„Pielgrzymki Jana Pawła II jako nowy model komunikacji i przekazu wartości” – start polsko-włoskiego programu badawczego
Jednym z najbardziej oczywistych i spektakularnych przykładów wpływu liturgii na społeczeństwo może być oddziaływanie mszy papieskich celebrowanych przez Jana Pawła II w Polsce w czasach komunizmu na przemiany społeczne i polityczne w naszym kraju. Z jednej strony istnieje powszechna świadomość takich relacji, ale z drugiej strony jest stosunkowo niewiele uporządkowanej refleksji o charakterze naukowym poświęconej temu zagadnieniu.
Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Papieskim Uniwersytetem Santa Croce z Rzymu rozpoczyna prace badawcze związane z analizą zależności między nowymi formami komunikacji religijnej jakie wprowadził Jan Paweł II a przemianami społeczno-politycznymi, jakie dokonały się po roku 1979. Dnia 9 maja zainaugurujemy badania organizując interdyscyplinarne seminarium naukowe.
Spotkanie kierujemy do osób, które mogą zajmować się wspomnianą problematyką zawodowo (zarówno historyków, liturgistów, jak i dziennikarzy), aby ułatwić im dostrzeżenie ważnych naukowo, jak i społecznie zagadnień, które w przyszłości należałoby rozwinąć, by przybliżyć Polakom zarówno postać i nauczanie papieża, jak i własną, nie tak dawną historię.
Prace badawcze planowane są na lata 2019-2020. Wymiernym efektem będą cykliczne spotkania naukowe w Warszawie i Rzymie oraz publikacja prezentująca wyniki badań. Organizatorami projektu są Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Papieski Uniwersytet Santa Croce. Działanie wpisuje się w program obchodów I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – odpowiedzialność za dobro wspólne.
Najbliższe seminarium 9 maja, godz. 10.00 Centrum Myśli Jana Pawła II (Foksal 11, 3 piętro).