Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Pielgrzymki Jana Pawła II jako nowy model komunikacji i przekazu wartości

„Pielgrzymki Jana Pawła II jako nowy model komunikacji i przekazu wartości” – start polsko-włoskiego programu badawczego

Jednym z najbardziej oczywistych i spektakularnych przykładów wpływu liturgii na społeczeństwo może być oddziaływanie mszy papieskich celebrowanych przez Jana Pawła II w Polsce w czasach komunizmu na przemiany społeczne i polityczne w naszym kraju. Z jednej strony istnieje powszechna świadomość takich relacji, ale z drugiej strony jest stosunkowo niewiele uporządkowanej refleksji o charakterze naukowym poświęconej temu zagadnieniu.

Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Papieskim Uniwersytetem Santa Croce z Rzymu rozpoczyna prace badawcze związane z analizą zależności między nowymi formami komunikacji religijnej jakie wprowadził Jan Paweł II a przemianami społeczno-politycznymi, jakie dokonały się po roku 1979. Dnia 9 maja zainaugurujemy badania organizując interdyscyplinarne seminarium naukowe.

Spotkanie kierujemy do osób, które mogą zajmować się wspomnianą problematyką zawodowo (zarówno historyków, liturgistów, jak i dziennikarzy), aby ułatwić im dostrzeżenie ważnych naukowo, jak i społecznie zagadnień, które w przyszłości należałoby rozwinąć, by przybliżyć Polakom zarówno postać i nauczanie papieża, jak i własną, nie tak dawną historię.

Prace badawcze planowane są na lata 2019-2020. Wymiernym efektem będą cykliczne spotkania naukowe w Warszawie i Rzymie oraz publikacja prezentująca wyniki badań. Organizatorami projektu są Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Papieski Uniwersytet Santa Croce. Działanie wpisuje się w program obchodów I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – odpowiedzialność za dobro wspólne.

Najbliższe seminarium 9 maja, godz. 10.00 Centrum Myśli Jana Pawła II (Foksal 11, 3 piętro).

 

Opublikowano 09.05.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Uczyń z życia arcydzieło” – czy wiecie, czym zainspirowane jest hasło, które uczyniliśmy jednym z ważnych drogowskazów naszej pracy?
2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji przygotowaliśmy publikacje skupiające się na temacie przemijania i poświęcenia. Zapraszamy także na kolejną debatę w ramach projektu „Porozmawiajmy o człowieku”
Śmierć drugiej osoby nie musi kojarzyć jedynie z bólem i cierpieniem, a hospicjum z miejscem do umierania.
Życzymy Wam pokoju, nadziei oraz sił do zmieniania świata na lepsze

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.