Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Pieta

Duch się przesunął nagle, a ciało jeszcze zostało

na dawnym swoim miejscu. Dlatego ogarnął mnie ból.

I trwać on będzie tak długo, aż nie dojrzeje ciało,

w duchu znajdzie pokarm dla siebie, a nie jak dotąd głód.

To są chwile, gdy miłość boli: tygodnie, miesiące, lata.

Język i podniebienie jak korzeń suchego drzewa,

wargi odarte ze szminki. Prawda długo gruntuje błąd.

Jednak suszę całego świata

nie ja odczuwam, lecz On.

Karol Wojtyła, Profile Cyrenejczyka (Magdalena)

 

„Pieta” reż. Zenon Fajfer
wyst.: Beata i Tomasz Schimscheiner

 

Zneutralizowany i wyestetyzowany wizerunek cierpienia znieczula albo budzi sprzeciw. Taki bunt potrafi zadawać trudne pytanie o sens istnienia. Głosem w dyskusji jest „Pieta” autorstwa i w reżyserii Zenona Fajfera.

Spektakl odwołuje się do popularnego kulturowego toposu, utrwalającego stoicki stosunek do cierpienia – jednak jawnie z nim dyskutuje. Przyjmuje perspektywę zbuntowanej Matki Bożej wobec porządku, który odebrał jej syna. Nie ma w jej sprzeciwie piękna oswajanej tragedii, jest dotkliwe fizycznie cierpienie człowieka, który nie rozumie…

Esencjonalnie ujmuje to Paweł Głowacki: Maria Beaty Schimscheiner jest grudą szarego bólu, o którym w Ewangelii nie ma ani litery.

Jednak ból Marii – ikony matki – zawsze zwróci uwagę. Czy na to samo może liczyć zwykły kloszard, inny bohater spektaklu Fajfera grany przez Tomasza Schimscheinera, czy jego bunt tak samo poruszy…?

Opublikowano 26.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 lipca rozpoczyna się III Letni Przegląd Filmowy Pod Wspólnym Niebem, który tym razem skupia się na produkcjach z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Indii i Wietnamu. Do końca miesiąca trwa także rekrutacja dla uczniów do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.
Rejestracja wykładu
Zachęcamy do obejrzenia rejestracji wykładu „Współczesne nieszczęścia demokracji” na kanale YouTube Centrum Myśli Jana Pawła II.
czego wynika przebodźcowanie? Jaką rolę odgrywa zmęczenie w naszych relacjach?Jak wyjść z kołowrotka codzienności? Na czym polega terapia ericksonowska? I gdzie w tym wszystkim jest nadzieja?
„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.