Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Pieta

Duch się przesunął nagle, a ciało jeszcze zostało

na dawnym swoim miejscu. Dlatego ogarnął mnie ból.

I trwać on będzie tak długo, aż nie dojrzeje ciało,

w duchu znajdzie pokarm dla siebie, a nie jak dotąd głód.

To są chwile, gdy miłość boli: tygodnie, miesiące, lata.

Język i podniebienie jak korzeń suchego drzewa,

wargi odarte ze szminki. Prawda długo gruntuje błąd.

Jednak suszę całego świata

nie ja odczuwam, lecz On.

Karol Wojtyła, Profile Cyrenejczyka (Magdalena)

 

„Pieta” reż. Zenon Fajfer
wyst.: Beata i Tomasz Schimscheiner

 

Zneutralizowany i wyestetyzowany wizerunek cierpienia znieczula albo budzi sprzeciw. Taki bunt potrafi zadawać trudne pytanie o sens istnienia. Głosem w dyskusji jest „Pieta” autorstwa i w reżyserii Zenona Fajfera.

Spektakl odwołuje się do popularnego kulturowego toposu, utrwalającego stoicki stosunek do cierpienia – jednak jawnie z nim dyskutuje. Przyjmuje perspektywę zbuntowanej Matki Bożej wobec porządku, który odebrał jej syna. Nie ma w jej sprzeciwie piękna oswajanej tragedii, jest dotkliwe fizycznie cierpienie człowieka, który nie rozumie…

Esencjonalnie ujmuje to Paweł Głowacki: Maria Beaty Schimscheiner jest grudą szarego bólu, o którym w Ewangelii nie ma ani litery.

Jednak ból Marii – ikony matki – zawsze zwróci uwagę. Czy na to samo może liczyć zwykły kloszard, inny bohater spektaklu Fajfera grany przez Tomasza Schimscheinera, czy jego bunt tak samo poruszy…?

Opublikowano 26.02.2013

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Współczesne kino nie odwraca wzroku od problemów starości, choroby i śmierci, ale dalekie jest od religijnej perspektywy – diagnozuje Jakub Majmurek. Zapraszamy do lektury!
Podobnie jak w ostatnich latach, w dniach poprzedzających rocznicę śmierci Jana Pawła II, odchodzimy od prostych, symbolicznych form upamiętnienia papieża
Często patrzymy na złość widząc wyłącznie jej objawy. Zdarza się, że staramy się ją zagłuszyć. Czym ona jest i co może powiedzieć o nas samych?
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.