Logo Centrum Myśli Jana Pawła II

Personalizm

Okładka książki "Personalizm" z grafiką linii papilarnych.

Książka Juana Manuela Burgosa stanowi cenne kompendium personalizmu – filozofii, która w centrum stawia osobę. Godząc zaś erudycję z jasnością przekazu, jest przystępna nie tylko dla grona znawców, ale także dla mniej wprawnego filozoficznie odbiorcy.

Osoby zainteresowane kupnem prosimy o kontakt: centrum@centrumjp2.pl, tel. +48 22 277 53 00

Współczesne społeczeństwo wykazuje rosnące zainteresowanie tym, co ludzkie, co bezpośrednio dotyczy człowieka, co jest dla niego korzystne i wiąże się z jego pomyślnością. Powszechnie używane są takie pojęcia, jak wolność, onienie i rozwijanie pewnych elementów, w których – jak się uważa – jest zakorzeniona ludzka godność i to, co właściwe człowiekowi. Skoro tak, to na czym opierają się owe praktyczne przekonania?

ze Wstępu

W odpowiedzi Juan Manuel Burgos proponuje refleksję nad personalizmem. Autor prezentuje koncepcje wybitnych myślicieli – m.in. Kanta, Kierkegaarda, Maritaina, Mouniera, Marcela i Wojtyły – aby czytelnik „mógł ocenić, czy ten nurt filozoficzny rozwiązuje jakiś jego problem albo odpowiada na jakieś jego oczekiwania”.

Personalizm autorstwa Juana Manuela Burgosa z pewnością zaspokoi oczekiwania wielu czytelników, których nie usatysfakcjonowały rozprawy specjalistyczne, dostępne tylko dla wąskiego grona znawców. […] Książka Burgosa ma tę niewątpliwą zaletę, że stanowi rodzaj podręcznika „pierwszej potrzeby”, pozwalającego zorientować się w podstawowych założeniach „światopoglądu personalistycznego”, pod którym podpisuje się coraz więcej dziedzin.

prof. Krzysztof Guzowski

Kierownik Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL


Juan Manuel Burgos, Personalizm. Autorzy i tematy nowej filozofii, tłumaczenie Krzysztof Koprowski, konsultacja naukowa Krzysztof Guzowski, Centrum Myśli Jana Pawła II, Warszawa 2010.

Opublikowano 12.10.2010

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Przed nami kolejne wydarzenia w ramach Festiwalu Nowe Epifanie, czyli spektakle teatralne, koncerty i pokazy filmowe. Rozpoczynamy także cykl wydarzeń: „Samotność – wolność czy więzienie?”
Czy jesteśmy gotowi wysłuchać, zamiast udzielać rad? Towarzyszyć naszym bliskim, zamiast uciekać przed ich problemami? Czy potrafimy współodczuwać, zamiast się poświęcać?
Poszukujemy nowych chórzystów! Dołącz do nas, aby wspólnie przeżyć wielką, muzyczną przygodę
Cierpienie przychodzi często z zaskoczenia i mierzenie się z nim we własnym życiu jest doświadczeniem granicznym. Zapraszamy do lektury nowego artykułu na portalu JP2online

Klikając „Zgadzam się” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej witrynie w celach analitycznych, zapewnienia prawidłowego działania funkcjonalności z serwisów społecznościowych oraz serwerów treści. Szczegółowy opis celów i zakresu przetwarzanych danych znajdziesz tutaj.