Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Personalizm

Okładka książki "Personalizm" z grafiką linii papilarnych.

Książka Juana Manuela Burgosa stanowi cenne kompendium personalizmu – filozofii, która w centrum stawia osobę. Godząc zaś erudycję z jasnością przekazu, jest przystępna nie tylko dla grona znawców, ale także dla mniej wprawnego filozoficznie odbiorcy.

Osoby zainteresowane kupnem prosimy o kontakt: centrum@centrumjp2.pl, tel. +48 22 277 53 00

Współczesne społeczeństwo wykazuje rosnące zainteresowanie tym, co ludzkie, co bezpośrednio dotyczy człowieka, co jest dla niego korzystne i wiąże się z jego pomyślnością. Powszechnie używane są takie pojęcia, jak wolność, onienie i rozwijanie pewnych elementów, w których – jak się uważa – jest zakorzeniona ludzka godność i to, co właściwe człowiekowi. Skoro tak, to na czym opierają się owe praktyczne przekonania?

ze Wstępu

W odpowiedzi Juan Manuel Burgos proponuje refleksję nad personalizmem. Autor prezentuje koncepcje wybitnych myślicieli – m.in. Kanta, Kierkegaarda, Maritaina, Mouniera, Marcela i Wojtyły – aby czytelnik „mógł ocenić, czy ten nurt filozoficzny rozwiązuje jakiś jego problem albo odpowiada na jakieś jego oczekiwania”.

Personalizm autorstwa Juana Manuela Burgosa z pewnością zaspokoi oczekiwania wielu czytelników, których nie usatysfakcjonowały rozprawy specjalistyczne, dostępne tylko dla wąskiego grona znawców. […] Książka Burgosa ma tę niewątpliwą zaletę, że stanowi rodzaj podręcznika „pierwszej potrzeby”, pozwalającego zorientować się w podstawowych założeniach „światopoglądu personalistycznego”, pod którym podpisuje się coraz więcej dziedzin.

prof. Krzysztof Guzowski

Kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL


Juan Manuel Burgos, Personalizm. Autorzy i tematy nowej filozofii, tłumaczenie Krzysztof Koprowski, konsultacja naukowa Krzysztof Guzowski, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2010.

Opublikowano 12.10.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

„Obserwatorium idei: inspiracje” to projekt zainicjowany w 2023 roku, w ramach którego organizujemy spotkania z najwybitniejszymi intelektualistami i naukowcami z Polski i zagranicy.
Już 10 lipca rusza III edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem, który potrwa do 4 września.
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer magazynu „Myśl w Centrum”, nowego pisma społeczno-kulturalnego.
Premiera magazynu „Myśl w Centrum”, oraz ostatnia debata i warsztaty projektu „Porozmawiajmy o człowieku” pt. „Nagość – piękno czy wstyd?”. Zobaczcie czerwcowy program Centrum.

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.