Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Pielgrzymki Jana Pawła II jako nowy model komunikacji i przekazu wartości

„Pielgrzymki Jana Pawła II jako nowy model komunikacji i przekazu wartości” – start polsko-włoskiego programu badawczego

Jednym z najbardziej oczywistych i spektakularnych przykładów wpływu liturgii na społeczeństwo może być oddziaływanie mszy papieskich celebrowanych przez Jana Pawła II w Polsce w czasach komunizmu na przemiany społeczne i polityczne w naszym kraju. Z jednej strony istnieje powszechna świadomość takich relacji, ale z drugiej strony jest stosunkowo niewiele uporządkowanej refleksji o charakterze naukowym poświęconej temu zagadnieniu.

Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Papieskim Uniwersytetem Santa Croce z Rzymu rozpoczyna prace badawcze związane z analizą zależności między nowymi formami komunikacji religijnej jakie wprowadził Jan Paweł II a przemianami społeczno-politycznymi, jakie dokonały się po roku 1979. Dnia 9 maja zainaugurujemy badania organizując interdyscyplinarne seminarium naukowe.

Spotkanie kierujemy do osób, które mogą zajmować się wspomnianą problematyką zawodowo (zarówno historyków, liturgistów, jak i dziennikarzy), aby ułatwić im dostrzeżenie ważnych naukowo, jak i społecznie zagadnień, które w przyszłości należałoby rozwinąć, by przybliżyć Polakom zarówno postać i nauczanie papieża, jak i własną, nie tak dawną historię.

Prace badawcze planowane są na lata 2019-2020. Wymiernym efektem będą cykliczne spotkania naukowe w Warszawie i Rzymie oraz publikacja prezentująca wyniki badań. Organizatorami projektu są Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Papieski Uniwersytet Santa Croce. Działanie wpisuje się w program obchodów I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – odpowiedzialność za dobro wspólne.

Najbliższe seminarium 9 maja, godz. 10.00 Centrum Myśli Jana Pawła II (Foksal 11, 3 piętro).

 

Opublikowano 09.05.2019

ZOBACZ RÓWNIEŻ

W Warszawie rozpoczyna się właśnie Warszawski Tydzień Kobiet. To dobra okazja, aby przypomnieć jeden z ważnych tematów, które podjęliśmy w ramach podcastów „Słuchając drogi”
To już tradycyjnie miesiąc metafizycznej refleksji, którą otwiera przed nami piękno muzyki
To był wyjątkowy dzień! Mieliśmy okazję przenieść się w czasie i poznać różne regiony etnograficzne Polski.
Rozmawiamy o kulturze w trudnych czasach. O kulturze, która przechowuje „przesłanie o czymś wyższym”, jest dowodem na wartość człowieka, pokazuje, że wybory są możliwe, i która opiera się na słuchaniu