Inkubatora Miłosierdzia” z aktorem Emilianem Kamińskim. Tuż przed Świętami, grupa wolontariuszy przyszła w odwiedziny do azylu i drugiego domu pana Emiliana – Teatru Kamienica, którego aktor jest również założycielem i dyrektorem. Wystarczyło rozejrzeć się po lekko zacienionym, tajemniczym, stylizowanym na stare wnętrzu i na półki zastawione książkami, by przekonać się, że każdy skrawek przestrzeni został tu zagospodarowany z pietyzmem i wyczuciem. Moją uwagę (oprócz wiszącej nad drzwiami piwnicy półki kuszącej najnowszymi wydaniami dzieł Joanny Chmielewskiej) przykuły cegły z wydrapanymi nazwiskami znanych aktorów, znajdujące się w kawiarni teatralnej Nasza Warszawa, gdzie rozmawialiśmy przez resztę wieczoru. 

Zasłuchani siedzieliśmy przy szklanych stolikach. Pan Emilian opowiadał o swoim życiu. Dowiedzieliśmy się, jakim trudnościom musi sprostać T.Kspołecznik odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Honorowy Ambasador Warszawy, aby, tak po prostu, pomagać potrzebującym. Na co dzień bowiem każdy z nas jest zwykłym człowiekiem, którego obowiązkiem jest nie odwracać wzroku od mniej szczęśliwych, skrzywdzonych przez los bliźnich. Takimi są na przykład bezdomni, zazwyczaj niedostrzegani i omijani z daleka. Kto jak kto, ale pan Kamiński potrafi tych ludzi zrozumieć doskonale. Wielu z nich to jego przyjaciele. Noszą w sobie samotność, niełatwą przeszłość, egzystują gdzieś w bocznym nurcie życia społecznego. Swoje miejsce znaleźli w Teatrze Kamienica, gdzie pan Emilian organizuje dla nich spotkania, wigilię, przedstawienia. Mury teatru są wtedy świadkami snujących się przez cały wieczór nieprawdopodobnych historii tych doświadczonych przez los ludzi. Niektórzy z nich przejawiają wyjątkowe talenty aktorskie i poetyckie. Zespół takich osób, dzięki pomocy pana Emiliana, wystawia sztuki, które może obejrzeć każdy chęT.K 2Co oznacza dzisiaj „bycie patriotą”? Udział w Marszu Niepodległości, pomoc uciekinierom wojennym, a może sprzątanie po własnym psie? Debatą „ZA, A NAWET PRZECIW”, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 17:00 na Zamku Królewskim w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczyna projekt „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM”. Zaprasza w nim do wielopłaszczyznowej refleksji nad współczesnym rozumieniem patriotyzmu. Właśnie otwarta została rejestracja na pierwszą debatę.

➨ZAREJESTRUJ SIĘ

Rejestracja rusza 5 kwietnia i potrwa do 20.04. Zastrzegamy sobie możliwość wcześniejszego jej zakończenia.

➨ZA, A NAWET PRZECIW

Punktem wyjścia do pierwszej debaty będzie sąsiedztwo rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które stanie się pretekstem do rozmowy na temat stosunku Polaków do władzy – w historii i dzisiaj.

Jakie są granice obywatelskiego sprzeciwu? W jaki sposób możemy wywierać wpływ na władzę? Jaka krytyka władzy jest najwłaściwsza? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć paneliści zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

➨Uczestnicy:

prof. Joanna Kurczewska – Instytut Filozofii i Socjologii PAN

prof. Wojciech Fałkowski – Zamek Królewski w Warszawie

dr Marcin Kędzierski – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Jagielloński

dr Jarosław Kuisz – Kultura Liberalna

 

Debatę poprowadzi Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny dodatku „PLUS MINUS” dziennika Rzeczpospolita.

Debata będzie miała formę hybrydową. Transmisja obędzie się na kanale YouTube i Facebooku Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Zamku Królewskiego i naszych patronów. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań i aktywnego włączenia się w dyskusję.

 

Kolejne debaty zaplanowane zostały w następujących terminach:

9 czerwca, godz. 17:00, Mt 5,14 – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, „JEDNI DRUGICH…”

9 sierpnia, Muzeum Powstania Warszawskiego, „WSTAŃ I WALCZ!”

28 września, Stadion Narodowy, „BĘDZIEM POLAKAMI – MIĘDZY WYSZYŃSKIM A GOMBROWICZEM”

 

Nauczyciele, uczestnicy wszystkich debat, zostaną dodatkowo zaproszeni do udziału w badaniach fokusowych związanych z postrzeganiem patriotyzmu przez młodych ludzi. Celem jest stworzenie angażujących materiałów edukacyjnych dla uczniów, które staną się alternatywą dla tradycyjnych szkolnych akademii i włączą młodzież w rozważania o byciu patriotą dzisiaj. Efektem pracy będzie także wystawa „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM” przygotowana do samodzielnego wydruku i szeroko udostępniona szkołom i instytucjom.

 tny. Pan Kamiński wspiera również innych młodych aktorów: dzieci z zespołem Downa, przedstawiające owoce swojej pracy podczas Festiwalu Teatralnego „MAGIK”; pomaga zaszczepić miłość do sztuki i zapewnić kreatywnie spędzony czas dzieciom z domów dziecka i rodzin ubogich, organizując dla nich „Dzień Uśmiechu”.

O działalności charytatywnej pana Emiliana można mówić bez końca – ten człowiek to wulkan dobroci. Mieliśmy masę pytań, na które otrzymaliśmy wyczerpujące, inspirujące odpowiedzi, z których rozwijały się, często ciekawsze od samego pytania, dygresje. Wspomnienia z dzieciństwa, mądrość, którą daje kontakt z naturą, poszukiwanie autorytetu, ważni ludzie (np. wyjątkowa znajomość z bł. ks. Jerzym Popiełuszką) – wciąż mam wrażenie, że gdybyśmy mieli więcej czasu, Aktor z chęcią opowiedziałby nam o wiele więcej. To dzięki jego otwartości i bezpośredniemu podejściu tak dobrze udało się, mamy nadzieję, nie ostatnie spotkanie Inkubatora i Kamienicy. Dziękujemy!

                                                                                Magda Drezno – wolontariuszka „Inkubatora Miłosierdzia”

Dodano: